Embert próbáló idők

László György: Sikoly a Vércsekő alatt (regény)

A második világégést követő időszak nyomorúságos szociális viszonyainak, sokrétű válságainak, megrázó emberi sorsoknak komor kor- és kórképe. Tragikus eseménnyel súlyosbított drámai léthelyzet művészi lenyomata.

Az erdélyi magyarság egy jól körülhatárolt néprajzi tájegységének, a XX. század ötvenes-hatvanas évek Kalotaszegének valóságába csöppenünk. Olyan társadalmi kataklizmáról értesülünk a regényből, amely annak idején alapjaiban rengette meg egész Közép- és Kelet-Európa nemzeteit, társadalmait. Az író a sztálini típusú kollektív gazdaságok erőszakos kialakításának folyamatába, egy merőben új, eladdig ismeretlen világba ágyazza a gyakran megrendítő eseményeket, cselekményt.

A második világháborút következő katasztrofális politikai diktátumok egyszeribe véget vetnek a parasztság sok százados életmódjának, felborítják a faluközösségek hagyományos értékrendjét, nincstelenné, eszköztelenné, kiszolgáltatottá téve milliókat. Ígéretes életpályák törnek ketté, bölcs tervezgetések roppannak vagy semmisülnek meg, falvak ezrei csúsznak a lassú pusztulás lejtőjére. A kisemmizett és önállóságuktól megfosztott parasztok tömegeinek kell életformát változtatniuk. Családjuk megélhetését biztosítandó, megalázó élethelyzetekben kénytelenek kétkezi munkásként kínálni munkaerejüket, félig falusi, félig városi, már nem falusi, de még nem is városi minőségükben. Újféle zsellérként tengetik életüket.

Nem volt kivétel ez alól Kalotaszeg sem, ahol, szerencsére, máig ígéretesen élnek, ha nem is sértetlenül, az idők mélyéről átmentett csodálatos népi hagyományaink. Kalotaszeg, ahova eleink alkotó géniuszát, értékőrző erejét, káprázatos öltözékét s egyebeket megcsodálni jár a világ minden részén élő magyarság. Feltöltődni, hitet és erőt meríteni jövő küzdelmekhez.

De Kalotaszegről nem beszélhetünk úgy, hogy meg ne említenénk a helyiek sok évtizedes önpusztító mentalitását: az egykézést. Ennek az öngyilkos életfelfogásnak és gyakorlatnak hallgatólagos célja kis vagyonuk felaprózódásától való félelem. Így a jövőt biztosító kellő gyermekszám híján aztán sok pompás lakóház, rendezett porta marad(t) üresen. Ennek az apáról fiúra hagyományozott elhibázott életfelfogásnak szomorú következménye: a népesség apadása, a lassú pusztulás! Hogy mára változott-e valamelyest e vonatkozásban a helyzet, ezt csak egy alapos felmérés tudná, hitelt érdemlően, megválaszolni.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Hasonló anyagaink