Kertek alatt

A bejárati ajtó tiltakozva recsegett, és a deszkapadló morcosan nyikorgott, mikor apám kiment megetetni az állatokat. Távozásakor a beáramló hideg levegő libabőrt csípett sápadt bőrömre, miközben felültem az ágyban. Mellettem még nyugodt álomban szuszogott a húgom, tudomást sem véve a kint éhesen visító disznókról vagy a csizmáját felhúzó szitkozódó apánkról. A reggeli madárcsicsergés élesen beszökött a réseken, miközben a feljövő nap halvány mintákat vetített az egyszerű fehér falakra a csipkefüggönyön át.

Visszafeküdtem a párnámra és miután kintről elégedett röfögés ütötte meg a fülem, megpróbáltam kicsit visszaaludni.

A deszkapadlók anyám léptei alatt engedelmesen nyikorogtak, mikor a konyhába jött, ahol aludtunk. A csengésekből, zörgésekből tudtam, hogy a hozzávalókat veszi elő a kenyérsütéshez. Hallgattam, ahogy a tűzhelyben felélesztette az éjszaka nyugodni hagyott parazsat, majd a reggelre bedagasztott tésztát gyúrni kezdte.

Később a friss kenyér illatára a húgom ébredezni kezdett és én is eluntam az ágyban heverészést. Anyám annyira belemélyedt a reggeli elkészítésébe, hogy észre sem vette, mikor felkeltem: ásítással meg-megszakított öltözködésem zajára is csak a szeme sarkából pillantott felém. Miután végeztem, a vedérből vizet öntöttem a már asztalra kitett fazékba és a tűzhelyre tettem. Míg a mosogatóvíz forrt, a kamrából sajtot és befőttet hoztam ki és a tányérokat is kipakoltam az asztalra. A húgom is felkelt, és amikor hangosan megkordult a gyomra, anyám háta mögött rávigyorogtam, mire ő kinyújtotta rám a nyelvét, de gyorsan visszabújt a paplan alá, mikor meghallotta, hogy apánk kint leveri a csizmájáról a sarat.

Én a kályhához siettem, és kiöntöttem a lavórba felforrt mosogatóvizet, így addig sem kellett a belépő apánk szemébe néznem.

– No, ez már föl sem akar kelni?! – morogta karcos hangján, majd ébresztő gyanánt bevágta az ajtót. A húgom teste megrezzent a paplan alatt. Igyekeztem arra koncentrálni, hogy ne öntsem magamra a forró vizet, miközben a sűrű gőz az arcomba csapott. Míg elmostam azt a pár koszos edényt, a testvérem is felkelt és felöltözött, majd segített anyánknak elkészíteni a reggelit. Végül mind asztalhoz ültünk.

Csendben megvártuk, amíg az apánk mindenből szed magának. A húsos tálat akár maga elé is vehette volna, annyit kiszedett belőle. Hatalmas kezével szorgosan pakolta tele a tányérját, majd jóízűen enni kezdett, miközben az anyám is szedett magának némileg szerényebb adagot, majd a maradékot szétosztotta az én és a húgom tányérja között. A kenyér mellé két vékonyabb szelet kolbász és három kis szelet sajt jutott nekünk fejenként ma reggel. Csendben ettünk. Ahogy apám tányérjáról egyre fogyott az étel, anyám lába úgy pattogott egyre gyorsabban le-föl csendben az asztal alatt, csak néha-néha ütve neki a lábát a térdemnek.

A tányéromra koncentrálva azon gondolkodtam, hogy ez a nap vajon más lesz-e, mint az összes többi, de miután a tányérokon már csak pár csúfos zsírfolt maradt, apám felállt és felvette a kabátját. Az anyám lába megállt az asztal alatt, szoknyája halkan zizegett, ahogy felállt, majd segítő kezünket elhessegetve, a tányérokat a még mindig meleg mosogatóvízhez vitte. Szinte csörömpölve vágta bele a mosogatóedénybe, nem törődve azzal, hogy a ruhája vizes lesz. Válaszul a bejárati ajtó hangosan becsapódott az apánk után. A húgom tanácstalanul a körmét rágta, én pedig igyekeztem a tehetetlenségtől ökölbe szorított kezemet az asztal alatt lassan ellazítani. Reggelről reggelre ez egyre nehezebben ment.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Hasonló anyagaink

Az anyanyelv három ajtaja

A múlt század ’80-as éveinek második felében, amikor a magyarországi újságírók előtt is megnyílt végre Kárpátalja kapuja, egy-két alkalommal feltették nekem, de bizonyára más pályatársamnak is...