TÉMA: Református segítség Kárpátaljának, Ukrajnának
2022. február 24-én mindannyian megdöbbenéssel, fájdalommal és rémülettel értesültünk a híradásokban arról, hogy Oroszország háborút indított Ukrajna ellen. Nemcsak azért érezhettünk így, mert hazánk közvetlen szomszédjában dúlnak a fegyveres harcok, hanem aggodalommal töltötte el a szívünket a kérdés: mi lesz kárpátaljai magyar testvéreinkkel? „Nem a félelemnek lelkét adta nekünk az Isten, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét” – Pál apostol Timóteushoz írott második levelének szavai minket is arra buzdítottak, hogy azonnal cselekedjünk és segítsük a háború elszenvedőit.
A Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány (a továbbiakban: MRSZA) már a háború kitörésének napján szolgálatba állt. Aznap délelőtt elindítottuk az első, közel 1 tonna tartós élelmiszert tartalmazó segélyszállítmányunkat Kárpátaljára, átalakítottuk egyik budapesti telephelyünket átmeneti szállóvá, a Nyugati pályaudvaron pedig már az első éjszaka segítették a vonattal érkezőket munkatársaink és önkénteseink.
A háború első 10 napjában több mint 56000 esetben segítettünk a háború elől menekülőknek, és a Kárpátaljára átvitt adományok mennyisége meghaladta a 23 tonnát. Raktáraink kezdetben 24 órás, majd később 12 órás ügyeleti rendben fogadták az adományokat, mert – hála Istennek – magyarok ezrei mozdultak és kerestek fel bennünket, hogy segíteni tudjanak a háború érintettjeinek.
A munkánk során mindig szem előtt tartottuk, hogy a Magyarországi Református Egyház karitatív szervezeteként működünk. Felemelő érzés volt, amikor először a négy magyarországi református püspökkel, majd később a négy egyházkerületi főgondnokkal látogattunk el Beregszászba. Fontosnak tartjuk, hogy folyamatos legyen a kommunikáció kárpátaljai testvéreinkkel, legyünk tisztába nehézségeikkel, hallgassuk meg kéréseiket, hiszen így tudunk valódi segítséget nyújtani számukra ezekben az időkben. A Magyar Református Szeretetszolgálat további fontos feladata lett, hogy összegyűjtse és koordinálja a gyülekezetek segítő tevékenységét is, hiszen számos egyházközség bekapcsolódott a menekültekért végzett szolgálatba, legyen szó akár szálláshely felajánlásáról vagy tárgyi adományok gyűjtéséről.
[[paginate]]
Az MRSZA kisbuszai azóta is folyamatosan járják Kárpátalját: a háború kirobbanása óta összesen több mint 1058 tonna adománnyal segítettük a háború érintettjeit, mely mennyiségből közel 615 tonna közvetlenül Kárpátaljára jutott át. A tartós élelmiszerek és higiénés termékek mellett komoly jelentőséggel bírnak az egészségügyi intézményeknek juttatott adományok: 2022. április 8-án 3,2 millió forint értékű gyógyszeradománnyal támogattuk az Ungvári Központi Városi Klinikai Kórházat. Április végén 15 millió forint értékű adományt, köztük gyógyszereket, kötszereket, defibrillátort és EKG készüléket juttattunk el a Munkácsi Megyei Gyermekkórházba, majd május 8-án a Volóci Járási Központi Kórház számára kötszereket, fecskendőket, sebtapaszokat, infúziókat, vércukormérőket adtunk át több mint másfél millió forint értékben. Az ungvári városi kórház és a munkácsi gyermekkórház részére mintegy 1,8 millió forint értékű HIPP babyétel került átadásra június végén. Hatvan városa 3,5 millió forintot adományozott Beregszász városának támogatására, amelyet az MRSZA vitt át. Június végén átadásra került a KRE idősgondozási intézményének pelenkaszállítmány. Július 6-án a Béres Kft. 8 millió forintot érő C és D vitamin szállítmányát vittük át, amelyet az MRSZA félmillió forint értékben kiegészített fertőtlenítőkendőkkel, fertőtlenítő szappanokkal a helyi intézmények számára. Július 7-én a Jezsuita Jézus Szíve Közösségnek nyújtottunk segítséget és Csongor falu számára víztisztító berendezést vittünk át. Júliusban átszállításra került egy ungvári magyar származású fogorvos számára felszerelés 500000 Ft értékben. A fogorvos a háború kezdete óta folyamatosan ingyen ellátja a menekülteket. 500000 Ft értékben szárazélelmiszert szállítottunk az ukrajnai látássérültek egyesületének, hangzóbibliák is voltak a projektben a Bartimeus T FICEK Egyesületnek. A nagyszőlősi fiú fogyatékos internátus részére fuvar, bútorok és a csongori étkezde felszerelésének kiszállítása történt.
