Tóth-Máthé Miklós: Egy üveg óceán

A falábú susztert mindenki ismerte a faluban. Akár egy csodadoktort, úgy tartották számon, mert nem akadt olyan csámpás sarkú, tátogó talpú, reménytelennek tűnő lábbeli, amelynek ne hosszabbította volna meg az életét. Tarka cipőroncsokkal teleduggatott, bőrszagú kis műhelyében, a szája sarkában örökké kialudt cigarettavéggel úgy tudott ránézni egy kimúlt szandálra, mintha pusztán a pillantásával is fel tudná támasztani.

– Na jó – dünnyögte –, gyere majd el érte két nap múlva.

Mert a szülők rendszerint a gyereket szalajtották, szégyellték a romot maguk vinni, félve, hogy az öreg esetleg rájuk pirít, ahogy a fogorvos szokta egy elhanyagolt fog miatt.

Már nem tudni, ki nevezte el a cipészt doktor Kopogósnak, de aztán rajta maradt. A fiatalok nem is tudták a rendes nevét és az idősebbek is egyre kevesebben. Sokan már el sem tudták képzelni két lábbal, mintha a sors kifürkészhetetlen akaratából így született volna.

Pedig a sors, csak az első világháborúban szólt közbe, akkor hagyta ott az egyik lábát és jött haza falábbal. Egy ideig sajnálkoztak a délceg fiatalember szerencsétlenségén, majd akadt egy lány, akinek így is kellett. Aztán az a lány is özvegyen hagyta néhány év múlva egy kisfiúval. Doktor Kopogós nem nősült meg ismét, felnevelte, kitaníttatta a gyereket a töménytelen mennyiségű rozzant csizma, cipő, szandál összetákolásából.

A fiú külkereskedelmi szakon végzett a közgazdasági egyetemen, ledoktorált, az öreg nem kis büszkeségére, mintha csak az apjára ragasztott titulust akarta volna realizálni a családban. Aztán Pestre került állásba, megnősült és csak ritkán látogatott haza. Nem szándékosan maradt el hosszabb ideig, a maga módján szerette az öreget, meg tudta is, mit köszönhet neki, de munkája folytán sokat utazott és így legtöbbször csak színes képeslapokkal kereste fel a szülői házat.

Doktor Kopogós mindig megmutatta a színes lapokat a kuncsaftoknak. Addig letette a kalapácsot, és az ölébe préselt, sarkalásra váró cipővel gyönyörködött benne, ahogy forgatták, nézegették.

– Ezt Görögországból küldte, azt meg Olaszországból – magyarázta –, azon meg a francia Alpok van. Nézzék csak meg azokat a havas hegycsúcsokat!

– Hát jó szakmát választott a fia – mondta elismerően az egyik szomszéd –, úgy furikázik az országokban, ahogy mi megyünk ki a határba.

Doktor Kopogós legjobban az olyan lapokat szerette, melyek a tengert ábrázolták. Azokat csirizzel ráragasztotta a falra, hogy munka közben is rájuk pillanthasson.

„Ha láthattam volna – gondolta sokszor –, csak egyszer, legalább a háborúban. De még ott is csak a szántóföldön csapott belém a gránát. Mintha meg lenne írva valahol, hogy egész életemben csak szántóföldeket, réteket, akácerdőket, meg ezt a döglött mocsarat lássam itt a falu alján.”

  • 1
  • 2
  • 3

Hasonló anyagaink

Az anyanyelv három ajtaja

A múlt század ’80-as éveinek második felében, amikor a magyarországi újságírók előtt is megnyílt végre Kárpátalja kapuja, egy-két alkalommal feltették nekem, de bizonyára más pályatársamnak is...