A halott hősök erősebbek az élő bűnösöknél

Emlékezés 1956 mártírjaira

A Nemzeti Örökség Intézete rendezésében került sor Nagy Imre egykori miniszterelnök újratemetésének évfordulója, valamint a kommunista diktatúra áldozatainak kopjafái felújítása alkalmából tartott megemlékezésre, 2022. június 16-án.
    A helyszín a Budapest Új Köztemető, Nemzeti Gyászpark, 298-as parcella (1108 Budapest, Kozma utca 8-10).
    Az emlékezőket köszöntötte: Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója. Emlékbeszédet mondott: Sömjéni László Géza, a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnöke és Áder János, Magyarország volt köztársasági elnöke.


Fotó: Nemzeti Örökség Intézete

Ne tapossanak rá!” – szólt határozottan a segédkező munkásoknak. Pedig csak egy darabka föld volt az. Egy fűtől megtisztított, sárgálló agyagos téglalap. Az imént emelték ki a feltételezett sírhely felső rétegéből. De a professzor tudta: minden kis röggel óvatosan kell bánni. Minden apró részletnek jelentősége lehet.

Elnök Úr, Főigazgató Úr, tisztelt Megemlékezők!

A Nagy Imre és mártírtársai sírhelyét feltáró kutatócsoport régésze – Kralovánszky Alán – tudóshoz illő gondossággal, körültekintéssel és még annál is nagyobb tisztelettel járt el.

A szakmai szempontokon túl egy erősebb érzés is hajtotta.

Maga is ’56-os elítélt volt. Igaz, „megúszta” néhány nap börtönnel, ám évekre derékba tört a pályája. Tudományos karrier helyett csak bérmunkásként dolgozhatott.

33 esztendővel ezelőtt, azon a néhány megrendítő tavaszi napon ő volt az egyik, aki gondoskodott róla, hogy a rákoskeresztúri feltárás a maga iszonyú emberi drámája mellett szakszerű, pontos és méltóságteljes legyen. Arra ő sem számított, hogy a 301-es parcellából arccal lefelé eltemetett emberi maradványok kerülnek elő.

Egyik munkatársa így emlékezett rá: „…amikor Alán visszajött, látszott, hogy nagyon megviselte, lelkileg mélyen érintette, amin átment. A sorstársait, akikkel együtt élt és dolgozott: azokat kellett megtalálnia és kellett kiásnia, akik hasra fektetve, dróttal átkötve feküdtek a sírban.”

[[paginate]]

Tisztelt Megemlékezők!

A parcellaszám csak egy adat. A temető fenntartóinak fontos, nem a gyászolóknak. Hozzátartozói sírhelyét az ember nem egy számról ismeri. Egyszerűen csak tudja, hogy a bejárattól merre kell indulni. Számtalanszor bejárt utak, megszokott mozdulatok. A szobor, amely után be kell kanyarodni. A pad, amit még el kell hagyni.

A gesztenyefa, ami a sírok fölé hajol.

Az ismerős név, amelyet a szomszédos sírkőre véstek.

Az '56-os kivégzettek hozzátartozóinak évtizedekig nem adatott meg az ilyen természetes, emberi tájékozódás. Szeretteiket temetésnek nem nevezhető módon, ismeretlen helyen borították a földbe. Előbb talán a Kisfogház udvarán. Vagy rögtön itt, a temető távoli, elvadult zugában, három kilométerre a bejárattól. Jeltelenül, titokban, barbár módon. Holtukban is megalázva őket.

33 éve már, hogy a 301-es parcella – s vele együtt a 300-as és a 298-as – sokkal több mint egy szám. Jelkép, nemzeti kegyeleti hely.

És 33 éve már, hogy tévesen használunk egy szót a mai napra. Újratemetés. Újratemetés?

Ami 1989. június tizenhatodika előtt a kommunista diktatúra által megölt magyarokkal, az ötvenes évek koncepciós periben elítéltekkel és kivégzettekkel vagy 1956 mártírjaival történt, nem volt temetés. Csak kátránypapír, drót, pozdorjalemez, sűrű bozót. Álnév a nyilvántartásban. „Darázsfészek” felirat a titkosrendőrség aktáján. Később a jeltelen sírokat csak sejtető, földbe süppedt gödrök közé csökönyösen kimerészkedő rokonok.