Az egészségügyi adományok mellett komoly figyelmet fordítunk a Kárpátalján maradó családok, gazdák és intézmények támogatására is. Április 19-én összesen 11 tonna vetőmagot szállítottunk a határon túlra, melynek összértéke meghaladja a 38 millió forintot. A Beregszászba érkező adománynak köszönhetően Szeretetszolgálatunk tízezer kárpátaljai család háztáji gazdálkodását segíti, ezzel is biztosítva hosszabb távra megélhetésüket. A Házi Beteggondozó Szolgálat részére egy felszámolt gyógyászati segédeszköz bolt felszereléseit vittük ki.
[[paginate]]
A kárpátaljai három egyházmegye használatba vett 3 kisbuszt, amelyekkel jelenleg belső használatban végeznek fuvarozást. A Kárpátaljai Református Egyházkerület kéréssel fordult hozzánk, hogy támogassuk az egyházmegyék gyülekezeteinek és intézményeinek a rezsiköltségét, 1-4 hónapot. A háború kitörése nem könnyítette meg a helyzetet, hiszen azelőtt a COVID miatt a gyülekezetek nagy százalékában a befolyt perselypénz és az egyházfenntartói járulékot fizetők száma csökkent. Van olyan gyülekezet, ahol a lelkipásztor fél évig nem kapott fizetést, így a rezsiköltség kifizetése is akadályba ütközött. A háború kitörése óta az energiaárak megemelkedése miatt lehetetlen helyezettel kell szembenéznie az egyházkerület elnökségének. Megyei szintre lebontva kérik támogatásunkat. A KRE rezsitámogatására 21 millió Ft-ot adományoztunk. Támogatjuk a Kárpátaljai Református Egyházkerület idősek otthona óvóhelyének kialakítását és hőszivattyújának megvásárlását 31 millió forint értékben.
A jelenlegi ukrán törvények értelmében a KRE intézményei kizárólag akkor kezdhették meg 2022 szeptemberben az oktatást, ha az épület rendelkezik olyan biztonságos hellyel, amelyet igénybe vehetnek légiriadók és esetleges veszély esetén. A KRE kérésére a négy líceum és az idősek otthona élvez prioritást. Az MRSZA két mérnököt kért fel, akik felmérték a lehetőségeket és elkészítették a költségvetést július 14-re. Ezután helyi munkaerőkkel együtt elkezdődtek a munkálatok. A négy líceum megkezdhette a jelenléti oktatást.. Az óvóhelyek biztonsági szempontból megfeleltek, az állami szervek jóváhagyták a működést. 2022. szeptember 7-én sajtótájékoztató keretein belül átadásra is kerültek. Az óvóhelyek kialakítását 50 millió forinttal támogattuk.
Az MRSZA felajánlott 3 millió Ft-ot nyári táborozásra a KRE három egyházmegyéje számára, és a két rehabilitációs intézmény számára fél-fél millió forintot napközi tábor megtartására. A Pulzus Rádióban idősávokat vásárolt a szervezet. Beszámolnak tevékenységünkről és emellett áhítatokat és podcasteket készítenek.
