Bérenc gazfickók és toborzott csirkefogók

350 éve égették meg Száki János református lelkipásztort[1]

 

A kép forrása Földváry László: Száki János ekeli predikátor háromszoros megkínzatása és megégettetése Komáromban. 1672. szeptember 1.[2]

Vannak olyan események, amelyeket nehezen tudunk megérteni, megmagyarázni, és a legtöbb esetben azt gondoljuk, hogy meg sem történtek. Ezek általában azok a legendaszerű történések, amelyeket nem tudunk beilleszteni az események sorába, és amelyekről azt gondoljuk, hogy már-már meseszerűek. Száki János megégetésének a története tipikusan ilyen. Annyira brutális, hogy az még a korszak egyébként kegyetlen valóságába sem illik bele. Azt ugyanis fel tudjuk sorolni, hogy mennyi minden megpróbáltatás érte református lelkészeinket ebben a korban. Ismerjük azoknak a sorsát, akiket megvertek, vagy a településről, ahol szolgáltak, elűztek. Megtörtént ez akár várandós házastárssal, néhány hetes csecsemővel együtt is, akár a leghidegebb télben is. Ismerjük a gályarabok sorsát, akiknek a legnehezebb körülményekkel kellett megküzdeni, és sokan meg is haltak a megpróbáltatásokban. Mindezek a történések azonban az iszonyatos szenvedések ellenére sem hasonlíthatóak Száki János esetéhez, az ő szenvedéseihez.

[[paginate]]

Ráadásul az eseményt csupán néhány korabeli forrásból ismerjük. Kocsi Csergő Bálint[3] és Otrokócsi Fóris Ferenc gályarab prédikátorok, valamint Heidegger zürichi teológiai tanár[4] jegyezték fel az esetet, valamint egy korabeli rajz mutatja be a megégetés eseményeit.[5] Rajtuk kívül pedig Debreceni Ember Pál[6] írásában találkozunk Száki János megkínzásával. A későbbi korokban pedig azok a szerzők, akik megemlékeztek minderről, például Thúry Etele,[7] vagy Kúr Géza,[8] csupán ezeket a forrásokat tudták használni. Levéltárainkban, Komáromban és Pápán nincsen további adat, jegyzőkönyveink nem maradtak fenn, a levélrészletek, amiket ismerünk, nem mutatják be ezeket az eseményeket. Arra nézve kutatásokat még senki sem folytatott, hogy vajon a római katolikus levéltárakban, kézirattárakban található-e bármilyen feljegyzés Száki János megégetésével kapcsolatban.[9]

Az esemény utóéletébe a már említett írókon kívül beletartoznak azok, akik tudományos igényességgel közelítették meg a témát,[10] azok, akik röviden megemlítették az eseményt, akár regényes formában[11], akár ismeretterjesztés céljából,[12] és azok is, akik csupán a tényről számoltak be.[13] 

[[paginate]]

Ide tartoznak azok az említések is, akik a mártír lelkipásztor édesapja, Szenci Száki János kapcsán emlékeznek meg a megégetésről.[14] Jelenleg tehát csak azokat a forrásokat tudjuk használni, amelyek már ismertek lehetnek az egyháztörténettel foglalkozók számára.

Ami miatt azonban az esetet mégis fontos újra és újra feleleveníteni, az az a tény, hogy még a legszűkebb kör sem ismeri pontosan, hogy mi történt 1672. szeptember 1-jén. Teológus koromban én sem találkoztam az egyháztörténetnek ezzel a részletével, csak akkor került elém, amikor a Dunántúli Református Egyházkerület történetét feldolgoztam.[15] Azóta tudatosan törekszem arra, hogy Száki János mártírhalálát ne felejtsük el, hanem a lehető legtöbb fórumon ismertessük.[16] Ebbe a sorba illik bele jelen tanulmány is.

