Michna Krisztina: Szolgálat az egyház peremén. A Magyarországi Református Egyház lelkigondozó-kórházlelkészi tevékenységének rendszerszemléletű vizsgálata

B/5; 272 oldal; kartonált; 2900 Ft, Kálvin Kiadó, 2018

A lelkigondozó-kórházlelkész része a kórház intézményrendszerének, s ezzel párhuzamosan az egyházénak is. Ez az adottság nehézségeket, kihívásokat és lehetőségeket is rejt magában, de mindenekelőtt tudatosságot és átgondoltságot igényel mind a rendszerek működtetői, mind a lelkipásztor részéről. Michna Krisztina könyve bemutatja az egyházi és kórházi rendszerek határán szolgáló lelkigondozó-kórházlelkészek helyzetét, lehetőségeit és feladatait, feltérképezi a kórházlelkészi szolgálat múltját, és összefoglalja külföldi egyházak tapasztalatait. A lelkigondozás helykeresésének leírásához a rendszerelméletet használja gondolati keretként, amely segít komplex módon szemlélni a kórházi lelkigondozást, és kifejteni a részek együttműködésének lehetőségét és jelentőségét, valamint a rendszer és környezetének kapcsolatát. A szerző a helyzetelemzés után modelleket is kínál a rendszerek határán elhelyezkedő kórházlelkészi szolgálat önértelmezésére.

Hanula Gergely: Chrysostomos Szentírás-magyarázata. A Szentírás értelmezése a János evangéliumáról elmondott homíliákban

B/5; 236 oldal; kartonált; 2000 Ft, Kálvin Kiadó, 2018

Hanula Gergely református teológus, egyetemi tanár (PRTA) 2009-ben elfogadott doktori értekezésében Chrysostomos János evangéliumához írt exegetikai homíliáit vizsgálja a bibliai szöveg és a hozzá fűzött magyarázat közötti út módszeres feltárásával. Ennek során rövid áttekintést ad a megelőző századokban használatos zsidó és keresztyén exegetikai módszerekről, az exegetikai homília mint műforma kialakulásáról, hogy a történeti fejlődés kontextusában vizsgálhassa a chrysostomosi homíliákat.

A Magyarországi Református Egyház Kálvin János Kiadója
1113 Budapest, Bocskai út 35. Tel.: 386-8267, 30-276-7343
Weboldal: kalvinkiado.hu; facebook.com/kalvin.kiado  E-mail: kalvin.kiado@kalvinkiado.hu

Deuterokanonikus bibliai könyvek. Magyarázó jegyzetekkel | Szikszai Béni: Mivé formálhat Isten keze? Ezékiel könyvének üzenete | Bajcsi Norbert: Szenvedéllyel. Utam a drogoktól a velünk élő Istenig | Gárdonyi Zsolt: Áldáskívánás négyszólamú vegye...