A Telekiek kálváriája

Major Anita és Margittai Gábor: Aranyszőnyeg c. filmje

Az erdélyi magyar nemesség 1949-ben kezdődött pokoljárásának 75. évfordulóján mutatta be az MCC Magyar Összetartozás Intézete a budapesti Puskin moziban az Aranyszőnyeg című dokumentumfilmet. Az alkotás érzelemdús képet fest a református Telekiek kálváriájáról, arról, hogyan vesztettek el mindent, miként kényszerítették őket lágerekbe, vagy épp egy korábban a családhoz tartozó épület egyetlen, eldugott folyosójára több kicsi gyermekkel.

A gernyeszegi Teleki-kastély nem "csupán" a magyar művelődéstörténet kiemelt helyszíne, de a XXI. századi erdélyi főnemesi jóvátételi kálvária fontos állomása is. A csaknem fél évezredig a református Telekiek tulajdonában lévő Gernyeszeg szülőhelye volt többek között a marosvásárhelyi Teleki Tékát megalapító Teleki Sámuel grófnak, de itt született a tragikus sorsú miniszterelnök, Bethlen István is. A hasonlóképp hányatott sorsú Teleki család 1949 után végigjárta az erdélyi nemesség, hagyományőrző polgárság és a földjéhez ragaszkodó parasztság keserves útját: Teleki Mihályt, a kastély utolsó urát arra kényszerítették, hogy a Duna-delta lágerében letöltött "büntetése" után döghúst fuvarozzon egy rókatelepre. A sáromberki kastélyban élő családtagok a Teleki Téka szűkös folyosóján voltak kénytelenek élni évekig – többek között egy szekrény tetején találva alvóhelyet –, és Teleki Gemma grófnő abból tartotta fenn magát, hogy Marosvásárhely belvárosában virágot és zöldséget árult a kapualjakban.


Fotó: Mathias Corvinus Collegium (MCC)

  • 1
  • 2

Hasonló anyagaink

Majdnem, de mégsem

Minden idők legdrágább magyar filmje lett az 1848-as szabadságharcról készült Most vagy soha! A költségvetés önmagában nem lenne baj – bár egyesek szerint töredék pénzből készültek sokkal jobb hazai alkotások –, a kihívásokkal küszködő...