Száki János életéről nagyon keveset tudunk. Még csak életrajzi vázlatot sem tudunk összeállítani a rendelkezésünkre álló adatokból. Életének legbiztosabb pontja éppen a halála. Tudjuk, hogy Komáromban, 1672. szeptember 1-jén történt. Születési idejét viszont már csak megbecsülni tudjuk. A kivégzés időpontjában 40 év körül lehetett, ez tehát azt jelenti, hogy születését 1630 körüli időpontra tehetjük, a helyszíne azonban ismeretlen.[17] Tanulmányairól nem tudunk semmit, azt sem, hogy mely magyar akadémiákon fordult meg, illetve azt sem, hogy tanult-e külföldön.[18] Az is valószínű, hogy családos ember volt, de erről sincsen semmilyen adatunk. A feljegyzésekből tudjuk, hogy 1672-ben Ekelen szolgált, és ebben az időben a Komjáti Református Egyházmegye esperesi tisztségét is betöltötte. Ezen kívül azonban más adatunk az életéről nincsen.[19] Thúry Etele azt is feltételezi, hogy a vele együtt kivégzett özvegy Súri Lőrincné ekkor már Száki János felesége volt, és Ekelen lakott,[20] azonban ez a megállapítás az eseményeket ismerve igencsak bizonytalannak látszik. Mindezt összegezve azt mondhatjuk, hogy csak azok az adatok ismerhetőek meg pontosan, amiket halálával összefüggésben rögzítettek az egyházi krónikások.

[[paginate]]

De mi is történt pontosan 1672-ben Komáromban? Szelepcsényi György esztergomi érsek parancsára Komáromban a református templom és iskola épületét lerombolták, a köveket pedig a ferencesek építkezéseihez használták fel.[21] Ekkor azonban az evangélikusok épületeit is és a református parókiát is erőszakkal elvették, az úrasztali edényeket és mindenféle pénzeszközt pedig lefoglalták. Az elfoglalt és megmaradt épületeket azonban valaki felgyújtotta, amelyek teljesen leégtek. A várparancsnok ekkor a még városban tartózkodó prédikátorokat elűzte, és halálbüntetés terhe mellett megtiltotta nekik, hogy a lábukat betegyék a városba. Bebörtönzés és halálbüntetés lett kilátásba helyezve valamennyi lelkipásztornak, hogyha ezt titokban mégis megteszik. A városban a parancs kiadása után további tüzek gyulladtak, négy alkalommal is, amelyek legalább 28, de akár 100-nál is több épületet megsemmisítettek.[22] Amikor azonban gyújtószerkezetet találtak a várárokban is, vagyis a cél látszólag a vár egy részének megsemmisítése volt, akkor megtörtént a határozott fellépés az elkövetők ellen.

A gyújtogatók háttere alapvetően jól meghatározható. A protestánsok elleni fellépés következtében gyulladtak fel a házak, így azt nem nagyon vitathatjuk, hogy az elkövetők vagy a református, vagy az evangélikus gyülekezet köréből kerültek ki. Természetesen benne találhatjuk azt a gondolatot is, hogyha a mienk nem lehet a templom, az iskola, a parókia, akkor ne lehessen a másiké sem. A várárokban elhelyezett robbanószerkezet kapcsán azt is feltételezhetjük, hogy nem az erődítmény maga, hanem a közelében lévő jezsuita rendház volt az elsődleges célpont. Azt tehát szinte bizonyosan megállapíthatjuk, hogy a komáromi gyújtogatókat, vagy legalábbis a felbújtókat a városban nagy létszámban jelen lévő reformátusok körében kell keresnünk.

Ami azonban ezek után történt, az szinte biztosan nem felelt meg a valóságnak. A gyújtogatások kapcsán egy idős asszonyt (Földváry szerint vén banyát, vagy vén kofát) és egy 18 éves legényt fogtak el, akik a kínpadon azt vallották, hogy egy Komárom megyei lelkész adott pénzt egy Komáromban élő lelkészözvegynek, aki aztán ezt a pénzt nekik adta tovább. Ők aztán egy római katolikus vallású katonát találtak, aki hajlandó volt a gyújtószereket is megszerezni, és hajlandó volt a tüzeket is meggyújtani. Ez a katona volt az, akit az utolsó, sikertelen robbantás közelében fogtak el.

