A „LEHET” és „KELL” szorításában

Emlékkiállítás a Ráday Múzeumban, Kecskeméten, Tóth Károly püspök halála évfordulóján

Idén 10 esztendeje, 2024. június 16-án hunyt el a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke, dr. Tóth Károly. Hagyatékából, az Ökumenikus Tanulmányi Központtól és magánszemélyektől nagyobb mennyiségű tárgyi anyag került a Ráday Múzeumba. Ezek nem képviselnek jelentősebb műtárgyértéket, inkább relikvia jellegűek: javarészt személyes tárgyak, lelkészi ruhadarabjai, használati tárgyai, bútorai, képzőművészeti alkotásai, különböző tisztségeiben kapott ajándékai etc. A Ráday Könyvtár tulajdonában, de a múzeum birtokában van az utolsó időkben is használt Bibliája, a Schweitzer Otthon jóvoltából. Kiállítjuk a Dunamelléki Egyházkerület által 2006-ban készíttetett portréját is. Íróasztala ugyan Pápára került, de szívesen kölcsönzik a szintén oda került könyvtárával együtt. Szerintünk a Dunamellék valamely gyűjteménye lenne igazán alkalmas a hozzá fűződő összes anyag őrzésére, „egybentartására”, hiszen az életmű kutatása, munkássága értékelése a jövőben indulhat meg. A kutatók számára pedig nem mindegy, hány helyen lelik fel a számukra fontos anyagot. A Ráday Múzeum őrzése, anyagába kerülése melletti érv, hogy bár szülőhelye szerint Dunántúli, hiszen Győrszemerén született és sírja is ott található, ám munkássága, tevékeny évei azonban hozzánk, a Dunamellékhez és Budapesthez kötik.

[[paginate]]

A rendelkezésünkre álló anyagból, a dr. Tóth Károly püspökhöz kötődő tárgyakból tervezünk egy sarkot berendezni, és 2024. június 22-én egy időszaki jellegű kamarakiállítást létrehozni. Ilyen módon kívánunk megemlékezni dr. Tóth Károlyról. A Múzeum ezzel a gesztussal az alapító-püspöke előtt is tiszteleg, és bemutatjuk azt a saját tulajdonú és kölcsönzött anyagot, mely rendelkezésünkre áll tárgyi hagyatékából.

A kis kiállítás megnyitására Ft. Varga László, a Dunamellék nyugalmazott főjegyzője és Nt. Szabó Gábor, nyugalmazott Bács-kiskunsági esperes vállalkozott. Mindkettőjük megnyilatkozott már szóban-írásban dr. Tóth Károlyról, jól ismerték, szolgatársai, munkatársai voltak. Bevezető zsoltáréneklésre a Kecskeméti Református Egyházközség Grádics Kórusát kértük fel. Kiállításunk címe: „A Lehet és Kell szorításában” – talán jól jellemzi a püspök munkásságának kereteit.

A tervezett bemutató nem életútkiállítás, mint Ravasz Lászlóé volt, sokkal inkább az emlékek gyűjtésének, megőrzésének szándéka vezérel bennünket. Egy esetleges életútkiállítás majd a következő muzeológus generáció feladata lehet, akik támaszkodhatnak a mostani, begyűjtött, prezentált tárgyi anyagra, a tapasztalatokra, no meg történészek-egyháztörténészek addigra bizonyára megszülető, értékelő munkáira.

A kiállítást 2024. június 22-én, 18 órakor nyitjuk Kecskeméten, a Ráday Múzeumban. Ez alkalomról mindenkit szeretettel hívunk és várunk!

Fogarasi Zsuzsa

Hasonló anyagaink

Jörg Jeremias (1939–2024)

Tisztelte apját és anyját, így hosszú ideig élt a földön. Az utalás a Tízparancsolatra (ami eredeti értelmében természetesen egy népnek, nem pedig egy személynek szólt) azért fontos Jörg Jeremias esetében, mert az egyik legpatinásabb protestáns le...

Megemlékezés Hamvas Béláról

Az Eperjesen született (1897. március 23.) Hamvas Béla magyar írót, tradicionalista gondolkodó, esztéta és könyvtárost Szentendrén temették el. 1968 novemberében, Szentendre városa évtizedek óta minden évben - Emléknap keretében - megemlékezik az ...