Karasszon István

A CONFESSIO SZERKESZTŐBIZOTTSÁGÁNAK ÚJ TAGJAI

Elérkezett az idő, hogy Szerkesztőbizottságunkat új tagokkal bővítsük, határon innen és azon túl élőkkel, folytatva az évtizedekkel ezelőtti gyakorlatot. Folyóiratunk 48 éves története során mindig figyelemmel kísérte a határainkon kívül rekedt magyarság és a magyar reformátusság sorsát. Ennek kifejezéseként kértünk fel – a Szerkesztőbizottság elnökének egyetértésével – a református magyarság reprezentánsaként egy-egy neves, hiteles személyiséget az ún. utódállamokból, Nyugat-Európából és az Óceánon túlról, a magyar kisebbségből, illetve szórványból.
     Név szerint: Hermán M. Jánost (Nyugat-Európa), Lábadi Károlyt (Délvidék), Somogyi Alfrédot (Felvidék), Tonk Mártont (Erdély), Tóth Péter Lászlót (Amerikai Egyesült Államok) és Vári Fábián Lászlót (Kárpátalja).
     
Magyarországról szintén hiteles, az egyházunknak és a Confessionak régtől fogva elkötelezett református személyiségeket emeletünk be a Szerkesztőbizottságba. Név szerint: Arday Gézát, Csanády Mártont, Gáborjáni Szabó Botondot és Karasszon Istvánt.
     
Testvéri szeretettel köszöntjük őket.                                                                                                                                                 A Szerkesztőség

Mindkét ágon lelkészszülők gyermeke. Mártélyon született 1955-ben.

Tanulmányok: Az akkor még egyetlen református középiskolában, a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumában érettségizett (1973). Utána a Debreceni Református Theologiai Akadémiát végezte el (1973-1979), ahol református lelkészi oklevelet szerzett 1981-ben. Már teológiai hallgatói évei alatt – kitűnő angol, német és francia nyelvismerete birtokában – ösztöndíjat nyert a Baseli Egyetemre, két tanévet töltött ott (1976-1978). Lelkészi diplomája megszerzése után Jeruzsálemben (Dalman Institut, 1984) és Svájcban (Genfi Egyetem, 1984-1985) folytatta tanulmányait. Tanulmányai középpontjában a bibliai nyelvek (arám, héber, görög) tökéletesítése mellett a bibliai tudományokban való elmélyedés szerepelt. Teológiai doktorátusát 1991-ben szerezte az Evangélikus Theologiai Akadémián, ahol a PhD fokozatát (1997-ben) és habilitációját (2002) is elnyerte.

[[paginate]]

Pálya: Első szolgálati éveit, 1980-tól a Budapesti Református Theologiai Akadémián töltötte, az Intézmény titkáraként. 1982-től a Dunamelléki Református Egyházkerület tanulmányi titkára. 1989-től a Budapesti Református Theologián tanársegéd, majd docens. 1993-tól az induló Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara Ószövetségi Tanszékének professzora, 1995-től tanszékvezető egyetemi tanára, immár harminc éve. Atlantában a Columbia Theological Seminary vendégprofesszora 1993-ban. S a következő évtizedekben számos nyugat-európai és amerikai egyesült államok-beli egyetemeken tartott előadást és előadás-sorozatot hosszabb-rövidebb ideig. Mind a mai napig szoros szakmai kapcsolatot ápol szakterülete kiváló professzoraival. A Károli Egyetemen betöltött tisztével párhuzamosan 2004-től a Selye János Egyetem (Komárno/SK) ószövetségi professzora, a tanulmányi program egyik garantálója.

Kutatási és oktatási területe: ószövetségi bibliai tudományok, judaisztika, sémi nyelvek és hermeneutika. Többek között: Izrael ókori története, ószövetségi teológia, ókori vallástörténet, a zsoltárköltészet, joggyakorlat az ókori Izráelben, Biblián kívüli zsidó irodalom, a Szentföld régiségtana stb. témáit kutatja és dolgozza fel. 20 könyve (köztük tankönyvek), több mint 300 tanulmánya jelent meg magyar, német, francia és angol nyelven. A Magyar Tudományos Művek Tára nemzeti bibliográfiai adatbázis 334 tételt sorol fel neve alatt 2024-ig. A Confessio közel félszáz tanulmányát közölte.

Tagságok, díjak: A Magyar Tudományos Akadémia köztestületének tagja, a Magyarországi Református Egyház Doktorok Kollégiuma Ószövetségi Szekciójának elnöke (1999-től), a Károli Egyetem Bibliai és Judaisztikai Kutatóintézet vezetője, a KRE Hittudományi Kara Doktori Iskolájának volt vezetője. Több tucatnyi doktorandusz témavezetője és doktori védések opponense. A Teológiai Fórum tudományos folyóirat szerkesztőbizottságának tagja. A Doktorok Kollégiuma Aranygyűrűs teológiai doktora (2018) és a Scheiber Sándor-díj kitüntetettje (2014).

Hasonló anyagaink