Csanády András, grafikusművész, szociológus és filozófus

A Confessio Szerkesztősége és Szerkesztőbizottsága tisztelettel köszönti Csanády András Munkácsy-díjas grafikus- és festőművészt, szociológus-filozófust, címzetes egyetemi tanárt 95. születésnapja alkalmából.
    Isten áldását: egészséget, erőt, sok örömet és boldogságot kívánunk Neki az emberi élet végső határáig.
   
A Sárkányok földjén Erdély bűvöletében című életmű-kiállítása megtekinthető a Várnegyed Galériában (1015 Budapest, Batthyány utca 67.) 2025. január 18-ig.

A fenti cím szerint Csanády András sokoldalú tehetséggel és tevékenységgel jellemezhető. A sorsát azonban a történelem kivédhetetlen eseményei és azok a családi hatások alakították, amelyek gátoltak egy látványos életutat.

Különlegesen tehetséges székely ember, öntudatos és önérzetes. Meggyőződése, hogy a szegények, a hátrányos helyzetűek ügye mindennél előbbre való. Ennek rendelte alá törekvéseit és járta a bekövetkező kirúgások útját a úgynevezett szocializmusban, majd azután is. Nem fogadta el a hazugságot, köpönyegforgatást. A vele hasonlóan gondolkodókat is elriasztja maga mellől rideg racionalitása.

A háborút megelőzően családját sok belső ellentét terhelte.

A Városmajor utca, ahol éltek hetekig tűzharcban volt, kitéve az oroszok garázdálkodásának. A család sokat éhezett és nélkülözött.

[[paginate]]

András megsebesült, onnan eredt későbbi halláskárosodása, ami a ’60-as években fellépett járványos betegsége során vált súlyossá. A halláskárosodás egész életére kihatott, mégis ezzel együtt hősiesen aktív maradt.

Nagyon jó fizikai adottságait a kamaszkori sportolás, néptáncolás és a cserkészet formálta.

A gimnáziumot a református Lónyai gimnáziumban kezdte, de onnan átiratkozott a Werbőczy gimnáziumba. Idősebb barátaitól, cserkész parancsnokaitól és remek tanáraitól, többek között Göncz Árpádtól (1922-2015), Grexa Gyulától (1891-1977) és Muzsnai László (1897-1983) református lelkésztől, kis gimnazista korától kezdve sokat tanult. A tanultakat és olvasmányait bámulatos memóriájával késő öregkoráig aprólékosan fel tudja idézni. A legerősebben keresztapjához ragaszkodott a Székelyudvarhelyen élt Szabó Nándor jogászhoz. Csodálta szerénységét és melegszívűségét.

Rajztehetsége folytán már az érettségi előtt felvették a Képzőművészeti Főiskolára, ahol festő szakon végezte el az első évet. 1948-ban érettségijét követően mégis a Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara mellett döntött, ahol Társadalomtudományok (Filozófia) és Lélektan szakra járt. Egy értekezleten megtámadott társait megvédte, ezért 1949-ben eltávolították az egyetemről.

1949-1953-ig folytathatta tanulmányait a Magyar Képzőművészeti Főiskolán. Felkészülését kitűnő diplomával fejezte be és mint oktatót alkalmazták a Főiskola grafika szakán.

Főiskolás kora végén kezdett el rajzolni az „Út” című újság számára. Oda Bottyán János javasolta, aki a Csanády lakással szomszédos lakásba, egy disszidens lakásába költözött. 1954-1957-ig tagja volt a Képzőművész Szövetségnek, sok hazai és külföldi kiállításon vett részt, könyveket illusztrált. Fametszet illusztráció sorozatot készített Petőfi Sándor „Az Apostol” című költeményéhez, amit 1955-ben az Ifjúsági Könyvkiadó az Ő illusztrációival adott ki. Munkácsy- és VIT-díjat nyert munkáival.

1956 augusztusában erdélyi útján fogalmazta meg későbbi feleségének írott levelében élethivatását: „Mind jobban és jobban ismerem fel abban, amit most csinálunk az értelmiség egyik fő feladatát. Hogy közvetlenül önmagát vigye s adja minden képességét azoknak, akiknek szükségük van reá, akik szűkölködnek kiművelt értelem s   tájékozottság dolgában. Erősen nagy dolog”.  


A Hargita lábánál, 1979, fametszet

[[paginate]]

1956. szeptember 29-én családi körben Ravasz László püspök eljegyezte Bodoky Ágnes vegyész hallgatóval.

1957. augusztus 31-ével az 1956-os események következtében három másik tanártársával együtt kidobták a Főiskoláról. Rendőri vizsgálat, egyre fokozódó szorultság következett. A Művészszövetségbe nem vették fel. 1964-ig nem kapott útlevelet, megfigyelés alatt állt stb. Barátok révén alkalmazott grafikákat készített. A Diafilmvállalat foglalkoztatta. Történelmi diafilmeket készített.

1954-1959-ben elnök volt a Fiatal Képzőművészek Alkotóközösségében. Erre társai kérték meg, majd megszervezője lett a Fiatal Képzőművészek Stúdiójának. Egy darabig a hatalom nem avatkozott ebbe, majd András közismert baloldali elkötelezettsége ellenére, leváltották.

1958 májusában, Bodoky Ágnes diplomázását követően megházasodott. Három gyermekük született: Dániel György (1959-2022), András Richárd (1961), és Márton Tamás (1966). A kis család nagyon szűkös lakásviszonyok között, hosszabb ideig András nővére családjával többszörös, családi jellegű társbérletben élt.

