A pápai infallibilitás tana

A Szerző Gyanútlanok című kötetéből

Dr. Bodoky Richárd (1908-1986) református lelkipásztor, író, a Filadelfia Diakonissza Intézet és a Bethesda Kórház lelkész-igazgatója hagyatékából került az alább közölt rész a Gyanútlanok című, családtörténeti sorozat hetedik kötetébe, amely a Luther Kiadónál jelent meg, Budapest, 2018-ban.

Az itt közölt rész a kis példányszámú kötet 41-46. oldalán található az Egy világkorszak vége alcímű fejezetben. A Szerző ebben a részben a család 1870-1908 közötti történetét mutatja be, különösen „a sikeres szakmai pályát befutó vasúti mérnök és gyülekezetalapító Biberauer Theodor/Tivadar életkörülményeinek fokozatos átalakulását és a családjában megszülető és felnevelkedő következő nemzedék elindulását, az életüket, szemléletüket formáló történelmi háttérbe helyezve” –  ahogyan az Elősző írója: Csanády Andrásné dr. Bodoky Ágnes megfogalmazta.

E könyvrészlet közreadója is Ő, a Szerző lánya. Tiszteletben tartván a szöveghűséget, megtartottuk az eredeti jegyzetszámozást is.

Theodor is úgy érezte, hogy valóban reng a föld. Benne a hivatásával járó értesülések a bécsi forradalomban szerzett szabadcsapatos emlékei, a balkáni határokra szállított csapatok tisztjeivel folytatott beszélgetései, magyarországi tapasztalatainak tanulságai s nem utolsósorban apja egyéniségének és történelemszemléletének határai olyan sejtelmeket támasztottak, amelyeket környezetének legtöbb tagja meg sem értett. A nagynémet állam látomása megdöbbentette. Meggyőződése volt, hogy az anyanyelvi, a kulturális, a vérségi kapcsolat kötelékei nem zárják ki a sokféle szülőföldi, nemzeti, történelmi és hitvallásos hűség szabadságának ezerszínű, nagyszerű gazdagságát. S ezt egy olyan politikai és katonai hatalom túlsúlya, mint amilyen Poroszországé, félelmetesen és talán egész földrészünk jövőjére végzetesen megbonthatja. Annak idején a dán-porosz háború alatt azzal botránkoztatta meg ismerőseit, hogy azt mondogatta, hogy a szerencsétlen felszabadított schleswigiek most aztán megtanulhatják, mit jelent a német uralom. Most a nagynémet eszme poltikai és katonai győzelméből fakadt gyors diadala aggasztotta. Eszébe jutott, hogy apja bizonyára maga is így lenne ezzel. Különös, gondolta, hogy ez a Habsburgoktól irtózó grazi pap, ez a hívő pietista mekkora rokonszenvvel, sőt csodálattal tudott a franciákról beszélni, s mennyire érződött rajta a nagy francia forradalom bűvölete.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Hasonló anyagaink

Az új teremtés / Die Neue Schöpfung

A 97 éves Jürgen Moltmann világhírű teológussal készített interjút – a vele évtizedek óta kapcsolatban álló – dr. Békefy Lajos PhD református teológus, szociáletika-kutató, folyóiratunk állandó szerzője. A beszélgetés a Confessio 2023/...

A jó kormányzás egyházi ismérvei

Diligite Justitiam Qui Judicatis Terram / Szeressétek az igazságot, akik a Földön ítélkeztek” (Dante: Isten színjáték. Paradicsom,  XVIII. ének) A sienai Palazzo Pubblico őrzi máig a...