Tóth Péter László

A CONFESSIO SZERKESZTŐBIZOTTSÁGÁNAK ÚJ TAGJAI

Elérkezett az idő, hogy Szerkesztőbizottságunkat új tagokkal bővítsük, határon innen és azon túl élőkkel, folytatva az évtizedekkel ezelőtti gyakorlatot. Folyóiratunk 48 éves története során mindig figyelemmel kísérte a határainkon kívül rekedt magyarság és a magyar reformátusság sorsát. Ennek kifejezéseként kértünk fel – a Szerkesztőbizottság elnökének egyetértésével – a református magyarság reprezentánsaként egy-egy neves, hiteles személyiséget az ún. utódállamokból, Nyugat-Európából és az Óceánon túlról, a magyar kisebbségből, illetve szórványból.
     Név szerint: Hermán M. Jánost (Nyugat-Európa), Lábadi Károlyt (Délvidék), Somogyi Alfrédot (Felvidék), Tonk Mártont (Erdély), Tóth Péter Lászlót (Amerikai Egyesült Államok) és Vári Fábián Lászlót (Kárpátalja).
     Magyarországról szintén hiteles, az egyházunknak és a Confessionak régtől fogva elkötelezett református személyiségeket emeletünk be a Szerkesztőbizottságba. Név szerint: Arday Gézát, Csanády Mártont, Gáborjáni Szabó Botondot és Karasszon Istvánt.
     Testvéri szeretettel köszöntjük őket.     
                                                                                                A Szerkesztőség

Veszprémben született 1961. február 4-én. Lelkészi oklevelet szerzett a Budapesti Református Teológiai Akadémián, 1987-ben. A következő évben a Magyarországi Református Egyház Dunántúli Egyházkerülete szentelte lelkipásztorrá. Lelkipásztori munkáját Héregen és Tarjánban kezdte. Helyettes lelkészként Gyermelyben szolgált 1988-1989-ben.

1989-ben ösztöndíjat nyert a híres Princeton-i Egyetem (USA, NJ) Teológiai Fakultására, posztgraduális mesterképzésre. Dogmatikai és etikai tanulmányokat folytatott. 1990-ben ThM magiszteri fokozatot nyert. 1990 nyarán az Amerikai Református Egyház püspöke kikérte a Magyarországi Református Egyház Dunántúli Egyházkerületétől amerikai lelkipásztori szolgálatra. Elbocsátását követően a New Jersey-beli Cartereten kezdte el amerikai lelkészi szolgálatát. Az itt eltöltött tíz esztendő alatt számos magyarországi és más Kárpát-medencei teológiai ösztöndíjast támogatott: kapcsolat kiépítésével amerikai gyülekezetekkel és helybéli istentiszteleti szolgálatokkal. Nehéz sorsú magyarokat fogadott be és szálláshely biztosításával, vendéglátással segítette őket átmeneti állapotukban. Megszervezte és megtartotta a magyar nemzet ünnepi alkalmait.

Ezalatt a tíz év alatt az Amerikai Magyar Református Lelkészegyesület elnöke volt öt éven át és titkára négy évig. Részt vett a Magyarok Világszövetsége Amerikai Tanácsának munkájában. Tagja volt az Amerikai Nemzetgyűlés Szervezőbizottságának, 1999-ben. Ebben az esztendőben 5000 könyvadományt juttatott el a budapesti Károli Gáspár Református Egyetemnek az akkori rektor közreműködésével.

[[paginate]]

2000-től az Illinois állambeli Norridge Magyar Református Egyház lelkipásztora. Nagy kihívás volt a Chicago-i repülőtér melletti megszűnőben lévő gyülekezet felélesztése. Ifjúsági és gyermekistentiszteleteket, valamint kulturális alkalmakat szervezett, szabadtéri eseményeket rendezett. Magyarországi zenészek, előadóművészek és politikusok voltak vendégeik. A máig kiválóan működő Chicagoi Magyar Néptánc Együttes a gyülekezet imatermében alakult meg. Közreműködött a környékbeli magyar civil szervezetek működtetésében és vitte hozzájuk az imádság szavát. Az egyházközség erdélyi gyökerű tagjainak székely hagyományait ápolandó impozáns székelykaput állíttatott fel a templomkert bejáratánál, még inkább láthatóvá téve a magyar református egyházat.

2005-től 2023-ig a Lorain-i Református Egyházközség lelkipásztora. Itt is folytatta gyülekezetépítő és magyarságmentő munkáját. Részese volt az 1956-os emlékmű felállításának a közparkban, a forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulóján, 2006-ban. Ez alkalomra Emlékkönyvet szerkesztett. Lelkipásztori munkája megnövekedett a helyi római katolikus egyházközség püspöki rendelettel bezárása után. A helybeli magyar közösség lelkigondozását, felekezetre való tekintet nélkül látta el. A Magyar Református Egyház lett az utolsó közösség, amely kapcsolódott a helyi magyar kolóniához.

2005-ben egyik ébresztője volt a Cleveland-i magyar nyelvű lelkészkörnek, amely a mai napig működik. Ez a Pásztor Kör római- és görög katolikus, református, evangélikus, baptista és adventista lelkészek közössége. Elődje nyugdíjba vonulását követően 2022-ben átvette a Kör vezetését. Közegyházi munkáját folytatta: jegyzője, majd esperese lett a United Church of Christ (Calvin Synod) egyháztestnek. Egyháza lelkészképesítő Bizottságának elnöke, Bíróságának pedig tagja volt éveken keresztül, betegségéig. Az Amerikai Református Lelkészegyesület munkájában 30 éven keresztül vett részt, a már említett tisztségei mellett lelkésztovábbképző tagként is államokbeli és kanadai lelkipásztoroknak. Tagja volt a magyarok egyetlen jelentős idősotthona vezetőségének, Ligonierben (Ohio). Máig szerkeszti a szinte egyedüli Amerikai-Magyar Rádióállomás, a Bocskai Rádió egyházi adásait. Prédikációi, tanulmányai amerikai periodikákban, valamint a Confessioban és reformációs kiadványában jelentek meg.

34 éves amerikai-magyar református szolgálata során mindig fontos volt számára a szórványmunka és a kapcsolattartás a magyar gyülekezetekkel, a legtöbbet meglátogatta, beutazta értük a kontinenst. Istentiszteleteket és előadásokat tartott bennük. Nemcsak lélekmentésre, hanem magyar értékmentésre is gondja volt. Az Ohio állam Akron városában lévő Lorántffy Idősek Otthona magyar vonatkozású műtárgyait (1956-os emlékmű, bronz emléktáblák stb.) még élő amerikai magyar református gyülekezetekbe és szeretett egyházkerületébe, a Dunántúliba menekítette a tulajdonváltást követően. Egészségügyi okok miatt 2023 szeptemberében lemondott Lorain-i lelkipásztori állásáról. Jelenleg a Fairport Harbor-i Magyar Református Egyház vasárnapi istentiszteleteit tartja.

Nős, két felnőtt gyermek édesapja.

Hasonló anyagaink