Deuterokanonikus bibliai könyvek

Kálvin Kiadó, 2023
B/5; 296 oldal; keménytáblás
5900 Ft

A római katolikus Szentírásban bővebb az ószövetségi könyvek listája, mint a protestáns kiadású Bibliában. Ezeknek a Deuterokanonikus bibliai könyveknek (Tóbit és Judit könyve, Salamon bölcsessége, Jézus, Sirák fia könyve, Bárúk könyve, Jeremiás levele, A Makkabeusok első és második könyve, Zsuzsanna és a vének, illetve Bél és a sárkány) 1998-ban elkészült a Magyar Bibliatársulat Szöveggondozó Bizottsága által készített fordítása. Második, javított és bővített kiadásunk a Stuttgarti magyarázatos Biblia jegyzeteivel segíthet még jobban megismerni ezeket az írásokat, amelyeket a reformáció idején is olvasásra ajánlott, hasznos és kegyes könyveknek tekintettek. A Septuaginta alapján készült fordítás: bevezetésekkel és szövegközi magyarázó jegyzetekkel, a fontosabb fogalmak magyarázatával, időrendi táblázattal és térképekkel.

Szikszai Béni
Mivé formálhat Isten keze?

Ezékiel könyvének üzenete
Kálvin Kiadó, 2022
A/5; 472 oldal; kartonált

A kötetben Szikszai Béni (1908–1985) Pestszentlőrinc-erzsébettelepi református templomban, 1977–78-ban elmondott igehirdetéseinek szerkesztett kiadása olvasható. Szikszai Béni nagy hatású igehirdetője volt annak az ébredésnek, mely a XX. század derekán mélyen áthatotta a magyar református egyházat, máig áldott gyümölcsöket érlelve. /…/ A diktatúra évtizedeiben azonban nehezebb (emberileg szinte lehetetlen) feltételek között kellett folytatnia a Krisztushoz hívogatást. /…/ Erre az időre esik ez a majd hatvan igehirdetés is, melyekben Ezékiel próféta könyvét magyarázza végig.

Bajcsi Norbert:
Szenvedéllyel

Utam a drogoktól a velünk élő Istenig
Kálvin Kiadó, 2023
 A/5; 188 oldal; kartonált; 1800 Ft

Egy felépült drogfüggő története ez a könyv, az ő nehéz, szinte reménytelen gyerekkoráról, bűnözésről, börtönökről és a szabadulásról. Norbi számára a szabadulás nemcsak és nem elsősorban a rácsok nélküli életet jelenti, hanem azt a belső változást is, amit az hozott el, hogy megtalálta Istent, megtért, és keresztyén életet él. Jelenleg egy építési vállalkozó józan brigádját vezeti, és mellette önkéntesként segíti mások felépülését. Önéletrajzában nem szépíti a múltat, de a jelent sem – őszintén vall küzdelmeiről, örömeiről, és életének legmélyebb pontjairól is.

„Hálás vagyok... Ez az a mondat, amit nem tudtam soha kimondani, mert mindig azt éreztem, hogy nincs miért hálásnak lennem. De pont a hála volt az, ami elindította bennem a változást. Egy drogrehabon, mindent és mindenkit elveszítve voltam először hálás. Most pedig mindenért hálás tudok lenni, hiszen mindent megkaptam Istentől, amire szükségem van” (Bajcsi Norbert).

Gárdonyi Zsolt
Áldáskívánás négyszólamú vegyeskarra és orgonára

Kálvin Kiadó, 2022
A/4; 188 oldal; kartonált, irkafűzött; 1200 Ft

Gárdonyi Zsolt új alkotása a Károli Gáspár Református Egyetem 30. évfordulójára készült. A zenemű a magyar református „áldás, békesség” köszöntéssel keretezve a Károli-Biblia áldó igéit szólaltatja meg. „A komponista utolsó műnek, opus ultimumnak nevezte e most közzé tett darabját, amely nemcsak végső megállója, de méltó befejezése, záróköve is zeneszerzői életművének” (Méhes Balázs).

Gárdonyi Zsolt 1946. március 21-én született Budapesten. Édesapja, az egykori Kodály-tanítvány Gárdonyi Zoltán a Zeneakadémia professzora volt. Gárdonyi Zsolt huszonnégy évesen főhivatású orgonista és karigazgató lett az észak-németországi Wildeshausenben, majd 1975 és 2011 között Würzburgban a Zeneművészeti Főiskola professzora volt. 1979-ben Bajor Állami Díjat kapott, 2000-ben a Debreceni Református Hittudományi Egyetem díszdoktori címével, 2011-ben pedig a Magyar Köztársaság Elnökének Érdemérmével tüntették ki. Életműve 2016-ban Magyar Örökség Díjat kapott. 2022-ben zeneszerzői, orgonaművészi és zenepedagógiai pályafutása, valamint a protestáns egyházzenei művészetben évtizedek óta betöltött meghatározó szerepe elismeréseként Magyarország köztársasági elnöke a Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozata kitüntetést adományozta Gárdonyi Zsoltnak.

Weboldal: www.kalvinkiado.hu • facebook.com/kalvin.kiado

Túlélőkészlet a Biblia olvasásához Mit kezdjek ezzel a régi és furcsa könyvvel, amiben ennyi apró betű van? Kálvin Kiadó – Magyar Bibliatársulat, 2022