Marilynne Robinson: A gondolkodás szabadsága. Kálvinista tűnődések

 

Kálvin Kiadó, Budapest 2018 

A tudomány tudást ad, de bölcsességet nem tud adni.
A vallás se, hacsak félre nem teszi az ostobaságokat,
a mellébeszélést, és önmaga nem lesz megint
” (277. o.).

Marilynne Robinson kortárs egyesült államokbeli közíró, szépíró magyar nyelven megjelent esszéválogatásának legszembetűnőbb vonása a lebilincselő gondolatfűzés, meglepő mégis meggyőző gondolattársítása. A Szerző mély és széles körű műveltségére támaszkodva tár fel összefüggéseket a társadalomelméletek, teológiai gondolatok, közgazdaságtani tézisek és a mindennapi élet jelenségei között. A vizsgálódás tétje nagy: hogyan lehet a szabad és méltó emberi életet újra megtalálni és megőrizni. Robinson határozott bátorsággal mond igeneket és nemeket számos kulturális, társadalmi, teológiai és gazdasági kérdésben. Szembemegy jó néhány közmegegyezéssel, amennyiben azok sértik a méltó emberi élet alapjait. Ezt a hitvallásos bátorságot végső soron méltónak tartom a kálvinista jelzővel illetni.

Az író 1943-ban született Idaho államban. Az Egyesül Államok északnyugati részén elterülő sík vidék adta Marilynne Robinson gyermekkorának helyszínét, amit néptelen pusztaságnak nevez. Utóbb úgy ír a prériről, mint amit otthonának tart: „Idaho, Utah, Nevada, Új-Mexikó – végtelen, s búskomor tájak szépséges nevei” (162. o.). A zord vidék lakóit lesajnálók miatt érezte úgy, hogy magyaráznia kell otthonát: „Jómagam részben abban a reményben kezdtem regényt írni egy keleti főiskola hallgatójaként, hogy megértessem ottani barátaimmal, egy olyan hely jelenléte is lehet gazdag és erőteljes, amely számunkra ijesztő és távoli, nincs számottevő lakossága, történelme és kultúrája. Minden szerelem nagyobbrészt sorscsapás. Szülőföldemhez való kötődésem eleinte nem állt másból, mint megnevezhetetlen sóvárgásból az után, hogy otthon legyek benne, megszelídüljek és elfogadhatóvá legyek, hogy úgy legyek jelen benne, mintha nem is lennék jelen” (u.o.).

Az irodalom szeretete kijelölte mind egyetemi tanulmányai irányát, mind doktori disszertációjának témáját. 1980-ban írta meg első regényét Housekeeping (Farrarx Straus Girou, United States 1980) címmel, amit két év múlva a rangos elismerésnek számító irodalmi Pulitzer-díjra jelöltek. A regény megírását követő években Robinson oktatói tevékenysége mellett nagyrészt társadalmi, erkölcsi, eszmetörténeti és teológiai kérdésekről írt esszéket és tanulmányokat. 2004-ben kiadott regénye a Gilead meghozta a hivatalos irodalmi elismerést is – ezúttal elnyerte Pulitzer-díjat (Magyar fordításban is olvasható: Marilynne Robinson: Gilead. Magvető Könyvkiadó, Budapest 2012). A regény elbeszélője John Ames idős lelkipásztor, aki gyermekének örökíti meg lelkészgenerációkon átívelő családja történelmét. A szenvedésekkel és vívódásokkal átitatott lelkipásztori sorsok végül Isten kegyelméről tesznek tanúságot. A Gilead utóbb egy trilógia első kötetének bizonyult, amit a Home (Picador, New York 2009) és a magyarul is olvasható Lila (Magvető Könyvkiadó, Budapest 2016) követett a sorban.

  • 1
  • 2
  • 3

Hasonló anyagaink

A Kálvin Kiadó ajánlója

Siba Balázs, Szabóné László Lilla, Pángyánszky Ágnes (szerk.): Együtt a hit útján Gyülekezetpedagógiai kézikönyv ‒ Kálvin Kiadó, 2019. B/5 méret; 400 oldal; kartonált; 2000 Ft ‒ A keresztségben...