Liszt Ünnep 2021

Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál

Az idei ősz kétségkívül egyik legkiemelkedőbb összművészeti rendezvénye az első Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál volt hazánkban, amelyet október 8-a és 24-e között rendeztek, többnyire budapesti és néhány vidéki helyszínen.

A fesztivál megálmodója és életre hívója a MÜPA (a budapesti Művészetek Palotája) nem csak Liszt Ferenc születésének 210. évfordulójára kívánt emlékezni Liszt zeneművek előadásával, hanem arra is, hogy éppen Liszt Ferenc szellemiségének megtermékenyítő ereje más művészeti ágakban is megjelenhet. Így sikerült ennek a páratlanul gazdag fesztiválnak több mint 30 helyszínen 312 programmal előrukkolnia, ezen belül 26 mű premierjét vagy magyarországi bemutatóját megtartani, továbbá jeles külföldi előadóművészeket is megnyerni azokban a művészeti ágakban, amelyek a Liszt-hagyaték mellett a fesztivál programját alkották. Mindezeket pedig egyetlen jellemző – a magas minőség – hozta közös nevezőre. Nem maradhattak el persze Liszt páratlan életművének fontos darabjai sem, mint például a Magyar Koronázási Mise, amelyet a megnyitó napján, az eredeti bemutató helyszínén a budapesti Mátyás templomban és az Esztergomi Mise, amelyet az esztergomi bazilikában éppen Liszt Ferenc születésnapján, október 22-én mutatott be a Magyar Rádió Énekkara és a Pannon Filharmonikusok Zenekara.

A Magyar Koronázási Misét, Ferenc József és felesége Erzsébet magyar királlyá és királynévá koronázására szerezte Liszt, bemutatója nem kis nehézségek árán lehetett. Följegyezték, hogy mivel a bécsi császári udvar protokollja szerint koronázási ünnepségre csak a bécsi udvar zeneszerzői és előadói hivatottak, nem Lisztet akarták megbízni az ünnepi mise megírásával. Liszt Ferenc azonban, aki járatos volt a politikában és tudta, hogy az 1867-es kiegyezés már a küszöbön áll, latba vetette kapcsolatait és végül sikerült elérnie, hogy ő, mint magyar zeneszerző kapja meg a fölkérést a koronázási ünnepi mise megírására. Ekkor is hangsúlyozta magyar nemzetiségét, amelyet egyébként minden lehetséges alkalommal megvallott. Több nemzet, leginkább az osztrákok szeretnék maguknak tudni Liszt Ferencet, aki azonban önmagát mindig magyarnak vallotta, akkor is, ha németül, vagy franciául beszélt. Ferenc  József  pedig, az 1867-es koronázásra már igazán ismerhette Liszt Ferenc zsenialitását a szakrális zene komponálásában, hiszen 1856-ban – 11 esztendővel korábban – ő is részt vett az esztergomi bazilika fölszentelési ünnepségén, ahol maga Liszt vezényelte az arra az alkalomra írt Esztergomi Misét.

Liszt Ferenc szakrális zenéjében maga is szívesen támaszkodott korábbi évszázadok kincseire, például a gregorián örökségére, de a reneszánsz és barokk kor műveit is tanulmányozta. Liszt és szakralitás címmel, rendhagyó Liszt-estet tartott a MÜPA, a különleges koncepció fókuszban tartotta Liszt egyházzenéjét, miközben autentikus népzene és vallásos népénekek is fölcsendültek és reflektáltak egymásra.

  • 1
  • 2

Hasonló anyagaink

Szent Erzsébet legendája a MÜPÁ-ban

Az ősz legrangosabb összművészeti rendezvénye idén is a budapesti Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál volt. Ezen, október 9-e és 22-e között, hagyományosan számos műfaj mutatkozott be: színház, tánc, világzene, irodalom, gyermek- és ifjúsá...