A CONFESSIO SZERKESZTŐBIZOTTSÁGÁNAK ÚJ TAGJAI
Elérkezett az idő, hogy Szerkesztőbizottságunkat új tagokkal bővítsük, határon innen és azon túl élőkkel, folytatva az évtizedekkel ezelőtti gyakorlatot. Folyóiratunk 48 éves története során mindig figyelemmel kísérte a határainkon kívül rekedt magyarság és a magyar reformátusság sorsát. Ennek kifejezéseként kértünk fel – a Szerkesztőbizottság elnökének egyetértésével – a református magyarság reprezentánsaként egy-egy neves, hiteles személyiséget az ún. utódállamokból, Nyugat-Európából és az Óceánon túlról, a magyar kisebbségből, illetve szórványból.
Név szerint: Hermán M. Jánost (Nyugat-Európa), Lábadi Károlyt (Délvidék), Somogyi Alfrédot (Felvidék), Tonk Mártont (Erdély), Tóth Péter Lászlót (Amerikai Egyesült Államok) és Vári Fábián Lászlót (Kárpátalja).
Magyarországról szintén hiteles, az egyházunknak és a Confessionak régtől fogva elkötelezett református személyiségeket emeletünk be a Szerkesztőbizottságba. Név szerint: Arday Gézát, Csanády Mártont, Gáborjáni Szabó Botondot és Karasszon Istvánt.
Testvéri szeretettel köszöntjük őket.
A Szerkesztőség
Született: Marosvásárhely, 1973. március 15.
Tanulmányok: 1996-ban végzett a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Történelem–Filozófia Karán, majd 2001-ben ugyanott szerzett doktori fokozatot filozófiából.
Pálya: Pályafutását gyakornokként kezdte 1996-ban a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Filozófiatörténet és Logika Tanszéken. 1998–2002 között ugyanott tanársegéd, majd 2006-ig egyetemi adjunktus. 2006–2014 között egyetemi docens a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Karán, a Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszéken. 2014 óta ugyanott egyetemi tanár. Mindeközben társult oktatóként is dolgozik más felsőoktatási intézményekben: 2000–2001 között társult tanársegéd a Partiumi Keresztény Egyetem Filozófia Tanszékén, 2002–2006 között ugyanott társult adjunktus, majd 2014-ig társult egyetemi docens. 2016 óta a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közigazgatás-tudományi Doktori Iskolájának témavezetője, 2018 óta a Mathias Corvinus Collegium politikai gondolkodás és -eszmetörténet kurzusának vezetője. 2006-2020 között a Sapientia EMTE Kolozsvári Karának dékánja, 2017-től négy esztendőn keresztül az intézmény Szenátusának elnöke. 2021 januárjától kezdődően a Sapientia EMTE rektora.
[[paginate]]
Kutatási terület: Kutatásai a filozófia- és eszmetörténet, ezen belül elsősorban a magyar eszmetörténet, a magyar filozófiai gondolkodás története, a kisebbségelmélet, a kisebbségpolitika és az oktatáspolitika területeit fogják át. Több monográfiája, kötete is megjelent, további mintegy húsz könyvfejezet, illetve több mint negyven tudományos publikációja szerzője nemzetközi adatbázisokban jegyzett folyóiratokban, konferenciakötetekben. Négy szakmunka fordítója, 25 kötet szerkesztője vagy társszerkesztője. Jelentős szakmai eredményei közé tartoznak a két világháború közötti erdélyi magyar filozófiai tradíció terén végzett kutatásai, a „kolozsvári (Böhm) iskolához” tartozó Tavaszy Sándor teljes filozófiai hagyatékának feldolgozása. Közel három évtizede foglalkozik a magyar, ezen belül az erdélyi magyar filozófiai múlt kutatásával, népszerűsítésével, megismertetésével, ennek egyik eredménye az 1999 óta működő, A magyar nyelvű filozófiai irodalom forrásai (Kolozsvár-Szeged) című sorozat. A harminc esztendeje folyamatosan megjelenő Kellék című filozófiai folyóirat alapító szerkesztője, az Acta Universitatis Sapientiae főszerkesztője, a Magyar Szemle, a Mediterrán és Balkán Fórum és a Közép-Európai Közlemények szerkesztőbizottsági tagja.
Tagságok, díjak: Tonk Márton számos nemzetközi, országos és helyi, illetve regionális szakmai testület tagja, illetve tisztségviselője, kilenc nemzetközi publikáció szerkesztőbizottsági tagja, egy továbbinak tanácsadó testületi tagja. Igen sok energiát fektet a Kárpát-medencei tehetséggondozás szakmai és intézményi feladatainak elvégzésébe, a Collegium Talentum Kárpát-medencei tehetségprogram, illetve a Balassi Intézet Kárpát-medencei fiatal kutatói program szakmai vezetője, valamint a Magyar Rektori Konferencia Tehetséggondozási Állandó Bizottságának egyetlen külhoni tagja. Tehetséggondozó tevékenységéért, a tudományos diákköri mozgalom támogatásáért 2017-ben Arany-kitűzővel tüntette ki az Országos Tudományos Diákköri Tanács. 2003-tól az MTA külső köztestületi tagja. A határon túli magyar tudományosságért kifejtett tevékenysége elismeréseként 2020-ban az MTA Arany János érmében részesült. Az erdélyi magyar felsőfokú oktatás megszervezése, fejlesztése és magas színvonalú működtetése érdekében végzett kiemelkedő tudományos, oktatói és közösségszervező munkája elismeréseként 2022-ben a Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozata kitüntetését kapta.