Gyökér és lomb szimbiózisa

 

Takaró Mihály: Génemlékezet

Püski Kiadó, Budapest, 2021

 

 

 

Merő véletlen, ha egy könyv az utolsó oldalon nyílik ki. A hófehér papíron fekete foltnak tűnő négysoros vers a Cantata profana: „Most kell énekelni újra! / A fáklyák már mind meggyújtva! / Éjszaka van, észrevétlen / Temetésre viszik népem.” Szíven ütött. Úgy éreztem, hogy ezzel a költő nemcsak megadta legújabb kötetének alaphangját, hanem motiválta is a versválogatás egészét. A tömör négy sorba óhatatlan beleérezzük korunk sorsproblémáit, napjaink nyomorúságait és képtelenségeit, a nagypolitika immoralitásainak burjánzó tenyészetét, a magukat álcázó destruktív erők hajmeresztő praktikáit, és – ami számunkra legfontosabb – a megmaradásunkért és emberi méltóságunkért vívott küzdelem parancsszavát.

Első pillanatban furcsának tűnhet, ám ha mélyebben belegondolunk, érthetővé válik, ha ezt a költői attitűdöt párhuzamba állítjuk Kós Károly 1921-ben írt Kiáltó Szó-jának felszólításával: „Építenünk kell!” Akkor a trianoni önkény országnyi részt hasított ki a nemzet testéből, most viszont mintha egész valónkra törne a túlhatalom. Éjszaka van – jelenti ki a költő. Nem tudni, legfeljebb sejthetjük az álcát viselők kilétét és szándékait. Kósnak Kiáltó Szót kellett intézni elárvult népéhez, hogy ocsúdjon a bénító sokkból; most viszont rajtunk a sor, hogy bölcsen cselekedjünk. Hogy magunk maradjunk. A küzdelemre való felhívás erkölcsi-emberi kötelessége pedig mindenekelőtt a szellem embereié, a költőké, alkotóké.

Ezeket mondva, alkalmasint meg is találtuk Takaró Mihály költészetének két tartópillérét, ezek pedig a hazafiúi szeretet és a református keresztyén hit.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Hasonló anyagaink

Gulliver Liliputban

Geréb Zsolt: Teológiai tanulmányok, prédikációk, könyvismertetések 2016–2021