Kókai-Nagy Viktor – Vér Ádám (szerk.): Peace and War in Josephus

 

Deuterocanonical and Cognate Literature
Studies 52.

De Gruyter, Berlin / Boston
2023. I–XIII; 227 old.

 

 

 

A Kókai-Nagy Viktor és Vér Ádám által szerkesztett Peace and War in Josephus című kötet, mely a De Gruyter gondozásában megjelenő Deuterocanonical and Cognate Literature Studies sorozat 52 darabjaként jelent meg, egy magyar Josephus Kutatóintézet nemzetközi konferenciájának anyagát tartalmazza. A kutatóintézet 2020-ban alakult a komáromi Selye János Egyetemen Kókai-Nagy Viktor kezdeményezésére, melynek célja kettős. Egyrészt magyar nyelvterületen kívánja erősíteni az első századi történetíró munkáinak tudományos gonddal történő feldolgozását, amely igencsak szórványosnak mondható,[1] másrészt pedig a magyar kutatók eredményeit kívánja csatornázni a külföldi Josephus-műhelyek felé. Ezzel valóban egy olyan hiányterületet szándékszik lefedni, amelynek felszámolása igencsak nagy szolgálatot tehet az ókori Izráel történelme és vallástörténete iránt érdeklődő olvasónak. Nagyon sok eseményről ugyanis csupán Josephus Flavius műveiből értesülünk,[2] amely nem egy esetben segít az egyéb források és módszerek által alkotott képünket kiegészíteni. Azonban azt is tudjuk, hogy történetírása többek között a Római Birodalom és a zsidó nép felé érthető módon elfogult, mivel Josephus zsidó, és a történelmet mindig a győztesek írják. Így alapvető kérdés marad, mit és hogyan használunk fel az első századi történetíró munkáiból históriai rekonstrukciónk során? E tekintetben már megoszlanak a vélemények, és erre a kötetben szereplő tanulmányokban is találunk utalást. Karasszon István megjegyzi (145 o.), hogy a régi teológiai iskolában Josephus műveit csak a bibliai történelem megismétléseként kezelték, és nem tulajdonítottak túl nagy történeti értéket könyveinek.[3]

[1]Míg a 19. század fordulóján született egynéhány Josephus értelmezés, gondoljunk csak Kmoskó Mihály magántanári dolgozatára, mely A zsidók politikai története a hellenizmus kezdetén: Kritikai tanulmány Flavius Josephus archeológiai adatairól címet viseli (Budapest, Szent István Társulat, 1906), vagy Kereszthy Viktor tanulmányaira a Magyar Sion hasábjain (Flavius Josephus iratainak értékéről 1890, 801–823) a 20. század második felében majdhogynem teljesen hiányoznak a Josephus-kutatások.

[2]Ilyenek pl. Maszada eleste, adatok Poncius Pilátus és Félix datálásához, vagy 800 farizeusAlexander Janneus által parancsba adott keresztrefeszítése, melyre talán az 1Q169 is utal, stb. Vö. D. R. Schwartz: Josephus’s Jewish Antiquities. In: H. H. Chapman – Z. Rodgers (szerk.): A Companion to Josephus. Wiley Blackwell, Chichester, West Sussex, UK, 2016, 36–58, 36.

[3]Kmoskó arra következtetésre jut, hogy a vizsgált részekben Josephus semmiféle történeti forrásértékkel nem bír, és ezt kiterjeszti egész életművére. Vö. Ormos István: Egy életút állomásai. Kmoskó Mihály 1876–1931, METEM, Budapest 2017, 35. Kiegyensúlyozottabb Kereszthy értékelése, aki szerint esetről esetre meg kell vizsgálni a hitelesség kérdését (Flavius Josephus iratainak értékéről 1890, 801–823).

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Hasonló anyagaink

Gulliver Liliputban

Geréb Zsolt: Teológiai tanulmányok, prédikációk, könyvismertetések 2016–2021