Ökumenikus csoportok zarándokutakon a Szentföldön

Tóth Károly püspök úrra emlékezünk

Keresztyén felekezeteink hívei, egyháztagjai az Ökumenikus Tanulmányi Központot (ÖTK) és személyesen dr. Tóth Károly püspököt legtöbben talán a szentföldi zarándokutak hazai elindítójaként ismerték. Most, hogy megemlékezünk róla halálának tizedik évfordulóján, visszaidézhetjük a szentföldi utak szervezési munkáit, fölelevenítve a kezdeteket is. Egyáltalán hogyan került a szentföldi tanulmány/zarándokutak szervezése az Irodához? A kezdetekről maga Tóth püspök mondta el, hogy a rendszerváltást követő egyik esztendőben Budapestre látogatott az izraeli turisztikai miniszter, aki egyenesen megkérdezte tőle, hogy mit tudna tenni az ÖTK a Szentföld jobb megismertetéséért a magyar keresztyének között. Ekkor gondolt arra, hogy az iroda szervezhetne csoportos utazásokat a Szentföldre – Jézus nyomában címmel –, amely akkoriban igazi újdonságnak számított. A gondolatot tett követte, az engedélyezéseket követően az ÖTK – kizárólag bibliai országokba – utakat indított azért, hogy lelkészek, egyháztagok, érdeklődők fölkereshessék a helyeket, ahol Jézus élt és ahol az első keresztyén felekezetek megalakultak. 1995-től 20 éven át az ÖTK sokak megelégedésére és örömére szervezett lelkészi vezetéssel és magyar nyelvű idegenvezetéssel utakat bibliai országokba. Így jutottak el magyar keresztyén csoportok Egyiptomba, Szíriába, Jordániába, Nyugat-Törökországba, vagy Rómába, de legtöbbször és legnépesebb csoportokkal Izraelbe, a Szentföldre, Jézus nyomában járva.

[[paginate]]

Tóth Károly püspök nagy súlyt vetett arra, hogy először is megfelelő tájékoztatással hirdesse meg az utakat. Rövid, figyelemfölkeltés helyett, már a hirdetések is alapos tájékoztatást adtak, amelyeket a különböző felekezetek egyházi lapjaiban helyezett el. Ugyanilyen tartalommal készültek az egyházközségek hirdetőtábláira kihelyezett plakátok is.

Kiemelt figyelmet fordított a program összeállítására. Bibliával és térképpel a kézben formálódott az útiterv, amely alapos és részletes volt, minden napot megtöltve, nem voltak ún. üresjáratok vagy fakultatív programok. Az ÖTK írott segédanyagot, útianyagot készített, amelyet napra lebontva a helyekhez tartozó bibliai igékkel, földrajzi tudnivalókkal, helyi szokásokkal, fontos ismeretekkel színesítve, mappába fűzve kaptak kézbe az utasok. Ezek az írott segédanyagok segítettek a hazatérés után is a látottak fölidézésére. A Biblia alapján készült írott anyag akkoriban hasznos újdonság volt.

Amihez Tóth püspök továbbá ragaszkodott, az a kényelmes szállás volt. Az egésznapos, megfeszített program után – amely gyakran nagy melegben történt – ehhez megbízható minőségű étkezés mellett jó szállodák kellettek. A szentföldi utak izraeli szervezője a Kenes Tours iroda volt, amelynek vezetője Elizabeth Tadmor asszony végig megbízhatóan, jó minőségben képviselte a magyar igényeket.

Hazaérkezés után az Iroda nem eresztette szélnek az utasokat, akik közül sokan egymással is barátságokat kötöttek az út során. Zarándoktalálkozókat szervezett, ahová a korábbi utasok is meghívást kaptak. Ilyenkor sokan elhozták fényképeiket, emlékeiket, örültek egymás társaságának, sőt volt, aki több ízben is részt vett egy-egy úton, így az ökumenikus gondolat szépen megvalósult. Néha határon túli magyarok is eljutottak az Irodával szentföldi helyekre. Volt olyan kárpátaljai testvérünk, aki elhozta az útra azt a Bibliát, amelyet jó 25 évvel korábban Tóth Károly, akkoriban a Zsinat lelkészi elnökeként küldetett Kárpátaljára – több ezer példányban – az ott élő magyaroknak. Meghatódva mondott köszönetet ennyi év után is, hiszen magyar nyelvű Bibliához korábban nem juthattak hozzá Kárpátalján.

[[paginate]]

A Biblia mindig a középpontban állt az utak során. Volt, hogy az Iroda Bibliát tudott ajándékozni mindazoknak, akik ezt kérték. Sokan éltek a lehetőséggel. A Millennium évében, 2000-ben az ÖTK utat szervezett a keresztyén felekezetek hazai püspökeinek, vezetőinek Jézus nyomába, Izraelbe.

Az Ökumenikus Tanulmányi Központ a Jézus nyomában utakkal – kicsiben, de nagyon is szilárdan megvalósította az ökumenikus gondolatot. Minden út során a bennünket szerető és egységben tudó Jézus Krisztusra tekinthettek a résztvevők, és nem a felekezeti különbözőségekre. Ez igazán gyümölcsöző vonása volt az utaknak. A minden este megtartott áhítatokon szívet melengető volt átélni ismét a Krisztus-követők egységét.

2001-ben „A múltban a jövőért” címmel megjelent tanulmánykötetben dr. Tóth Károly így ír: „Végül /…/ a bizakodás, amely eltölti szívemet, mert Isten érdemtelenségünk ellenére is új utakat nyit szolgálatunk előtt. A nagy kérdés, amelyről vizsgáznunk kell az, hogy megtaláljuk-e helyünket, építő és nem romboló, problémákat oldó és nem problémákat okozó közösséggé leszünk-e a mai vajúdó, új utakat kereső népünk, nemzetünk életében.”

Talán éppen ez a bizakodás az élő Istenben adott lendületet a szentföldi utak elgondolásához, megvalósításához is, ahol igazi közösségek formálódtak. Nem volt különbség és nem volt vita a református, az evangélikus, a római katolikus vagy a baptista zarándok között, mert – közösen – járták az utat és a református éneket idézve valóban velünk vándorolt Jézus. A csodás úti élmények mellett a léleknek ez az emelkedett tapasztalata a bizonyság arra, hogy meg lehet találni az építő keresztyén közösségek helyét vajúdó és új utakat kereső világunkban is – hála ezért az élő Istennek!

Gimesi Zsuzsa

Hasonló anyagaink

Jörg Jeremias (1939–2024)

Tisztelte apját és anyját, így hosszú ideig élt a földön. Az utalás a Tízparancsolatra (ami eredeti értelmében természetesen egy népnek, nem pedig egy személynek szólt) azért fontos Jörg Jeremias esetében, mert az egyik legpatinásabb protestáns le...

Megemlékezés Hamvas Béláról

Az Eperjesen született (1897. március 23.) Hamvas Béla magyar írót, tradicionalista gondolkodó, esztéta és könyvtárost Szentendrén temették el. 1968 novemberében, Szentendre városa évtizedek óta minden évben - Emléknap keretében - megemlékezik az ...