Minden idők legdrágább magyar filmje lett az 1848-as szabadságharcról készült Most vagy soha! A költségvetés önmagában nem lenne baj – bár egyesek szerint töredék pénzből készültek sokkal jobb hazai alkotások –, a kihívásokkal küszködő forgatókönyv és a filmmel elérni kívánt, nehezen értelmezhető cél már annál inkább. A látványra ugyanakkor nem lehet panasz. Jut is, marad is kritika következik.
Amerika egyik legnagyobb műholdas és kábeltelevízió-csatornája, az HBO újra teljes egészében magyar sorozatot készített. A besúgót 61 országban láthatják a nézők, az április eleji debütálás óta a nézettség ráadásul a friss, hoollywoodi Batmant is felülmúlta. A nézők tehát szeretik a nyolcvanas évek Kádár-rendszeréről készült sorozatot, a kritikusok és a történészek már kevésbé. Utánajártunk, kinek lehet igaza.
Blaszfémia, vagy kreatív szabadság kiegészíteni a Bibliát? Lehet-e Jézus életéről olyan televíziós sorozatot készíteni, amely hű marad a Szentírási szövegekhez, mégis szórakoztató? Igyekszünk ezekre és még sok minden másra is válaszolni. A The Chosen című sorozatot ajánljuk.
Egyesek szerint a fiatalok az egyház jövője, mások szerint már a jelene, akik nélkül nem is lesz jövőnk. Kutatási adatok szerint ugyanakkor a fiatalok folyamatosan fogynak egyházunkból, és lelkipásztoraink tapasztalata is azt mutatja, hogy nem egyszerű megszólítani őket. Ifjúsági misszióval foglalkozó szakemberekkel és lelkipásztorokkal kerestük a megoldást az egyre égetőbb kérdésekre.
Valamivel több, mint három hónapja működik a Déryné Program, a Nemzeti Színház új kultúrmissziója. A kezdeményezésnek négy pillére van, a lényege, hogy olyan helyekre is minőségi előadásokat visznek, ahol eddig a szórakozás e formája nem volt elérhető. Fel akarják emelni Thália papjainak tekintetét, hogy letöröljék magukról a szégyen pírját, miszerint: „Le kéne sütnie a szemét a szakmának, hogy évtizedekig színház nélkül hagyta a vidéket”. Jobboldalról szeretik, baloldalról ostorozzák, mindez természetesen érhető. Politikai felhangok nélküli, rövid, tényszerű összefoglalónk következik.
Néhány tinédzser diák, egy csalinak szánt újságcikk nyomán levelet írt Ausztriába 1968-ban. A Prágai tavaszról szóló híradásokat hallgatva ők is lázadni szerettek volna a kommunista rendszer ellen, amerikai fegyvereket és ellátmányt kértek nyugatról. Az üzenetet természetesen a posta egyik titkos részlegén felbontották, elolvasták. A gyerekeket börtönbe zárták, az életüket tönkretették, példát statuáltak. Egyikükről film készült, szívszorító sorok következnek.
Református egyházi énekektől kezdve, a hangszeres, vegyeskari és oratórikus műveken keresztül a 19-20. századi magyar nagyjaink szerzeményeiig igen sok mindent hallhattunk a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának reformációi gálaestjén az Uránia Nemzeti Filmszínházban.