[[paginate]]

A vallomások ugyan több ponton sántítottak, de ezzel akkoriban nem foglalkozott senki sem. Hogyan tudott volna egy lelkész annyi pénzt összegyűjteni, hogy a gyújtószereket és a katona „munkadíját” is kifizesse? Miként lett volna lehetséges az, hogy egy lelkészözvegy, még hogyha eszeveszett indulat is van benne a rómqi katolikusok iránt, ilyen összeesküvésben részt vegyen? Hogyan lehetett volna rávenni egy római katolikus vallású katonát, hogy a protestánsok érdekében a jezsuita rendházat felrobbantsa? És ami talán a legfontosabb: hogyan lehetett volna ilyen kevés emberrel ezt a méretű összeesküvést megvalósítani? Ez akkor azonban senkit nem érdekelt, a kínvallatásnál pedig csak a megfelelő kérdéseket kellett feltenni, hogy a helyes válaszokat kapják, így gyorsan kiderültek a nevek is, hogy kikre kellett gondolni: Száki János ekeli prédikátor volt a felbujtó, özvegy Súri Lőrincné, korábbi komáromi lelkész özvegye pedig a közvetítő.

Száki János kiválasztása nyilván nem a véletlen műve volt. Egyrészt előfordulhatott, hogy a tiltás ellenére bement a városba, hasonlóan több más lelkészhez, akik börtönbe is kerültek a merészségük miatt. Másrészt felesége révén rokoni kapcsolatban állt az özvegy lelkésznével, akit meg is látogathatott. Harmadrészt pedig ő volt a fia a felsődunamelléki református püspöknek, ráadásul egyházmegyéjének ő volt az esperese. A kínvallatásban kicsikart vallomások következtében az ekeli prédikátort német katonákkal elfogatták, Száki Jánost a disznóólból rángatták ki, ahová elbújt, megkötözték és Komáromba vitték, ahol statáriális bíróság mondott felette és tettestársai felett ítéletet, amely még a korszak ítélkezési szokáésait ismerve is nagyon súlyos volt.

Száki Jánost háromszori megkínzásra és megégetésre,[23] a tüzek gyújtásában résztvevő katonát a tűzesetek helyszínén tüzes fogókkal való megcsipkedésre és megégetésre, az idős asszonyt lefejezésre és holttestének megégetésére, a lelkésznét és a 18 éves legényt pedig „csak” lefejezésre ítélték.

[[paginate]]

Az ítéletet először a katonán, az idős asszonyon, a legényen és a lelkésznén hajtották végre, csak őket követte a prédikátor kivégzése. Száki János megkínzása brutális volt. Tekintve, hogy mindez jól jelzi a kor szokásrendszerét, ezért álljon itt emlékezésül a prédikátor utolsó órájának története. Először lábára követ kötöttek, majd összekötött kezénél fogva csigára felhúzták, miközben a szíve alatt perzselték. Másodszor jobb kezét levágták. Harmadszor megborotválták, majd a fejére forró ólmot öntöttek, miközben ezt mondták a hóhérnak „tölts rá az ő fejére szent olajat, mert méltó ő ilyen drága kenetre”.[24] Végül egy vásznat viaszba, kénkőbe és szurokba mártottak, abba belecsavarták, a testén meggyújtották, majd máglyán elégették.

A kivégzése után a katonák betörtek az ekeli parókiára, az ott található javait elhozták, és azokat eladták, majd a pénz egy részét a hóhérnak adták a kivégzés béréért. Kocsi Csergő Bálint érzelmeitől átfűtve az események elkövetőit „bérenc gazfickó” és „toborzott csirkefogó” névvel illette. A későbbi korszakok tanúvallomásai szerint, amikor Száki Jánost megégették, akkor megnyílt az ég, és ezt még a városi őr is látta, és arról is tanúskodtak, hogy a megégetés közben a prédikátor fejét háromszor fordította az ég felé.

