Hogyan hatott a házasságokra a COVID-járvány?

Házaspárok helyzete a 2020-21-es években 

TÉMA: A családról alkotott kép a 2020-as évek elején

A házaspárok járvány előtti helyzete

Bevezetésképpen, röviden fontosnak érzem szólni arról, hogy a COVID-járvány előtti időszakban is mi minden nehezítette meg a házastársi kapcsolatok harmonikusabb megélését.

E kérdéskörben fókuszáljunk kívülre; a teljesség igénye nélkül megemlítve egy-két fontos tényezőt. Valós dolgokról van szó, amikor arról beszélünk, hogy a hagyományos minták szerinti párkapcsolatok helyett immáron szükséges kialakítani az egymáshoz erőteljesen alkalmazkodó partneri házasságot, ami minden párnak a saját feladata, hiszen nincsenek még a szülőktől átvett, letisztult minták ehhez. A bejárandó életút is hoz normatív- és hozhat paranormatív válságokat, melyekben ismételten kiemelt kérdéssé válik az, hogy tud-e funkcionálni a házastársi összefogás, az egymás támogatása, közös megoldások keresése.

Belső fókuszt keresve említendő, hogy a házasságnak van egy lélektani útja, melynek különböző fázisai vannak, átlépve egyikből a másikba történhet elakadás, vagy megvalósulhat a fejlődés. Nem kis belső tartalék, szelf-érettség szükséges ahhoz, hogy ezeket szeretetben megküzdhessék a felek. Egy példa: amikor eljön a rózsaszín szemüveggel megélt korszak vége, és a másiknak bizonyos viselkedései terhessé válnak, amikor a szimbiózisból a differenciálódás időszaka indul el, nem mindegy, hogy sikerül-e bizalommal és elfogadással ezeket a lelki fejlődéseket meglépni, vagy esetlegesen elakadás jön létre.

Elérkeztünk a házasfelek kötődési mintájához, illetve a házasság kötődési kölcsönhatásaihoz, mint kiemelt belső meghatározó tényezőkhöz arra nézve, hogy milyen érzelmi klíma lesz az uralkodó a kötődési térben. Azért lényeget érintő ez a mintázat, mert innen indul ki a konfliktuskezelés, a már említett külső és belső megküzdendő feladatokhoz való tudattalan, zsigeri hozzáállás. Innen indul ki a házaspár összefogása, a társtámogatás, vagy éppen ezeknek a hiánya. Ugyanakkor ez a belső kötődési tér határozza meg a házaspárok érzelmi szükségeinek kielégülését, sőt a szerelem tudománya szerint még a szexuális megelégedettség is kötődési alapokon nyugszik.

A kötődéselmélet megalkotójának John Bowlbyt tartjuk, aki a személyiségfejlődésre fókuszálva a kötődés kialakulását tanulmányozta, ezt egészen a korai időszakra helyezte az anya és gyermek kapcsolatában. Majd az ő munkájára alapozva a 1980-as évek végén Cindy Hazan és Philip Shaver kidolgozták azt az elméletet, hogy a gyermekkori kötődés mintázatai a felnőttkori párkapcsolatokban is meghatározó módon jelen vannak. Ugyanazok a dinamikák, érzelmi szükségek és megjelenő kölcsönhatások szövik át a párkapcsolati kötődési teret, mint a gyermek és elsődleges gondozójának kapcsolódását.

Felnőttkori kötődési stílusok

Négy alapvető felnőttkori kötödésről beszélhetünk. A biztonságos, bizalmi kötődésben (1) egy pozitív szelf-kép (önmagunkról alkotott kép) szelf-érzet tudott megszilárdulni, miközben szükségszerűen ezzel párhuzamosan a jó tárgykapcsolati kép (te-kép, amit a másikról alkotunk) is integrálódik. Így a biztonságosan kötődő ember alapjában véve elég jónak, elfogadhatónak éli meg önmagát és a társát még egy konfliktus, vagy nehéz élethelyzet idején is. Ennek következtében van elég belső erőforrása a megküzdéshez, pozitív kimenetelek megalkotásához.

A szorongó-ambivalens kötődésű (2) ember nincs érzelmi biztonságban, emiatt kiemelten is igényli társának erős közelséget, magas fokú elfogadását és támogatását, intenzív válaszkészségét. Amikor ez nem tud működni, utoléri az értéktelen szelf-érzete. Ezt a működést megértve prognosztizálható, hogy egy külső megterhelő pillanatban vagy egy hosszabbra nyúlt ilyen élethelyzetben az ambivalens módon kötődő ember regresszióba kerül, distresszel birkózva kevéssé lesz partner a megoldások keresésében, a hatékony megküzdésben. Ez az állítás nem csak az ambivalens kötődésű emberre igaz, hanem a bizalmatlanul működő elkerülőre, másrészt az elutasító elkerülő partnerre nézve is.

A bizalmatlan elkerülő (3) vegyes érzésekkel van a kötődés irányába: nagyon is vágyik az intimitásra, ugyanakkor fél tőle, ezért kihúzódik. Érzékeny és könnyen megbántódik, nem is mer a másikra támaszkodni, ehhez érdemtelennek tartja magát. Mind a szelf-érzete, mind a tárgykapcsolati-képe negatív színezetű, ezért az elkerüléssel önvédő pozícióba helyezi magát. Ha nehéz pillanat, vagy időszak érkezik el, akkor ő visszazár, még inkább kifelé mozdul a kapcsolatból, az összefogást nehéz vele létrehozni, a társtámogatást nem tudja megadni, de elfogadni sem képes. A legmeghatározóbb tudattalan zsigeri belső mozdulata az önvédelem. Mindezek fényében, ha szeretnénk megjósolni, mi fog történni az ő párkapcsolatában a megterhelt időkben, akkor a társát magára hagyva, akár cserbenhagyva láthatjuk, őt pedig úgy, mint aki becsukja a szemét és sodródik a hullámok között, fő törekvése csupán, hogy ne fulladjon meg, valahogy túléljen.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Hasonló anyagaink