Titkosrendőrök a fák között.

Igazoltatás.

A förtelmes aljasság, hogy még a gyász sem szabad.

Tisztelt Megemlékezők!

A forradalom mártírjait a kivégzésük, a haláluk után több évtizeddel temették el – nem újra, hanem – először. 1989-ben néhány gyászoló családtag követelése erősebb volt az önmagának is hazudozó hatalomnál, amelynek nyomoznia kellett saját bűnei, a jelöletlen sírhelyek után. A törékeny özvegyek, az igazságot kereső unokák erősebbek voltak a saját polgárai ellen hadat viselő kommunista rezsimnél. A feltárás igénye erősebb volt a sírokon taposóknál.

1989-ben megtapasztaltuk, hogy az összetartozás erősebb a széthúzásnál. A halott hősök erősebbek az élő bűnösöknél. A bős-nagymarosi vízlépcső, a román falurombolás ellen tüntetők, a szovjet katonák távozását és szabad választásokat sürgetők, a jövőjük feletti saját döntést követelők erősebbek a pártállamnál. A szabadság erősebb a diktatúránál.

[[paginate]]

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

„…a szabadság boldogító érzete képes független elhatározást ébreszteni…” – mondta Deák Ferenc. Ő jól tudta, miként lesz a szabadság magánügyből a legszentebb közügy. Tudta, hogy a szabadság sosem statikus állapot, hanem elhatározások, döntések és cselekedetek sora. Személyes akaratból, személyes áldozatból születik, mégis, egy egész közösség lesz tőle szabad.

1989. június 16-án itt, az Új Köztemető távoli csücskében végre kegyeleti temetés zajlott. Részvét, tiszteletadás, megemlékezés. Méltó a szabadságharcosokhoz. Méltó a magyar nemzethez. Méltó az igazsághoz. Végtisztesség egy új kezdetért. Az a nap minden fájdalmas pillanatával is a remény napja volt.

Ezt a reményt élhetjük át újra és újra, amikor június 16-án, október 23-án, november 4-én vagy bármikor eljövünk ide. Amikor elhozzuk ide a gyermekeinket. Ezt a reményt élhetjük át azóta is, amikor nem engedjük át senki másnak a döntést saját sorsunk felett. Amikor nem hagyjuk, hogy a bozótnál is sűrűbb homály, a felejtés takarja el a múltat.

Amikor megadjuk a tiszteletet a hősöknek, és mindazoknak, akik életre-halálra küzdöttek a független, szabad Magyarországért.

Amikor gondoskodunk az emlékezés méltóságáról, rendben tartjuk a sírokat, kopjafákat – a szabadságért teszünk. ’56 hősei nemcsak maguknak akarták a szabadságot. Annak szeretetét örökül hagyták nekünk.

Tisztelt Megemlékezők!

Őrizzük gondosan 1956 emlékét! Legyünk kötelességtudó örökösök. Maradjunk a szabadság nemzete! És maradjon velünk a figyelmeztetés, amit a diktatúra utáni első, szabadon választott Országgyűlés alakuló ülésén Varga Béla, az utolsó legitim magyar nemzetgyűlés elnöke a jelenlévőknek mondott: „Az emberi szabadság nem körülmény, hanem feladat.”

Áder János

 

Hasonló anyagaink

Jörg Jeremias (1939–2024)

Tisztelte apját és anyját, így hosszú ideig élt a földön. Az utalás a Tízparancsolatra (ami eredeti értelmében természetesen egy népnek, nem pedig egy személynek szólt) azért fontos Jörg Jeremias esetében, mert az egyik legpatinásabb protestáns le...

Megemlékezés Hamvas Béláról

Az Eperjesen született (1897. március 23.) Hamvas Béla magyar írót, tradicionalista gondolkodó, esztéta és könyvtárost Szentendrén temették el. 1968 novemberében, Szentendre városa évtizedek óta minden évben - Emléknap keretében - megemlékezik az ...