Ezt az iszonyatos brutalitást érzelmek nélkül nem lehet végigkövetni, évszázadok múltán is csak néma főhajtással tudunk emlékezni a mártír lelkészre. Nem véletlen, hogy az esetet az utókor is úgy értelmezte, mint ami beleillik a római császárok idején történt keresztyén üldözések sorába, és a kivégzőket még a legkegyetlenebb római császárnál, Diocletianusnál is kegyetlenebbnek nevezték.[25] Mert „az, aki soha gyújtogató nem volt, a mi időnkben az üldöző gyújtogatóktól máglyára ítéltetett”.[26] Őrizzük meg továbbra is Száki János mártír lelkipásztor emlékét!

Szabó Előd

[1] Az írás 2022-ben készült.

[2] in Szerk.: Szőts Farkas, Protestáns Szemle, XV. évf. 1903/1-10. Hornyánszky Viktor könyvnyomdája, Budapest, 1903. 451.

[3] Miklós Dezső: Az első rendszeres magyar református egyháztörténet. A gályarab Kocsi Csergő Bálint „Brevis delineatio ecclesiarum reformatarum in Hungaria et Transylvania c. műve 1677-ből. Szerzői kiadás, Budapest, 1993.

[4] Ezt a két forrást, valamint Kocsi Csergő Bálint életrajzára történő utalást megtalálhatjuk Földváry László idézett írásában a 442. oldalon. Kocsi Csergő Bálint életrajza csak röviden említi az esetet, míg a Miklós Dezső által közreadott egyháztörténeti munka hosszabban. Érdekes, hogy Otrokócsi Fóris Ferenc a „Fenevad dühöngése” című művében csak a gályarabokkal foglalkozik, és ezt az esetet az előzmények között sem említi. (Fenevad dühöngése Magyarországon a Jézus Krisztusról bizonyságot tevők ellen s azoknak dicsőséges győzedelme, avagy Krisztushoz hű maradt magyar lelkipásztoroknak sokféle nyomorúsága, különösen pedig sokaknak a pápista egyház főpapjai okozta hallatlan öldököltetése és bebörtönöztetése; lelküknek égből adományozott állhatatossága és a megmaradottaknak epekedve várt szabadulása. ORLE Könyvkiadó Alapítványa, Sylvester Nyomda, 1933.)

[5] Johannes Simonides: „Galleria omnia Sanctorum". 85. lap II. rész VI-dik kép. Kézirat kézrajzokkal a Magyar Nemzeti Múzeumban. A VI-dik kép címe: „Egy prédikátornak Komáromban háromszoros megkínzatása és megégettetése”. A kép elérhetőségét és címét Földváry László hozza.

[6] Debreceni Ember Pál: A magyarországi és erdélyi református egyház története. Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei, Sárospatak, 2009. 314. 547.

[7] Thúry Etele: A Dunántúli Református Egyházkerület története II. Kalligram, Pozsony, 1998. 17-20. Ugyanő: A révkomáromi ev. ref. egyház múltja. in Protestáns Egyházi és Iskolai Lap, XXXII. évfolyam (1889), 43. szám, 1377-1378.

[8] Kúr Géza: A Komáromi Református Egyházmegye. Komáromi Református Egyházmegye, Komárom, 1937. 171-174.

[9] Tekintve, hogy több hónapos kutatást igényelne ennek a vizsgálata, így ez a jelen tanulmány kereteit túlhaladta.

[10] A téma legrészletesebb feldolgozását adja Tömösközi Ferenc: Ekeli Száki János református lelkész vértanúságának rövid története. in. Historia Ecclesisastica, IX. évfolyam (2018), 1. szám 22-30. Payr Sándor: A Dunántúli Evangélikus Egyházkerület története. Dunántúli Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyházkerület, Sopron, 1924. 527. Payr Sándor: A magyar protestáns gályarabok. Luther Társaság, Budapest, 1927. 10.

