Beszélgetés Christoph Stückelberger svájci református szociáletika professzorral, a világhírű Globethics.net alapítójával

– Professzor Úr! Nagyszerű, 600 oldalas műve, melynek címe: Globalance towards a New World Order. Ethics Motivates, 2020, azaz Globalizáció egy új világrend felé. Az etika motivál, 2020-ban jelent meg, 2. kiadása 2022-ben. Nagy nemzetközi visszhangot váltott ki. A könyvben nem válságteológiai, hanem reménység teológiai perspektívából tekint világunk jövőjére. Valószínűleg ez az Ön bibliai hite realizmusából fakad. A kötet végén található összefoglaló versben ezt írja: „I have a dream…” / Van egy álmom. / A szuperhatalmak majd együttműködnek. / A gyanakvás bizalommá változik. / Az eszkaláció megfékezhető lesz. / Az uralmat felváltja az együttműködés / Az innováció egyensúlyban lesz a megtartással. / A verseny a kölcsönösséggel párosul. / A polarizációt az ellentétek tisztelete győzi le. / A hatalom és a vezetés feddhetetlenül működik majd”. Mit tehetnek a kormányok, az egyházak és az egyes hívők a globális és a helyi egyensúly megteremtése érdekében?

– A legfontosabb: ne add fel! Ne veszítsd el a kedvedet! Ne válj rezignálttá! Az emberek egyéni életükben súlyos sorscsapásokat élnek át. Az emberiséget többször megrázzák ugyancsak súlyos társadalmi, vallási, politikai és gazdasági válságok. A hit nem azt jelenti, hogy a jelenből meg tudjuk mondani, mit hoz a jövő, és jellemünktől függően inkább pesszimisták vagy optimisták leszünk. A hit nem azon alapul, amit látunk, hanem azon, amit nem látunk: az isteni ígéreten, a remény ígéretén. Reménykedünk minden logikával szemben, amit látunk.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Hasonló anyagaink