Az első magyar orvosnő, Hugonnai Vilma

A Nemzeti Örökség Intézete 2022. március 25-én emlékezett Hugonnai Vilmára, az első magyar orvosnőre, halálának 100. évfordulója alkalmából a Fiumei Úti Sírkert Nemzeti Emlékhelyen.
Az emlékezőket Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója köszöntötte. Majd beszédek hangzottak el: Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Női Unió elnöke, Kiss Gábor alezredes, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Levéltára vezetője és Réthelyi Miklós professzor, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elnöke részéről. Az ünnepélyes alkalmat Csenki András református lelkipásztor imádsága zárta.
Az alábbiakban Réthelyi Miklós professzor beszédével tisztelgünk a Doktor Grófnő emléke előtt.

Hugonnai Vilmára emlékezünk, akinek az élete tele volt meglepő fordulatokkal. Ö a Nagytétényen, a kastélyban élő grófi családnak 1847-ben – a reformkor csúcsán – született 4. gyermeke. Testvéreiről alig tudunk valamit. Tíz éves, amikor leánynevelő intézetbe kerül. Idézet Vilma 1905-ben írt önéletrajzából: „Édesanyja kívánsága lévén, hogy fősúlyt a tanulásra fordítsanak gyermekei, ezért a helyi munkák alól felmentette leányait, de ennek dacára Vilma ezekben is - úgy mint a tanulásban - az intézet elsőrendű tanítványa volt, és nem egyszer állította őt az intézet kiváló képzettségű tulajdonosnője példaképül többi tanulótársainak.”

Tizenhat évesen hazatér, majd 18 évesen férjhez megy, és férjével, gróf ifj. Szilassy Györggyel Nagytétényhez képest vidékre, Pándra költözik. 19 éves, amikor 1866-ban megszületik Kálmán fia.

Napjai egyformán teltek, könyvek és újságok olvasása volt az élmény az egyhangúságban. Mint földbirtokos neje gyakran ellátogatott cselédházakba valamint a parasztházakba, és ha beteget talált, részesített az első segélyben - úgy ahogy tudta – míg megérkezett az orvos.

Apósa himlőt kapott, Vilma ápolta őt. Az önkéntes és nagyon veszélyes vállalkozásnak a következménye egy tragédia lett. Az ápolás idején Vilma második gyermekét várta, aki megszületett, de néhány napon belül – feltehetően himlő fertőzés következtében – meghalt. A felgyógyult após, id. Szilassy György értékes ékszerekkel hálálta meg a kockázatos vállalást. A fiatal asszonyt a betegekkel való találkozása során szerzett tapasztalatai, életének epizódjai és olvasmányai is egyre határozottabban vezették különleges célja felé, „míg végre megérett benne az elhatározás az orvosi tudomány megszerzésére”.

  • 1
  • 2
  • 3

Hasonló anyagaink