Fekete Károly – Literáty Zoltán – Steinbach József (szerk.): Igehirdetők kézikönyve

Kálvin Kiadó, B/5; 600 oldal; keménytáblás; 4900 Ft

Bevezető gondolatok

„…tiszta szívből, sőt Istenből szólunk Isten előtt a Krisztus által” (2Kor 2,17)

Az igehirdetés csodája abban áll, hogy Isten egy bibliai igeszakasz által kézbe veszi szavainkat, életünket, megtisztítja azokat; így szavaink és életünk által ő maga szólja általunk a mindenkor, mindenhol életmentő és nélkülözhetetlen, egyetlen örömhírt, amelyből minden más valódi örömünk fakad: Jézus Krisztus megváltó szeretetét.

Ez a kötet megjelenésével is hirdeti, hogy a feltámadott Jézus Krisztusba vetett hittel hiszünk az igehirdetésben, mint a megváltó örömhír tolmácsolásának ma is érvényes műfajában. Minden változik, de Jézus Krisztus tegnap, ma és mindörökké ugyanaz. Amíg az igehirdetés a megváltás örömhírét hirdeti, amire valójában szüksége van a világnak, addig az igehirdetésnek is van létjogosultsága.

Ez a kötet az igehirdetés tudományának, a homiletikának legfontosabb területeit veszi sorra, felhasználva elhívott szakértőink idevonatkozó tudását, kiemelve az újabb aktuális kérdéseket. Az igehirdetők kézikönyve ugyanakkor olvasóbarát, tehát minden hívő, szolgáló, bizonyságtevő, Bibliát tanulmányozó testvérünk haszonnal forgathatja. A kötet a prédikáció, az írásmagyarázat, az ünnepkörök, a különböző igehirdetési alkalmak mellett az újabb homiletikai útkeresések bemutatását is tartalmazza.

Köszönet a Szerkesztőknek, akik a szerzőket is hosszútűrő türelemmel serkentették arra, hogy ez a kötet megjelenhessen.

De a legnagyobb köszönet a szerzőket illeti, egyrészt a tanulmányok leadását követően tanúsított türelmükért, de még inkább azért, mert szaktudásuk mellett az igehirdetésről szóló hitvallásukat is megosztották velünk: Balla Péter, Balog Margit, Bekő István Márton, Bella Violetta, Bogárdi Szabó István, Bölcsföldi András, Czanik Péter, Cseri Kálmán (†), Erdős Eszter, Fazakas Sándor, Fekete Ágnes, Fekete Károly, Fodor Ferenc, Gaál Sándor, Gál Judit, Görözdi Zsolt, Harmathy András, Hős Csaba, Kádár Ferenc, Kádár Péter, Karasszon István, Kaszó Gyula, Kiss Jenő, Kókai-Nagy Viktor, Kozma Zsolt, Kustár Zoltán, Literáty Zoltán, Lovas András, Marjovszky Tibor, Márkus Gábor, Nagy István (†), Németh Dávid, Pásztor Gyula, Pecsuk Ottó, Püski Lajos, Sajtos Szilárd, