Lelki megújulás és a magyarságért való felelősség (1992)

„Az élő gyülekezet elbírja a halott egyházat is.”
(Ravasz László: Végrendelet, 1962)

Harminc év után ma is itt tartunk. Egyházunkban nincs megújulás, nincs ébredés, nincs reformáció. És ami ennél is szomorúbb: nem fáj az, hogy nincs megújulás, nincs próféta, nincs látomás, nincs munka és könyörgés azért, hogy legyen. Mindez annál fájdalmasabb, mert „nagy és sokat ígérő kapu nyílt előttünk” (1 Kor 16,9). Az ateista, materialista ideológiák összeomlása után megrendítően nagy vákuum keletkezett népünk (és az emberiség) körében. Az inga átlendült az anyagtól a szellem irányába: a vákuumba spirituális jellegű kínálat özönlik. Egyházunkban is vákuum keletkezett (kontinuitás- és identitás-zavar). Közénk is beárad a „new age” árubősége. De ez nem a Szentlélek diadalmenete. Jóllehet az is balgaság volna, ha mindent egy kalap alá vennénk („new age”) és ezen az alapon mindenre, ami új, eleve nemet mondanánk (Például a „zöldek” mozgalmára, vagy a lélektan eredményeit felhasználó lelkigondozásra).

Van mozgás a mi egyházunkban is. De ennek dinamikáját és érvényességét ez a hasonlat szemlélteti kifejező módon: népünk, nemzetünk, a mai embervilág történelme Mercedes autósebességével zúg el mellettünk, mi pedig a magunk öreg kerékpárjával pedálozunk. Ha csak a lábunk alatti aszfaltra és a mi pedálozásunkra tekintünk, akkor „van” mozgás, van haladás és megújulás. Például van teológiai „eszmélődés”, van liturgiai reform, van új zsinatunk, új hierarchiánk, törvények születnek… De ha ezt a „mozgást” egyháztagjaink valóságos szükségleteihez mérjük, azt kell mondanunk: növekedik a távolság a külső világ gyorsuló tempója és a mi ”pedálozásunk” között.

A „Mérleg” című kitűnően szerkesztett katolikus folyóirat címlapjára írta: „Ecclesia semper reformanda” (1991. 1. sz.). E cím alatt ismerteti azokat a könyveket, amelyek a római egyház megújulásával foglalkoznak. Ilyen mondatokat olvasunk: „A német szerzők fő aggodalma, hogy a zsinat ’ablaknyitása’ után most az ablakzárás, sőt bedeszkázás korát éljük. Ez az aggodalom nálunk, magyar földön azért nem merül fel, mert a zsinati ablaknyitás sem köszöntött be hozzánk… A klerikalizmus nálunk ugyanúgy virágzik, mint ötven évvel ezelőtt, és a teológiai fejlődés is nagyjából itt tart”. A „bedeszkázás” nálunk is történik (lásd: református fundamentalizmus), a klerikalizmus nálunk is új virágzásnak indult, teológiai fejlődésről pedig egyáltalán nem beszélhetünk.

Ennek a dolgozatnak nem az a célja, hogy nagyívelésű ébredési, vagy új reformátori programot adjon. Itt csak „hangolunk” – gondolatokat pendítünk meg – az előadás utáni megbeszélésen kell a témát többszólamú zenévé komponálni. Meggyőződésem szerint ezen az úton kell elindulnunk. Írásommal ezt a lelkületet kívánom felébreszteni: „A mélységből kiáltok Hozzád Uram! Várom az Urat, és bízom ígéretében. Lelkem várja az Urat, jobban, mint az őrök a reggelt, mint az őrök a reggelt” (Zsolt 130).

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Hasonló anyagaink

Az új teremtés / Die Neue Schöpfung

A 97 éves Jürgen Moltmann világhírű teológussal készített interjút – a vele évtizedek óta kapcsolatban álló – dr. Békefy Lajos PhD református teológus, szociáletika-kutató, folyóiratunk állandó szerzője. A beszélgetés a Confessio 2023/...

A jó kormányzás egyházi ismérvei

Diligite Justitiam Qui Judicatis Terram / Szeressétek az igazságot, akik a Földön ítélkeztek” (Dante: Isten színjáték. Paradicsom,  XVIII. ének) A sienai Palazzo Pubblico őrzi máig a...