Pillanatkép a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház életéből

Szárszó 2023

Lelkipásztorok Isten és a nemzet szolgálatában? címmel rendezték meg a Reformátusok Szárszói Konferenciáját 2023. augusztus 10-14-e között a balatonszárszói SDG konferenciaközpontban. Az alkalmon résztvevők – többek között – a következő kérdésekre keresték a választ: Milyen állapotban vannak gyülekezeteink? Népegyházból hitvalló egyház lettünk? Hogyan állunk belső erőforrásainkkal? Hogyan élnek a lelkipásztorok? Miért legyek lelkipásztor?
Duráczky Bálint, Gaál Sándor és Géresi Róbert válaszkereső előadását adjuk közre

Az elmúlt időszak – a koronavírus járvány után – a megszokott egyházi életre való visszatérésnek az időszaka volt. A járvány maga az egyházi életet jelentősen visszavetette. A gyülekezeti alkalmak látogatottságában visszaesés tapasztalható. Pontos arányok nem állnak rendelkezésre, de 10-20%-os elmaradásról számolnunk kell a legtöbb gyülekezetben. Nagyon fontos látnunk azt, hogy a lelkészekkel az élen, a presbitériumok és a gyülekezetek nagyon sokat tettek azért, hogy ezen a negatív jelenségen változtassanak. A keresztyén élet egyik nagyon fontos velejárója a személyes kapcsolattartás. A gyülekezeti alkalmak korlátozása, az emberekben lévő félelem, a személyes találkozások számának csökkenése mély nyomokat hagyott. Ma még talán fel sem tudjuk mérni, milyen lelki károkat okozott ez a helyzet.

A járvány időszakában a személyes találkozások helyettesítésére különféle módon törekedtek a gyülekezetek, az egyházmegyék, a különféle szolgálati területek és az egyetemes egyház is. A jelenléti alkalmak elindultak, de a bizonyságtétel lehetőségének új formái is sok közösségben megmaradtak. A gyülekezetekben és az egész egyházban az elektronikus kapcsolattartás megerősödött. Ez mindenképpen a bizonyságtétel javát szolgálja.

[[paginate]]

Orosz-ukrán háború hatása az egyházi életre

2022 februárjának végén közösségeinket váratlanul érte az orosz-ukrán háború kitörésének híre. Nagyon gyorsan reagáltunk a kialakult helyzetre. Azonnal válságstábot hozott létre egyházunk, amelybe olyan lelkészek kapcsolódtak be, akik egyrészt erős kárpátaljai kapcsolatrendszerrel rendelkeznek, másrészt hatékonyan tudják a segítségnyújtást szervezni. A munkacsoport az internet segítségével tanácskozott, és az adománygyűjtés és eljuttatás szolgálatát a lehető leggyorsabban indította el. Egész egyházunk területén megmozdultak a gyülekezetek: élelmiszer és más használati cikkek gyűjtése indult el. Egyházunk egyetemes gyűjtést is meghirdetett, melynek megvalósításával a diakóniai részlegünket bízta meg. A keleti egyházmegyék gyülekezetei a menekülthullám frontvonalába kerültek. A felsőnémeti és a nagyszelmenci határátkelőkön naponta ezrével érkeztek a menekültek. Mindkét határátkelőnél ott voltak lelkészeink és gyülekezeti tagjaink. Az összegyűjtött adományok koordinálásán túl naponta több száz szendvicset elkészítve és minden lehetséges módon segítettük a menekülteket. A későbbi időszakban a menekültek befogadása és elszállásolása jelentett feladatot. Több gyülekezetünk és egyházi intézményünk adott otthont az érkezőknek.

Gazdasági környezet

Nem mehetünk el szó nélkül, hogy ne beszélnénk a gazdasági válságról és arról a jelentős pénzromlásról, amely közösségeinket jelentősen érinti. A kétszámjegyű infláció sok családot és közösséget hozott nehéz helyzetbe. Egész évre jellemző volt az a széleskörű bizonytalanság, mely a társadalmat eluralta. Az energiaárak elszabadulása nagyon sok gyülekezetünket negatívan érintette. A történelmi egyházak összefogtak annak érdekénem, hogy a szlovák kormány vegye jobban figyelembe az egyházak szolgálatát és nehézségeit, azonban ez nagyon kevéssé sikerült. Az egyházak közösen kérvényezték a 2019-es egyházi törvény módosítását és a gazdasági válsághoz való hangolását, de az ígéreten túl nem történt semmi változás ebben az ügyben.

[[paginate]]

Kárpát-medencei Óvodaprogram

Egyházunk az Óvodaprogram kapcsán 24 intézményt épített fel és adott át. A teljes hálózat beindulása után több mint 1000 gyermek kap majd oktatást és nevelést, és körülbelül 200 óvodapedagógus foglalkozik majd a gyerekekkel. Minden gyülekezetünk, amely belépett a programba, azzal a reménységgel tette, hogy a szolgálata Isten dicsőségét és egyházunk épülését szolgálja. Az Óvodaprogram 2022-es utolsó építkezési évében is sikerült megvalósítanunk beruházásokat. Az év során az érsekkétyi, lévai és dunaszerdahelyi gyülekezetekben történtek átadások. Az óvodákról és bölcsődékről részletesebb leírás a reformata.sk oldalon található.

Lelkészi ellátottság az egyházban

A Szlovákiai Református Keresztyén Egyházban szolgáló lelkészek száma csökken, 2022-ben 189 lelkész szolgált egyházunkban. A tervezhető nyugdíjaztatás mellett a fegyelmi okokból történő pályaelhagyás is jelen van egyházunkban. A lelkészhiány egyes egyházmegyékben már komoly kihívást jelent a szolgálat szempontjából. A megüresedő gyülekezetekben a szolgálatok elvégzésére a földrajzi közelségben lévő lelkészek vannak megbízva. A hagyományos anyaegyház-leányegyház struktúrát is olykor meg kell bontani a szolgálatok rugalmas helyettesítésének érdekében. Egyházunk Zsinata, törvénymódosítással élve, elindította a Közalapból elkülönített, úgynevezett motivációs keret működtetését, amely a többletszolgálatot végző lelkészeket hivatott segíteni az egyházmegyei tanácsok döntése alapján.

Nagyon fontos, hogy imádkozzunk a lelkészi hivatásért. Minden református parókia egy végvár. A nyelvhatáron végig a református gyülekezetek a magyar nyelv és kultúra bástyái. Egyházunk nagyon komoly erőfeszítéseket tesz, hogy ezeket megőrizze és tovább éltesse. Soli Deo Gloria – Egyedül Istené a dicsőség!

Géresi Róbert

Hasonló anyagaink

Népegyházból hitvalló egyház lettünk?

Szárszó 2023 Lelkipásztorok Isten és a nemzet szolgálatában? címmel rendezték meg a Reformátusok Szárszói Konferenciáját 2023. augusztus 10-14-e között a balatonszárszói SDG konferenciaközpontban. Az alkalmon résztvevők – többek között &n...