Beke Albert: A behódolt velszi bárdok kora

 

A magyarországi írók
és a hatalom viszonya
a Rákosi- és a Kádár-korszakban

L’Harmattan Kiadó, Budapest
2022. 349 o.

 

Beke Albert legújabb monográfiájával arra készteti az 1945 utáni magyar irodalom iránt értékelődőket, olvasókat, irodalmárokat, hogy az etika szigorú elvei szerint vegye górcső alá az írókat, műveiket, de főként magatartásukat, amellyel viszonyultak a fennálló hatalommal szemben. Hírességeink vajon kiállták-e az erkölcs próbáját a Rákosi-, illetve a Kádár-korszak alatt, megérdemlik-e a homlokukra helyezett szimbolikus babérkoszorút?

A szerző alaposan meglepte olvasóit a 2019-ben megjelent Illyés Gyula a kommunista c. terjedelmes kötetével, amely 650 oldalon leplezi le a nagy nemzeti költőnek kinevezett és feddhetetlennek, a magyarság sorsát vállán hordozó, kikezdhetetlennek tartott Illyés Gyulát. Kiderült, hogy Illyés csak mutatta a határon túli magyarokkal való együttérzését, a diktatúrával való szembenállását, saját érdekében lepaktált mind Kádárral, mind Aczéllal, együtt vacsorázott velük, mert ez volt az ára, hogy elismerjék, díjakat kapjon, művei, drámái közönség elé kerüljenek, ünnepeljék. Számos műve hamis alapokon nyugszik, megalkuvó, egyenesen hazug (Fáklyaláng, Ebéd a kastélyban, Puszták népe, Egy mondat a zsarnokságról). Hódolói azonban máig csak dicshimnuszokat zengenek róla, senki nem meri bírálni még a nyilvánvaló tévedéseit és árulásait sem.

Még ennél is nagyobb a meglepetésünk jelen kötettel kapcsolatosan. Beke Albert egy átfogó képet próbál nyújtani a magyar írók megnyilvánulásairól a diktatúrák idején. Mit tettek Rákosi nyolc éve idején, és hogyan élték túl a több mint harminc éves Kádár-korszakot. Vízválasztóként áll a két korszak között az 1956-os forradalom, és a kötet sarokpontjaként szereplő ENSZ-hez írt levél, amely a teljes behódolást, a forradalom elárulását jelentette (Élet és Irodalom 1957. szeptember 13.). A levél a vérbefojtott forradalmat ellenforradalomnak nevezi, és egyet ért a bevonuló szovjet csapatok segítő szándékával(!). A levél aktuális célja az volt, hogy az ENSZ vegye le az ún. magyar ügyet napirendjéről, a forradalom leverése után tíz hónappal. Ezt a nyilatkozatot akkor több mint 200 író írta alá, ám azóta feledésbe ment, és a rendszerváltás idején sem került szóba, az aláírók közül senki nem vallotta be, nem kért utólag sem elnézést, nem nézett szembe vele. Sőt, Csoóri Sándor le is tagadta, hogy aláírta volna, Illyés legalább bevallotta, és mentegette magát.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Hasonló anyagaink

Gulliver Liliputban

Geréb Zsolt: Teológiai tanulmányok, prédikációk, könyvismertetések 2016–2021