[11] Moldova György: Negyven prédikátor. Regény. Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest, 1973. 70. oldal

[12] Bottyán János: Hitünk hősei. Református Zsinati Iroda Sajtóosztálya, Budapest, 1978. 120.

[13] Megemlítik, hogy Száki Jánost megégették, esetleg az időpontot, vagy néhány részletét is rögzítik az eseménynek a következő írások, a teljesség legcsekélyebb igénye nélkül. Kiss Mihály: Magyarok nyomában – Komáromi Járás. in. A Hét. Kulturális és Közéleti Hetilap. 16. szám. 1993. április 16. 11. John Bütösi: A decade of mourning in Hungary. Excerpts from the book, „Heroes of Our Faith” by János Bottyán, Bp. 1971. in. Calvin Synode Herald. Vol. LXXVI. Number 1-2. January-February 1976. 3. Kamoncza Márta: Kis község, nagy egyéniségek. in. Új szó. Szlovákiai Magyar Napilap. 51. évfolyam 227. szám 1998. október 2. 3. Balla Terézia – B. Kovács István – Felhősné Csiszár Sarolta – Szabóné Hegedűs Gyöngyi – P. Szalay Emőke: Magyar Református Egyház Javainak Tára, A magyar református gyülekezetek templomai, felszerelési tárgyai, könyv- és iratanyaga. XXIX. Szlovákiai Református Keresztyén Egyház, XIII. Komáromi Református Egyházmegye I. Debrecen, 2015. 85. Zsilinszky Mihály: A magyar országgyűlések vallásügyi tárgyalásai a Reformátiótól kezdve. III. kötet. 1647-1687. Hornyánszky Viktor Könyvnyomdája, Budapest, 1893. 445. Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917. 490. Száki János nevét említik, de azt nem, hogy megégették volna. Dunántúli egyházleírások a XVIII. századból. A Dunántúli Református Egyházkerület 1774-ben. A Pápai Református Gyűjtemények kiadványai. Sorozatszerkesztő: Mezei Zsolt. Forrásközlések 5. Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei, Pápa, 2002. 250. Fabiny Tibor: Egyháztörténeti kalendárium, szeptember. in Evangélikus Élet, XXXVII. évfolyam (1972), 39. szám, 3. Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai, Komárom Vármegye és Komárom sz. kir. város, Komárom vármegye története, IV. Protestáns egyházak, a) A református egyház. Internetes forrás. https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Borovszky-borovszky-samu-magyarorszag-varmegyei-es-varosai-1/komarom-varmegye-es-komarom-sz-kir-varos-D60E/komarom-varmegye-tortenete-DF59/iv-protestans-egyhazak-E34B/a-a-reformatus-egyhaz-E34C/ Letöltés dátuma: 2022. december 10.

[14] S. Varga Katalin. Vitetnek ítélőszékre… Az 1674-es gályarabper jegyzőkönyve. Kalligram, Pozsony, 2002. 300. Földváry László: A tatai ev. ref. templom és iskola ügye a 18. században. in Szerk. Stromp László: Magyar Protestáns Egyháztörténeti Adattár. II. évf. Magyar Protestáns Irodalmi Társaság, Budapest, 1903. 177.

[15] „Jól vagyon, mert az Istennek így tetzett”. A Dunántúli Református Egyházkerület története a kezdetektől a Türelmi Rendeletig. Dunántúli Református Egyházkerület, Pápa, 2020.

[16] Megnyílt az ég. 350 éve égették meg Száki János prédikátort. Dunántúli Református Lap, XXVI. évfolyam (2022), 1. szám, 58.

[17] Édesapjának, Szenci Száki Jánosnak, a későbbi Felsődunamelléki püspöknek a szolgálati helyét 1632-ből, és azt követően ismerjük, de hogy előtte hol szolgált, az jelenleg ismeretlen. Az édesapa szolgálati adatait lásd Szerk. Köblös József: A Dunántúli Református Egyházkerület prédikátorai és rektorai I. 1526-1760 - A Pápai Református Gyűjtemények Kiadványai, Forrásközlések 10. Pápa, 2009. 604.

