Filterek nélküli mennyország

 

Gáncs Tamás
Filterek nélküli mennyország

Luther Kiadó
Budapest 2023

 

 

 

„Mert az új élet megannyiszor ott kezdődik a sarokban.
A mélypont ünnepén, a szégyen félhomályában.”

A Filterek nélküli mennyország írója Gáncs Tamás a Kelenföldi Evangélikus Gyülekezet lelkésze, az Evangélikus Hittudományi Egyetem adjunktusa. További könyvei a Jóbbal a karanténban és a Negyvenkét életjel, valamint az Evangélikus Élet-Élő víz rovatának szerzője.

Nagyon örültem amikor kezembe került a Filterek nélküli mennyország című könyve, aminek a borítója és a címe is megfogott. Napjainkban szinte mindenre filtert teszünk, hogy ezzel jobban nézzen ki egy-egy kép, egy poszt a facebookon és mindent jobb színben szeretünk mutatni a külvilágnak, mint ahogy sokszor kinéz. De a mennyország nem ilyen? Kérdeztem a címet látva. Már hogy is lehetne ilyen, hiszen az Örökkévaló jelenlétében nem kellenek filterek, oda mehetsz úgy, ahogy vagy, aki vagy, mindenféle szépítés és cicoma nélkül. Ezt tudtam mindig is, de mégis kíváncsi voltam, mit mond erről Tamás a könyvében, miért ez a címe vajon? – motoszkált bennem a kérdés.

[[paginate]]

Az életemnek abban a szakaszában találtam meg ezt a könyvet, amikor a leginkább szükségem volt rá, így amikor megtudtam, hogy be kell feküdnöm a kórházba, ezt az egyetlen könyvet vittem magammal, hogy talán ad majd valami bátorítást, vigasztalást, megtartást, bármi is jöjjön. És a legjobbat tettem. Hiszen ez a könyv bármilyen élethelyzetben szól, bátorít és bizton állíthatom, hogy mindig találhat az ember benne akár egy választ, egy megerősítést, megtartást.

Öt nagy fejezetet találhatunk a könyvben, melyek olyan címet kaptak, mint: Túléléseink, Interaktív Istenem, Ünneplőben, Bizalomjátékos és Kiskapu. Személyes kedvenc fejezetem, a Túléléseink cím alatt található, az Amíg tart a ma című írás. Az utóbbi három-négy évben mindannyian elég közelről találkozhattunk az elmúlással, a veszteség fájdalmával, hacsak a pandémiára gondolunk, és arra, hogy mennyi emberéletet követelt. Hadd idézzek ide egy szívbemarkoló igazságot: „Mert nem természetes, hogy felkelünk reggel, de igazából semmi sem természetes. Kegyelemből élünk, amíg csak élünk. Amíg tart még a ma. Mert addig van esély a döntésre, a nyitottságra, a tiszta szívre. A ma szó erre vonatkozik: most még van esély a változásra, a döntésre” (19. o.). Ebben a fejezetben reménységet találhatunk, nem is keveset, talán összefoglalva arról olvashatunk: hogyan tart meg bennünket az Örökkévaló, a bizonytalanságban, a magányunkban, a sötétben, a Góliátjainkkal való harcokban. De az egyetlen válasz mindenre: Jézus Krisztus. „Mert Jézus Krisztus nem csak ma, de holnap, sőt mindörökké ugyanaz. Ebbe kapaszkodhatunk mi is” (43. o.).

[[paginate]]

Az interaktív Istenem című második fejezetben olyan írások kaptak helyet, mint Tíz dolog amit találtam benned, mely nem másról szól mint az Úr Jézus Krisztusról egy jánosi ige alapján. Isten interaktív Isten, ahogyan a könyvben is olvassuk. „Aki ott és akkor empatikus, ahol és amikor arra a legnagyobb szükség van. Mint az ártatlan babaember, mint szenvedő felnőtt ember, mint a sokszor belül zokogó idős ember: az Örökkévaló sohasem sír hiába” (68.o.). Isten ugyanaz az Isten. Aki a semmiből a szavával életet teremtett, ugyanaz az interaktív Isten, aki világosságot hozott Jézusban, aki engesztelést adott Jézusban, aki az elesettek segítője, a betegek orvosa, aki meghirdette Isten országát, ahol csak az számít, hogy ki vagy. Filterek nélkül.

A harmadik fejezet az Ünneplőben címet kapta, és az egyházi év ünnepeihez kapcsolódó nagyszerű írások gyűjteménye, ha minden ünnephez egy kulcsszót kellene találni a tartalomból így nézne ki az egyházi év ünnepei szerint: Türelem, rend, cél, remény, ökumené. Az utolsó két fejezetben olvashatunk továbbá a bizalomról, az utolsókból lett elsőkről, az alázatosságról, a közösségről, emberségről és az imádság fontosságáról.

Gáncs Tamásnak ötven írását olvashatjuk ezekben a fejezetekben, tele személyes történetekkel, ettől még emberközelibb. Minden fejezet minden írása az Isten országára mutat, ahová mi is odaérkezhetünk. Filterek nélkül.

Seffer Valentina

 

Hasonló anyagaink

Gulliver Liliputban

Geréb Zsolt: Teológiai tanulmányok, prédikációk, könyvismertetések 2016–2021