Háztetőkön

Részlet a Szerző: Pápa, Pápa, Pápa! című novellásított-esszésített művelődéstörténeti szépírásából

 

Volt tanítóképző Pápán, hisz apa ott vált tanítóvá. A tanítóképző, Magyar Királyi Tanítóképző Intézetként nagyon volt, Államiként csak egy kicsit, amikor bátyámmal elemiben mi is ott tanultunk, és tanultunk volna még tovább. És ugyan mára már úgy belakta a közgazdasági, hosszú neve szerint a Pápai Szakképzési Centrum Jókai Mór Közgazdasági Szakgimnáziuma és Kollégiuma, úgy belenőtte magát, hogy vannak, akik nem is tudják, hogy az az épület a képző volt eredetileg. A szerencse csak az, ez a középiskola méltó az épülethez. A Tanítóképzőt a szóbeszéd szerint azért vitték el 1959-ben Győrbe, mert a polgármester, akkor tanácselnök, nem látta rá a garanciát, hogy főiskolai tanári lakásokat tud teremteni, ez pedig feltétele volt az intézmény maradásának. Állítólag pozícióban a győri megfelelője ugyanilyen cipőben járt, lakás nélküliben, de őt ez nem zavarta, megígérte, hogy épít. Így aztán nincs Pápán tanítóképző. Lehetne ez ilyen egyszerű, miért is ne lehetne, de az igazi ok talán épp az volt, hogy egy ilyen diákvárosban, mint Pápa, elég lesz a tanítóképzőt elvinni, a református kollégiumot államosítani, a többi megy magától. Abban az időben terveztek. És előfordult, hogy ember tervezett, és nem Isten végzett.

Győrben a lakások nem épültek fel, így Csoknyai József, a képző igazgatója kapott egyedül Győrben lakást, de ami a várost, Pápa városát érinti, mégpedig súlyosan, az az, hogy ma, a Teológián kívül, nincs felsőbb iskolája. A Tanítóképző tanárai átkerültek a középiskolákba és a zenei általánosba, akkor ez Pápán így adódott, nem véletlenül, hiszen a zenei, a korábbi zárda, a női tanítóképző helye volt, a zeneisek már akkor is kaptak kistanítókat gyakorló iskolaként, amikor a képző még a helyén, Pápán működött. Minden iskolában szerencséjük volt a diákoknak, akik képzős tanárokat kaptak, érthetően nagyon jó tanárok voltak. Nemcsak az egyszerű tény miatt, hogy leendő tanítókat jól megtanítsanak tanítani, hanem azért is, mert a presztízsük nagyon fontos lévén, szakterületükön publikáló, tudós tanároknak számítottak. Alsó-városi gyerekekként mi is tudtuk, hogy ők tanárnak mennyire jók, mert minket, alsó-városiakat, és erre Törzsök Marika az élő tanú, amíg volt, a Tanítóképző gyakorló iskolájába iskoláztak be, mi voltunk a Tanítóképző körzete, és mi ugyan a tanítójelöltekkel találkoztunk csak, mintatanításaikon és bemutató tanításaikon, de nekünk már velük, a tanáraik nyomdokaiban járó kistanítókkal és az ő tudásukkal is szerencsénk volt.

A képző gyakorló iskolásaiként ott jártunk el minden reggel a Verbőczy utcán, a hatszáz évvel korábbi híres emberről elnevezett, azt követően Szabó Ervin utcán, ott sorolt be közénk Weisz Lacika. Ő nekem volt osztálytársam, és épp vele történt a négy év alatt a legtöbb életveszélyes furcsaság, úgy, hogy végül mindig életben maradt. A legkülönösebb esete az volt, hogy elütötte a Csókánál egy teherautó, ő a négy kerék közé középre került, és a haja szála se görbült meg. A tanítóképző oldalában, az előtte levő utcán vágtunk át a Veszprémi útra, az átkötő utcában Galambos Attila lakott, bátyám osztálytársa, akinél délutánonként legjobb szórakozásunk a fára mászás volt, ő csatlakozott hozzánk, és már ott is voltunk az iskola bejáratánál. Szép iskolánk volt, ma is meg lehet nézni, milyen szép épület. Illett Tanítóképzőnek. A kistanítók iskolai fotói, a végzős osztályoké és az osztálykirándulás fotók, úgy készültek, nézegetem ezeken apát, hogy a kistanítók ebben is, mint mindenben, igényességet vigyenek magukkal. Egy fotó van, amelyiken mindenki öltönyben, csak apa norvégmintás pulóverben. Ez ugyan nem tanítóképzős fotó, ha jól emlékszem, de mint megfejthetetlen, gyakran megjelenik előttem.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Hasonló anyagaink

Az anyanyelv három ajtaja

A múlt század ’80-as éveinek második felében, amikor a magyarországi újságírók előtt is megnyílt végre Kárpátalja kapuja, egy-két alkalommal feltették nekem, de bizonyára más pályatársamnak is...