Felesége az első gyermekkel hosszasabban volt otthon. Részben szüleinél, majd a balatonlellei nyaralóban Zsindely Feri bácsi és Zsindelyné Tüdős Klára néni szomszédságában laktak. Felesége Kőbányán a Híradástechnikai Ipari Kutató Intézetben helyezkedett el, ahol nagy örömmel végezte munkáját.

Később a kis családnak két szobája lett. A harmadikban András édesanyja lakott. Sok szenvedést megélt özvegy édesanyja személyisége fiának sok nehézséget okozott. Édesapja 1953-ban 58 éves korában meghalt.

Munkahely hiányában a ’60-as években bérelt egy műtermet. A lakás cseréje nem sikerült.


Jónás, 1980

[[paginate]]

Természetesnek tartotta, hogy a gyerekek nevelésében, a háztartási teendőkben kivegye a részét és segítse felesége munkáját. Kimagasló ügyessége a kézzel végezhető köznapi mesterségekben sok mindenben segítette a családot. A „férfi” szakmákat és a „női” mesterségeket is jobban tudja sokaknál, ezt közli is.

Rendszeresen ment Erdélybe, ahol rokonait, barátait bátorította, és a tájakat járva művészi munkájához kereste a témákat.

1964-ben több hónapot tölthetett Rómában. Az út művészete számára, az anyagiak hiánya ellenére, igen eredményes volt. 1964 decemberében írott levelében így vallott: „Egy picit megint embernek éreztem magam, megint nyitva éreztem magam előtt a világot”.

1967-72-ig munkalehetőséget kapott az MTA Filozófiai Intézetében. Előbb megbízással, később külső munkatársként. Az Eötvös Kollégiumban vezetett szemináriumot és több nyáron át a hallgatókkal végzett szociológiai felmérő munkát. 1972-74-ben már, mint a Filozófiai Intézet munkatársa koordinátora lett: „a Tudományos Technikai Forradalom (TTF) társadalmi hatásai” c. kutatási együttműködésnek, aminek során háttérbe szorított társadalomtudománnyal foglalkozó tudósoknak biztosított munkát.

A reformtörekvések bukásakor eltávolították az Intézetből. Írásai 10 évig nem tudtak megjelenni. 1974-89-ig linóleummetszeteket és rézkarcokat készített. A szűkös lakáshelyzet céljából építkezni kezdett Budakeszin. Saját kezével és kevés segítséggel fel is épített egy kis családi házat, amiben ma is egyik fia családja él. 1985-től ismét megjelent néhány írása és tarthatott előadásokat. 1989-ben a Művészeti Alap nyugdíjat ítélt meg a számára és így minden idejét tudományos munkára fordíthatta.

[[paginate]]

A rendszerváltás után, 1990-ben rehabilitálták a Képzőművészeti Főiskolán, ahol méltó kiállítást rendeztek a négy eltávolított művész munkáiból. A rehabilitációk következtében vissza került az MTA állományába is. A Filozófiai Intézet nem fogadta be, így a Politikai Tudományok Intézetébe került, mint főmunkatárs. Elkezdte a határon kívüli területek Erdélyben, majd Szlovákiában is szükséges – gazdaságfejlesztő munkáit, miközben az OTKA segítségével tovább dolgozott filozófiai és művészeti írásain. Mindezeket képzőművészeti nyugdíjasként végezte.

1990-ben a romániai forradalom után javasolta egy Erdélyi Közgazdasági Társaság megszervezését, majd ennek támogatásához kiváló magyarországi közgazdászokat sikerült megnyernie.

2015-ben a Romániai Magyar Közgazdász Társaság vezetősége Csanády András magyarországi gazdaságfilozófusnak adományozta a Wesselényi Miklós-díjat az erdélyi közgazdász társadalom szakmai támogatásáért és az Erdélyben végzett szociológiai felmérő és gazdaságfejlesztő tevékenysége elismeréséül. Ezekben a munkákban és egyéb tanulmányaiban is mindig a társadalomból kiszorultak szempontjait tartotta a legfontosabbnak.

Meghatározók voltak számára emberi kapcsolatai a ’40-es és ’50-es évekből, majd 1956 során és utána. Lényegesek voltak erdélyi kapcsolatai. Amíg ereje engedte mindig hazajárt Marosvásárhelyre és Székelyudvarhelyre rokonaihoz és barátaihoz.

A keresztyén hit és vallás kérdéseit főképpen dr. Bolyki János (1931-2011) barátjával vitatta meg. Míg az egyházi élet visszásságai és rossz hallása egyre inkább eltávolították annak gyakorlatától, töretlen maradt Isten keresése és hite.

Csanády Andrásné Bodoky Ágnes

Hasonló anyagaink

Jörg Jeremias (1939–2024)

Tisztelte apját és anyját, így hosszú ideig élt a földön. Az utalás a Tízparancsolatra (ami eredeti értelmében természetesen egy népnek, nem pedig egy személynek szólt) azért fontos Jörg Jeremias esetében, mert az egyik legpatinásabb protestáns le...

Megemlékezés Hamvas Béláról

Az Eperjesen született (1897. március 23.) Hamvas Béla magyar írót, tradicionalista gondolkodó, esztéta és könyvtárost Szentendrén temették el. 1968 novemberében, Szentendre városa évtizedek óta minden évben - Emléknap keretében - megemlékezik az ...