Hiteles szavak az emigrációban

Az igehirdető Vatai László

Hallgassátok a legyőzhetetlen Igét,
s általa ti is legyetek szabadok.

(Vatai László)

Vatai Lászlót 1947 januárjában egy köztársaságellenes koncepciós összeesküvési ügy miatt bebörtönözték, majd szeptemberben feltételesen szabadlábra helyezték, s ekkor úgy ítélte meg a saját helyzetét és a politikai viszonyokat, hogy jobb lesz elmenekülnie Magyarországról. Először az Egyházak Világtanácsa keretében a svájci magyar reformátusoknak lett lelkipásztora, majd 1950-ben elhagyta Európát, s Amerikában telepedett le. 1951 és 1961 között Buffalóban és Detroitban, 1961-től 1965-ig pedig a kanadai Windsorban, aztán újból Detroitban, évekkel később pedig Torontóban telepedett le, és teljesített lelkészi szolgálatot: hirdette Isten Igéjét, esketett, temetett, keresztelt, és konfirmandusokat készített fel hitük megerősítésére. Ezek mellett nemcsak a reformátusokat szolgálta, hanem több fórumon a magyarságot is: emigrációs folyóiratokba írt, és előadásokat tartott. 1951 és 1976 között, negyed évszázadon keresztül állandó közreműködője volt a SZER protestáns egyházi műsorának. Ez volt az az „intézmény”, ahol ezrekhez szólhatott, ami fontos volt számára, s virtuális szószéknek használta a SZER műsorát, ő, aki egykor az egzisztencializmus első hazai képviselője is volt.

Az Ige hatalma című igehirdetésben azt a témát járta körül, hogyan viselkedik történelmi útján az Ige, illetve a kommunista elmélet. Azt vallotta a kommunistákról: „Alapvetésükben tévednek, és be is csapják a világot. Nem az anyag hatalma az erejük, hanem a Sátán szellemével próbálják megvalósítani a kárhozat birodalmát. Elméletük tisztaságát – ehhez mérten – vallásos tisztelettel őrzik, s jaj annak, aki szembehelyezkedik imádatuk tárgyával. Alaposan kidolgozott elméletükben a Sátán szellemétől várják reménységük holnapi megvalósulását”. Vatai ebben a szellemiségben hirdette az Igét. Elzárkózott minden „hivatalos” hazai megkereséstől, még haza sem látogatott a kommunista Magyarországra. Erkölcsi szempontból arra végképp képtelen lett volna, amit Cs. Szabó László megtett 1980-ban, aki több órás négyszemközti beszélgetésre egy asztalhoz ült Aczél Györggyel, tárgyalni az életműve hazatéréséről. Vatai semmiféle kompromisszumot nem kötött a rendszerrel, mint ahogyan Márai Sándor sem tett egy lépést abba az irányba.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Hasonló anyagaink

Az anyanyelv három ajtaja

A múlt század ’80-as éveinek második felében, amikor a magyarországi újságírók előtt is megnyílt végre Kárpátalja kapuja, egy-két alkalommal feltették nekem, de bizonyára más pályatársamnak is...