Zila Teodóra beszélgetése Balogh Lázár orgonaművésszel

A Református Zenei Fesztivál célja, hogy évenként felmutassa a reformátussághoz köthető zenei és más kulturális hagyományokat, az egyház szolgálatát, felépítését. 2004-ben nőtte ki magát a Református Énekek koncertsorozatból, és bár a két esemény mai napig egymás mellett zajlik, a fesztiválon is jelentős szerepet töltenek be a kórusok, a kóruséneklés. Idén május 26-án, szombaton volt az a szokásos kórustalálkozó, amelyen hat református énekkar lépett fel. Balogh Lázár orgonaművész, karmester, a Nagyvárad téri Református Egyházközség kórusának karnagya is vezényelt az eseményen. A XV. Református Zenei Fesztivál kapcsán Zila Teodóra vele beszélgetett a kórustalálkozóról és az éneklés egyházunkban betöltött szerepéről.

  • Hol helyezkedik el a kóruséneklés a fesztivál más műfajai, programjai között, illetve az egész egyházi zenében?

 A református zenei fesztiválnak nagyon sok rétege van. Én 2009 óta vezetem a Nagyvárad téri Református Egyházközség kórusát, és azóta látok rá jobban a fesztiválra is. A programban szerepel egy kórustalálkozó. Ez tulajdonképpen egy fontos szakmai fórum. A találkozóra ellátogató közönség nagyon színes programmal találkozhat, de talán még ennél is fontosabb, hogy a kórusok egymást is hallgathatják. Ez azért is hasznos, mert nagyon sok helyről jövünk össze. Vannak határon túliak (ilyen volt idén a Te Deum Laudanum felvidéki együttes), református egyházi iskolák kórusai (Benkő István Református Iskola, DRK Dóczi Gimnáziumának kórusa, Nagykőrösi Arany János Református Gimnázium), független kórusok (Soli Deo Gloria Kamarakórus) és gyülekezetek kórusai is jönnek, mint például mi (a Nagyvárad téri Református Egyházközség Kórusa). Ezek nagyon különböző színvonalú és adottságú kórusok. Izgalmas és fontos tapasztalatszerzési lehetőség, hogy ezek a kórusok meghallgathatják egymást és a tagok, kórusvezetők beszélgethetnek egymással, megismerhetik egymás munkáját, repertoárját. A fesztiválprogramon belül az eddigi években a találkozó kórusai szombat este egy egyesített, ötszáz fős nagykórust alkotva énekeltek a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, de idén ez sajnos a múzeumkerti felújítások miatt elmaradt. Fantasztikus hangulata van egyébként annak, hogy minden egy környéken zajlik. A fesztiválkórus fellépését ugyanis mindig megelőzi a Kálvin téri templomban lévő főpróba, ahonnan együtt vonulunk át a múzeumhoz – szívet melengető látvány. Persze nem fogható a Ráday utcai fáklyás felvonuláshoz, melyet szintén ajánlok mindenkinek.

  • Idén a nagy összkari esemény helyett a készülő új énekeskönyv énekeiből tanulhattak a kórustagok az Ádám Jenő Zeneiskola dísztermében. Az énektanítást Bódiss Tamás a Generális Konvent Liturgiai és Himnológiai Bizottságának titkára vezette, Ön pedig zongorán kísért. Miért volt fontos, hogy ez a rész is bekerüljön a programba? 

A református zenei fesztivál nagyon jó fórum volt arra, hogy egy szélesebb közönség is megismerkedhessen a készülő énekeskönyv énekanyagával és a válogatás miértjeivel – ilyen értelemben is szakmai fórumként működött a kórustalálkozó. A tanult énekeket egyébként a Lélekkel és értelemmel II. című kiadványból válogatta Bódiss Tamás, amelyben bárki részletes leírást találhat arról, hogy miért pont ezeket az énekeket választották be az új énekeskönyvbe. A kiadvány mindkét kötetét bárki elkérheti, ha szeretné saját gyülekezetében ezt az énekanyagot megismerni. A kórustalálkozón válogatott énekekből is kitűnt, hogy a készülő énekeskönyv énekanyaga nagyon színes. A reformáció korából származó koráloktól kezdve egészen a mai, ifjúsági, új énekekig. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ennek nem feltétlenül az a célja, hogy mindegyiket istentiszteleten használjuk.

  • 1
  • 2

Hasonló anyagaink

Hol vagytok, reformátusok?

Az Ars Sacra szervezőcsapata idén úgy mutatja be a rendezvényt, hogy az elérte nagykorúságát. Idén ugyanis 18. alkalommal rendezték meg országosan a fesztivált, és néhány határon túli helyszín is bekapcsolódott. Az ünnepélyes megnyitónak a Magyar ...