A külhoni magyar közösségek autonómiatörekvéseit befolyásoló európai és honi tényezők

Az évfordulók a számvetés idejét jelentik: mit értünk el az előző időszakban, jó-e az irány, merre haladjunk tovább? A kerek évfordulókra még inkább igaz ez, így a trianoni békeszerződés/békediktátum centenáriumán célszerű a múltba és a jövőbe is tekinteni, miközben körbe pillantunk a mában is. Az elmúlt időszakban sok kutató foglalkozik ezzel a kérdéssel, az MTA-n belül külön kutatócsoport is alakult, amelynek kutatási eredményei rendkívül figyelemre méltóak.[1]

Jelen írásban a külhoni magyar közösségek autonómiatörekvéseinek kérdését kívánjuk röviden körbejárni. Célunk nem egy retrospektív kép adása, vagyis nem annyira az autonómiatörekvések múltjára koncentrálunk, hanem sokkal inkább a mai európai környezetet és e célok megvalósítását gátló egyes tényezőket vizsgálunk majd. Az írásban amellett fogunk érvelni, hogy habár a nemzetközi környezet alapvetően kedvezőtlen az autonómiaküzdelmek számára, azok sikertelenségében mégis a közösségek belső megosztottsága a döntő ok, ami felveti a regionális társadalmi-politikai elitük felelősségének kérdését is.

Az európai környezet

Az elmúlt két évszázadban Európa államfejlődésének meghatározó keretet adott a nemzetállamiság; a (nemzet)állami szuverenitás tartalmát pedig a regionalizmus, a centralizáció és az európai egyesülés különböző időszakokban és régiókban eltérő intenzitású jelenléte tartotta állandó mozgásban. A közép-európai térség vonatkozásában ezen túlmenően a geopolitikai kiszolgáltatottságot – a nagyhatalmi befolyás meghatározóságát – kell hangsúlyozni, amelynek hatása az államhatárok külső hatalmi tényezők általi kijelölésében és a szintén kívülről „érkező” kontinentális kisebbségvédelmi iránymutatások megfogalmazásában is jelentős.

A közép-európai nemzetiségi kérdésben a határkijelölések módja és a nagyhatalmi érdekek döntő fontosságúak: 1919-20-ban Franciaország, 1938-41-ben Németország, 1945-ben pedig a Szovjetunió stratégiai érdekei szerint rajzolták újra a térségi államhatárokat. A történelem fintora, hogy Magyarország esetében az 1941-es határok közelebb voltak az etnikai igazságossághoz, mint az 1914-esek, 1920-asok vagy 1947-esek. A térségi nagyhatalmi befolyás napjainkig megmaradt; a változó geopolitikai környezet tette lehetővé 1989-90-ben a szovjet típusú közép-európai államrendszerek bukását, majd 1999-ben és 2004-ben az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO), illetve 2004-ben és 2007-ben az Európai Unió (EU) közép-európai bővítését.[2]

Az etnikaiaknak meg nem felelő politikai határok vezettek az európai kisebbségi szabályok kialakulásához már a 19. századtól kezdve. A szabályrendszerek kialakításában – az első világháborút megelőzően, a Nemzetek Szövetsége idején és 1945 után is – a nagyhatalmi érdekeknek volt döntő súlya. Az 1970-es évektől kezdődött hasonló folyamat, majd az 1990-es években – amikor a közép-európai térség kiszabadult a szovjet szorításból és felszínre törtek az addig többé-kevésbé elfojtott etnikai konfliktusok – kifejezetten a kisebbségi kérdés felé irányult a nyugat-európai államok figyelme. Az akkor az Európa Tanács (ET) keretében született Regionális és kisebbségi nyelvek európai chartája (1992) és a Keretegyezmény a nemzeti kisebbségek védelméről (1995), valamint az EU 1993-as koppenhágai kritériumai[3] kisebbségvédelmi előírásának célja a „váratlanul” felszínre tört etnikai feszültségek (például a marosvásárhelyi véres március 1990-ben, konfliktusok Jugoszláviában és a Szovjetunióban) kezelése volt – miképp ezt célozta az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Kisebbségügyi főbiztosi tisztségének létrehozása is.[4]

[1] Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport, http://www.trianon100.hu/

[2] Az említett években nagyszámú közép-európai ország csatlakozott ezekhez a szervezetekhez, de például Albánia és Horvátország 2009-ben, Montenegró pedig 2017-ben lett a NATO tagja, míg Horvátország 2013-ben csatlakozott az EU-hoz.

[3] A koppenhágai kritériumok az EU-csatlakozást ambicionáló országok számára szabott elvárások, amelyek jelentős része – a kisebbségvédelemre vonatkozó előírás kivételével – mára az EU elsődleges joganyagává vált. A kisebbségvédelmi elvárások kimaradását az okozta, hogy az EU „régi” tagállamai közül többen a közép-európaiaktól elvártnál jóval alacsonyabb szintű jogokat biztosítanak saját nemzetiségeiknek. Ma az abból az ellentmondásból származó kérdést nevezzük koppenhágai dilemmának, hogy a kisebbségvédelmi szabályok megalkotása és betartása csak a csatlakozást megelőzően kötelező a csatlakozni kívánó országok számára. Hogy a probléma nem teoretikus, azt jól mutatja például a litvániai kisebbségjogi szabályozás EU-csatlakozást követő jelentős romlása.

[4] A főbiztos célja nem a kisebbségi közösségek helyzetének javítása, hanem az állam és a kisebbségi közösségek közötti konfliktus elkerülése.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Hasonló anyagaink