30 millió forintos beszerzést indítottunk el a raktáraink feltöltésére. Mivel látható, hogy az adakozó kedv csökkent és országos szinten az áremelkedések nehezítik az adományozásokat. A szervezet egy nagyobb beszerzéssel igyekszik előkészülni a még nehezebb időszakra. Az élelmiszerek egy éven túli lejárati idővel rendelkeznek.
2022. december 2-án Juhász Márton ügyvezető igazgató átadott 1000 csomagot, amely tartalmazott száraz-és tartósélelmiszert. Az élelmiszercsomagok szétosztásra kerültek a Kárpátaljai Református Egyházkerület szociális ellátást végző intézmények munkatársainak, az önkéntes tűzoltóknak, hitoktatóknak, nyugdíjas lelkészeknek, házi beteggondozó szolgálat munkatársainak és gondozottjainak az evangéliumot minden otthonban szolgálónak, óvodai alkalmazottaknak és a Bethesda iszákosmentő misszió munkatársainak. Egy-egy csomag értéke 6 ezer forint.
[[paginate]]
Az Ukrajnát ért támadások energetikai infrastruktúrákat tettek tönkre, ezért az áramszünetek állandó jellegűvé váltak. A legnagyobb gondot a tájékoztatás hiánya okozza, az áramszünetek akár 15-20 órásak. A MRSZA haszonbérleti szerződéssel 6 aggregátort adott át az egyházkerület elnöksége által jóváhagyott intézmények, gyülekezetek számára.
2022. december 20-án Juhász Márton ügyvezető igazgató ismét MRSZA adományt adott át mintegy 6 millió forint értékben Kárpátaljának. Az adomány része volt a Munkácsi Központi Gyermekkórház tábori konyhájának felszerelése, amely 6 db üstöt tartalmaz tűztérrel és sátorponyvát. 108 db 60 W-os napelemes lámpát adott át a Betlehemi Csillag projekt keretein belül a KRE gyülekezeteinek, ehhez 400 db kézi lámpát és 350 kg gyertyát. Két gyermekotthon számára pedig 100 db kézi lámpát, 30 kg gyertyát, 1000 kg szárazélelmiszert, 110 db Pöttyös Pannit és 30 db mentő macit. A Nagydobronyi Kisegítő Iskola számára, pedig egy aggregátort. Emellett az adventi időszakban több anyaországi gyülekezetnek, iskolának segítettünk eljuttatni adományait. Sokan maguk intézték, mint a Tinnye-Piliscsabai és a Vasadi Eklézsia. Sokról pedig nem is tudunk.
Az MRSZA orvosmisszió támogatásaként 2023. január 10-én átadásra került az Ungvári Központi Városi Kórház részére 10 ezer euro (Global Care) támogatás: egészségügyi felszerelések, kórházi ágyak. Február közepén 20 millió forint értékben holland és magyar adományozók révén Belső-Ukrajnába indítottunk el kamiont, amely matracokat és építéshez alapanyagokat tartalmazott. A háború kitörése óta 4 kamiont sikerült belső-ukrajnai óvóhelyekre eljuttatni. A kárpátaljai magyar oktatást 2 nagyteljesítményű aggregátorral és 4 db tűzhellyel támogattuk.
Istené legyen a hála és a dicsőség, hogy ilyen széleskörű összefogás mutatkozott meg kárpátaljai testvéreink megsegítéséért, a háború elszenvedőinek támogatásáért. Imádkozzunk a mielőbbi békéért, mi pedig a Magyar Református Szeretetszolgálatnál továbbra is bizonyságot teszünk krisztusi elhívásunkról, aki szívünkre helyezte: „Egymás terhét hordozzátok, és így töltsétek be a Krisztus törvényét”.
Katona Viktória