Az ökumenikus lelkületű püspök

Tíz éve hunyt el dr. Tóth Károly püspök

Szívesen és hálával emlékezem dr. Tóth Károly református püspök úrra. A gondunkat viselő Isten már éppen egy évtizede hívta őt Magához. Elevenen él bennem a halálát követő budapesti, Kálvin téri ünnepélyes és imádságos megemlékezés, méltatás.

Bőven van mit megköszönnünk életműve nyomán mindenható Urunknak. A Győr környéki községből élete szinte átfogta az egész világot. Egyaránt ismerték őt Keleten és Nyugaton: az amerikai barátai és a moszkvai görög-keleti pátriárka. Valóban, megadatott neki, hogy nagyvonalú humanizmussal, igazságot és békét kereső diplomáciai érzékkel törekedjen védeni a vallást a kommunizmus vallásellenességével szemben. Igyekezett Krisztus erejében elősegíteni a megértő kapcsolatok kialakítását.

A református istentisztelet és a teológiai műveltség szolgálatában igen jelentős munkát végzett. Számos könyve, írása és különösen az egy-egy évet átfogó közgyűlési jelentése kiváló alkotás volt. Az Ökumenikus Tanulmányi Központ (ÖTK) létrehozásával megtalálta a módját annak, hogy még idősödve is szolgálhassa az Egyházat. Az Ökumenikus Tanulmányi Füzetek sorozata a szakemberek bevonásával, ökumenikus barátsággal készült és jó szolgálatot tett a hívő tájékozódás, tisztánlátás érdekében.

Ugyanakkor munkatársait, barátait igaz megbecsülésben, olykor igényes vendéglátásban részesítette. Valóban evangéliumi élmények voltak ezek a találkozások.

Tisztelhettük bölcs mértéktartását. Ameddig lehetett, fenntartotta érdemes kapcsolatait, az Ökumenikus Tanulmányi Központ irodáját, majd méltósággal visszavonulva szenvedte Krisztusban bízva eföldi élete utolsó hónapjait.

Úgy kerültem vele közelebbi kapcsolatba, hogy amikor 1989 nyara végén plébánosnak neveztek ki a budai, Szentimrevárosi Ciszterci Szent Imre Templom és egyházközség szolgálatára, felkerestem ökumenikus kapcsolatépítés szándékéval a plébániánk területén lévő Bocskai úti 15. szám alatti Ökumenikus Tanulmányi Központ irodáját. Már korábban is felfigyeltem dr. Tóth Károly irodalmi és diplomáciai tevékenységére, így örömmel ismerkedtem meg vele személyesen is. Ebből az ismerkedésből tiszteletbeli barátság alakult ki. Az ÖTK közgyűléseire, a Magyar Katolikus Püspöki Karral való közös találkozójára és irodalmi munkájának támogatására is meghívott és ehhez szolgálatomat kérte. Csak őszinte tisztelettel, nagyrabecsüléssel és hálával tudom megköszönni őt a Felséges Istennek. Győrszemerei sírját is felkerestem imádságos megemlékezéssel. Soli Deo Gloria!

Brückner Ákos Előd