A Confessio körkérdése: Miben kell megújulnia egyházunknak és keresztyénségünknek Ön szerint? Mit kell tenni, tennem ennek érdekében?
„Az pedig az örök élet, hogy ismernek téged, az egyedül igaz Istent, és akit elküldtél, a Jézus Krisztust”(János 17,3)
A keresztyénség és ebben református egyházunk által is képviselt alapértékek véleményem szerint nem szorulnak megújulásra. De nekünk, akik ebben szolgálóként részt veszünk, folyamatosan figyelnünk és kontroll alatt kell tartanunk mindazt, ami ebből feladatként ránk hárul. Mert, amit az egyház képvisel, az rajtunk keresztül lesz élő és látható, s így válik az személyes felelősségünkké is.
A reformáció emlékéve, az 500. évforduló ünneplése óhatatlanul is felveti a kérdést, hol van most, merre tart református egyházunk? Fontos tudni, hogy most is ugyanazok-e, és ugyanott vannak-e a hangsúlyok, mint ahogyan azt az eredeti szándék elindította. Jó lenne tudni azt is, hogy mennyire tudtunk megmaradni azokban. Ezek megválaszolásához jelentenek biztos támpontot a reformátori alapelvek, a Heidelbergi Káté, a második Helvét Hitvallás és a magyar reformátusok hitvallási egységét biztosító egyházi szervezeti szabályozás dokumentumai.
A feltett kérdés azonban már magában hordozza egyházunk megújulásának igényét, és az annak igenlését sugalmazva várja a módozatokra adható esetleges válaszokat. Pedig lehet, hogy nem más hozhatna a jelenlegi gyakorlatban megújulást, mint az abban való, eredeti reformátori szándék szerinti mind teljesebb megmaradás.
A hitelvek megtartásának és gyakorlásának helyességét, az abban való megmaradás vagy attól való eltérés mértékét hittudósaink, teológiai professzoraink kutatásainak tanulmányainak összefoglaló értékelései jeleníthetik meg.
De a közös ügy, Isten országának építése és abban való részvételünk, annak korunkban való előrehaladottsága, elegendő vagy elmaradott mértékének megállapítása már nem biztos, hogy a mi kezünkben van. Így, az arról való gondolkodást és mérlegelést a Szentlélek irányításának kérésével és kellő alázattal lehet megtenni. Az eredményét pedig, nem lelki állapotunk generálta elégedetlenség vagy az elvégzettek feletti megnyugvásunk adhatja, hanem az élő Isten szent akarata szerinti áldása, mely vagy maradandóvá, vagy szétporladóvá teszi azt.
A további szolgálat irányainak és területeinek kijelölése nagy felelősség. Nem hatalmasságok vagy egy központi akarat tervszerű céljainak végrehajtását jelenti, hanem a Teremtő által elénk helyezett élet kiteljesedésének segítését. A számunkra kiszabott időben ennek megvalósulását, az általunk imádsággal és minőségi részvétellel végzett szolgálat elvégzése teheti megnyugtatóvá. Hogy ennek eleget tudjunk tenni, a jelen körülmények között kell megtalálnunk – kinek-kinek elhívása és talentuma szerint –, hogy ebben milyen módon tud részt venni.
Egyházunk szolgálatát és az ahhoz kapcsolódó feladatainak elvégzését segítő tevékenységek között mind a közösségek, mind saját magam számára legfontosabbnak tartom a hiteles képviseletet az egyházi élet minden területén.
- 1
- 2