[18] Egyházi pályája alapján, vagyis hogy esperesi tisztséget töltött be, nagyon valószínű, hogy voltak külföldi tanulmányai is, ezt azonban egyetlen forrás sem említi meg. Kocsi Csergő Bálint, és a korabeli források halálának tényét szerették volna rögzíteni, és ehhez képest minden más személyes adat mellékesnek látszott.

[19] Az életrajz összeállítását tartalmazza a következő tanulmány. Fekete Csaba: A Szákiak. in. Magyar Könyvszemle, 132. évfolyam (2016), 1. szám, 52.

[20] Thury Etele: A révkomáromi ev. ref. egyház múltja. in. Protestáns Egyházi és Iskolai Lap, XXXII. évfolyam (1889), 43. szám, 1377.

[21] Ónody Zsigmond: A komáromi tractusban helv. confessión levő árva ekklézsiák lajstroma. in Dunántúli Protestáns Lap. III. évf. 1892. 807.

[22] A források alapján ezeknek a száma csak ilyen nagyságrendben becsülhető meg. A komáromi események pontos menetrendjét is rendkívül nehéz felvázolni, hiszen rendkívül sok a bizonytalanság az egyháztörténeti feljegyzésekben. Van, aki 1670-re teszi az eseményeket, van, aki meg sem említi azt, hogy a köveket elhordták, van olyan is, aki ezek után az összes protestáns épület felgyújtását leírja. Mindez tehát szinte lehetetlenné teszi az események pontos rögzítését. Egy azonban biztos: volt gyújtogatás a városban, azt valakik elkövették, aminek következtében szükséges volt elkövetőt találni.

[23] Természetesen a római katolikus oldal úgy védekezik, hogy Száki Jánost a gyújtogatás miatt ítélték halálra, és mindennek semmi köze nincsen a vallási ellentéthez. A protestáns oldal azonban egyértelműen úgy látja ezt az eseményt, mint ami a kegyetlen ellenreformáció egyik történése, és előkészítője az 1672-74 között zajló protestáns ellenes peres eljárásoknak, valamint a gyászévtized további eseményeinek.

[24] Földváry idézett mű 450, 452. (Nyomdahiba miatt átcsúszott az idézet második fele a 452. oldalra)

[25] Tóth Zsombor: Börtönirodalom: egy hiányzó kora újkori magyar hagyomány? A kora újkori börtöntapasztalatok irodalomtörténeti jelentőségéről. Internetes forrás. http://real.mtak.hu/71621/1/TZs_Bortonirodalom_u.pdf. Letöltés dátuma: 2022. 12. 16.

[26] Ismeretlen szerző: Miért fejezték le Zrínyi Pétert és Frangepán Ferenc Kristófot? in. A Fáklya, XX. évfolyam (1971), március-április, 6. Az itt megnevezett művet, amire a szerző utal, „Apologia ministrorum evangelicorum Hungariae”, vagyis a „Magyar Protestáns lelkészek védelme” című munkát Bethlen Miklós írta, két ízben jelent meg, 1677-ben Kolozsvárott és 1678-ban Utrechtben.

Hasonló anyagaink

Jörg Jeremias (1939–2024)

Tisztelte apját és anyját, így hosszú ideig élt a földön. Az utalás a Tízparancsolatra (ami eredeti értelmében természetesen egy népnek, nem pedig egy személynek szólt) azért fontos Jörg Jeremias esetében, mert az egyik legpatinásabb protestáns le...

Megemlékezés Hamvas Béláról

Az Eperjesen született (1897. március 23.) Hamvas Béla magyar írót, tradicionalista gondolkodó, esztéta és könyvtárost Szentendrén temették el. 1968 novemberében, Szentendre városa évtizedek óta minden évben - Emléknap keretében - megemlékezik az ...