Füsti-Molnár Szilveszter: Egyetemes és református

A Második Helvét Hitvallás mai üzenete
Szerkesztette: Szűcs Ferenc

Kálvin Kiadó, Budapest, 2017., pp. 243.

 

 

A Kálvin Kiadó Szűcs Ferenc szerkesztésében Egyetemes és református címmel jelentetett meg tanulmánykötet a reformáció ötszázadik és a Második Helvét Hitvallás kiadásának négyszázötvenedik jubileumi évében a Második Helvét Hitvallás mai üzenetére koncentrálva.

Egy felekezetet sokféle szempontból lehet értékelni. A megközelítésekben kitüntetett szerepe van a teológia tudományművelésének és megélésének, amelyek töredékes emberi igyekezetünk ellenére is kifejezhetik Isten anyaszentegyháza iránti szeretetünket és hűségünket. Ilyen módon léphetünk túl az individuum szűk körén, hogy Isten kijelentésének világában figyeljük és tapasztaljuk meg a Szentlélek hatálmát és munkáját, ahogyan közösségbe von a Szentháromság egy és örök Istennel, egymással és Isten teremtett világával.

A Második Helvét Hitvallást úgy érdemes felfedezni, hogy elmélyítjük azt az igényt, amelyben az egyház nem nélkülözheti Isten igéjének a ’visszhangját’. Egy hitvallás nem lehet csupán tanrendszer. Elsősorban a hit megvallása („Szívvel hiszünk az igazságra és szánkkal teszünk vallást az örökéletre.” Rm, 10, 10) olyan bizonyság, amit Isten örök Igéjéből megértettünk és örökségként továbbadunk. Ebből az is következik, hogy minden nemzedéknek kötelessége elmondani, amit megértett, és magára nézve kötelezőnek ismert el Isten igéjéből. A Második Helvét Hitvallás szabad lehetőséget ad arra, hogy ezt megtegyük. Nem erőlteti rá tanítását az olvasóra, hanem alázatosan, de határozottan kijelenti: „nem tűrjük, hogy a vallási vitás kérdésekben vagy a hit dolgaiban pusztán az Atyák véleményeivel vagy zsinatok végzéseivel akarjanak bennünket sarokba szorítani, még kevésbé, hogy bevett szokásokkal vagy éppen az egy véleményen levőknek sokaságával vagy egy nagy múltú szabállyal érveljenek ellenünk”(II. Helvét Hitvallás 2. fejezet). „hit dolgában nem fogadunk el mást döntőbírónak, mint magát az Istent, aki a Szentírás által jelenti ki, hogy mi igaz, mi hamis, mit kell követnünk, vagy mit kell elkerülnünk” (II. Helvét Hitvallás 2. fejezet). A Második Helvét Hitvallás református felekezetünk számára útjelző: az egyetemes (katolikus) hitvallásos örökség irányából mutat Isten igéjének megértésében egyértelmű eligazodást és orientációt. Ennek a gazdag örökségnek a mában érvényre jutó hangsúlypontjairól ad sokrétűen gazdag és tudományos igényeséggel megírt áttekintést ez a tanulmánykötet.

Négy nagy témakörben olvashatjuk tizennyolc szaktudós tanulmányát a Második Helvét Hitvallással összefüggésben: 1) Történet és teológia; 2) Bibliai teológia; 3) Dogmatika és etika, valamint 4) Gyakorlati teológia.

  • 1
  • 2

Hasonló anyagaink

Gulliver Liliputban

Geréb Zsolt: Teológiai tanulmányok, prédikációk, könyvismertetések 2016–2021