A Confessio körkérdése: Miben kell megújulnia egyházunknak és keresztyénségünknek Ön szerint? Mit kell tenni, tennem ennek érdekében?
Miben kell ma megújulnia keresztyénségünknek és egyházunknak? ‒ Hogy miben kell megújulnia a keresztyénségünknek és egyházunknak egy nagyon összetett és bonyolult kérdés! Generál válasz nincs rá. Én, mint aki a Református Egyház ifjúsági feladatainak a koordinációjával vagyok megbízva a közegyházban ‒ különös tekintettel a Kárpát-medencei együttműködésre ‒, a következő tapasztalataim vannak. Leszögezem, elsősorban ifjúsági tapasztalatokat tudok megosztani.
Mik ezek? A fiatalok egyre inkább nagyobb sebességre kapcsolnak. Pontosabb úgy fogalmaznom, hogy nagyobb sebességre kapcsolják őket. Hogy kik? A szülők és a jóléti társadalom egyszerre. A tudás az új bálvány! Ennek érdekében mindenki megtesz mindent, hogy gyermekének a legjobb legyen. A szülők erejükön felül teljesítenek, a különböző intézményi hálózatok egyre jobb és szélesebb körű fejlesztést biztosítanak. Szóval első körben úgy tűnik jó irányba halad minden. A szülő a legtöbbet akarja, az intézmény a legjobbat nyújtja, és kész is a recept a boldog gyermekkorhoz és a sikeres felnőtt élethez.
Sajnos, egy fontos elem kimarad. Van oktatás, van teljesítmény mámor, de kevés a nevelés, odafigyelés. A felnövő generációk érzelmi intelligenciája egyre alacsonyabb. Tapasztalatom az 10 évi lelkészi és 6 évi zsinati szolgálat után, hogy a fiatalok egyre nehezebben tudják kifejezni magukat. Nem tudják kifejezni érzelmeiket, nehezen tudnak beszélni problémáikról. Hogy jön ez a nagyobb sebességre kapcsolt fiatalsághoz? Nagyon egyszerű. Eszközöket adunk a fiataloknak, de nem tanítjuk meg őket használni. És mi magunk sem vagyunk tisztában azzal, hogy mit is csinálunk. És amikor azt tapasztaljuk, hogy a fiatalok egyre több kérdéssel jönnek ‒ mert a sok információ sok kérdést generál ‒, vagy középszerű válaszokat adunk, vagy hazudunk valamit, de legkevesebb esetben lassítunk le és próbáljuk megérteni, tájékozódni és annak fényében segíteni a fiatalt ami az ő személyes problémája. A kedvenc mondatom, a „bezzeg a mi időnkben” típusú válaszok.... Akarva-akaratlanul eltávolítjuk a fiatalokat a közösségeinktől, miközben kritikával illetjük őket, hogy őket nem érdekli semmi és a (gyülekezeti) közösségeinket sem látogatják. A 2011-es országos (8000 fős) ifjúságkutatás kimutatta, hogy a fiatalok nehezen vállalnak felelősséget, köteleződnek el, és nem ismerik az állam működését, alacsony az információjuk arról, hogy mitől és hogyan működik az. (Csendben hozzáteszem, az egyházi működést sem ismerik. A legtöbb fiatal talán a saját egyházkerülete püspökét ismeri, esperesét szinte biztos hogy nem, és meg van győződve arról, hogy az állam tartja el az egyházat, az adomány pedig olyan jelképes valami.) A 2016-os ifjúságkutatás pedig miközben az intézményi hálózatunk nő a református fiatalokra nézve rámutatott arra, hogy a reformátusnak kereszteltek közül a fiatal felnőtt korukig eljutva 30% már nem az egyházunk tanítása szerint tartja magát vallásosnak. Szóval miközben mindenki megtenni látszik mindent szülő/intézmény/egyház az egyházi/gyülekezeti betagozódása a fiataloknak csökken. Hol van a hiba? Nincs nevelés, csak oktatás (nem mindenhol persze), nincs közösség csak együtt vagy egymás mellett élő emberek csoportja. Hiányzik a szeretet. Mert arra nincs idő. Én a megújulás kulcsát a fent vázoltak alapján abban látom, hogy újra meg kell tanulnunk szeretni. Szeretni egymást és azt, akihez fordít minket az Isten, vagy akin keresztül hozzánk fordul Isten.
- 1
- 2