A beszéd

Apponyi Albert a magyar ügy védelmében

A Duna Televízió 2020 június 4-én tűzte műsorára azt a Megafilm produkciót, amely a „Trianon 100” évfordulóra  készült, és gróf Apponyi Albert híres beszédét dolgozza föl. A beszédet Apponyi 1920. január 16-án, a magyar ügy védelmében mondta el, Párizsban.

Gróf Apponyi Albert tapasztalt politikusként, az európai politikában is széles elismertségnek örvendett, több nyelven kitűnően beszélt. Fölkérésre vállalta el a párizsi magyar küldöttség vezetését, az I. világháborút lezáró béketárgyalásokra. Beszédét a 20. század egyik legnagyobb hatású beszédeként tartja nyilván a történelem, még akkor is, ha elhangzásakor, a győztes hatalmak képviselői közömbösen fogadták.

Az előzményekhez tartozik, hogy az első világháborút lezáró béketárgyalásokra, a győztes Antant hatalmak Magyarországot hívták meg utolsóként. A népes magyar delegáció – bár  már 1920. január 6-án  megérkezett Párizsba, nem léphetett kapcsolatba senkivel, nehogy „lobby-tevékenységet” folytasson, nehogy befolyást gyakoroljon a döntéshozókra – mondjuk ki bátran: az ítélethozókra. Elzártan várakozva, január 15-én kapták kézhez a békeszerződés tervezetét, és ugyanezen a napon ők is átadták partnereiknek a magyar álláspontot tartalmazó előzetes jegyzéket. A békeszerződés tervezetére adott magyar álláspont szóbeli kifejtésére egyetlen személynek adtak lehetőséget másnap, 1920. január 16-án. Ez azt jelenti, hogy Apponyinak, a magyar küldöttség vezetőjének egyetlen nap alatt kellett ekkora horderejű kérdésben – immár a békeszerződés ismeretében – fölkészülni és a győztes hatalmak – Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, USA – képviselői elé terjeszteni a magyar választ.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Hasonló anyagaink