Egeresi László Sándor – Kókai-Nagy Viktor (szerk.): Adalékok Izrael történetéhez

 

Ünnepi kötet Karasszon István 65. születésnapja alkalmából

Selye János Egyetem Református Teológiai Kar -
KRE Hittudományi Kar
Komárom, 2020

 

 

A kiadók, a Selye János Egyetem Református Teológiai Kara és a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara, egyben jelzik is az ünnepelt egyik legfontosabb vonását: tanárember és európai karakter, európai magyar. A kötet szerzői, volt tanítványok – bár ennek nincs múlt ideje, a tanítvány mindig az marad, tovább éli tanára gondolkodását, világlátását, ha vitába is száll vele, vele vitázik kimondva, kimondatlan, pályatársak – (szerencsére ez is jelen idő), a „nekem ne csináljatok ünnepi kötetet” ellenére jöttek, nem is tisztelegni, csak köszönteni a barátot. Mert csak tudásában, műveltségében, nyelvi készségében egyedülálló egy letűnt kor tudós-figurájaként és tudósaként, de emberként mindenkihez van egy-egy baráti szava, odafordulása, egy-egy vidám adomája. Sok teológusnak nyitott utat az elmélyült gondolkodás, a kutatás, a tanulás felé egyszerűen azzal, hogy megmutatta, hogy képet adott a tudásról. És az utak sokféleségéről. Ez is látszik a szerzőkön. Sokféle embert ér el még akkor is, ha némelyek talán cinikusnak, nyersnek találják stílusát.

Karasszon tanár úr, ahogy a kötet utolsó írásának jegyzetében olvassuk, reneszánsz ember, a pipa mögött az európai kultúra egésze van a fejében, és ezt osztja meg nemcsak amikor ír, vagy tanít, de társalkodó – lám, ez is része volt egykor az európai kultúrának –, tréfás megszólalásaiban is. Klasszikus filológusként azt mondanám, klasszikus teológus; az évezredes tudás súlyát, kicsit meggörnyedve, fanyar humorral viselve, ahogy korunk és a mi tudatlanságunkat is.

Nem őt akarom bemutatni, erre nem szorul rá, a szerzőkért teszem, hiszen ez bennük a közös, ez a klasszikus teológus személyiség tartja őket össze. Ki a megtapasztalt tudásra, ki az emberségre, ki a humorra, ki a tudáshoz való viszonyra reflektál, végül is a tanáremberre. Hiszen maguk is mind azok lettek.

És mégis ki kell mondani ezt is: tisztelegnek – még akkor is, ha ezért megkapom majd tőle a magam fejmosását, hogy írhatom le ezt a banális, pimf kijelentést. De le kell írnom, mert végső soron tiszteletre tanít. A tudás, a kultúra, a teológia nagyságának tiszteletére, és ahogy a szentség, ez is átragad arra, aki hordozza. Így hát tiszteljük őt is, ha tetszik neki, ha nem.

  • 1
  • 2
  • 3

Hasonló anyagaink

Gulliver Liliputban

Geréb Zsolt: Teológiai tanulmányok, prédikációk, könyvismertetések 2016–2021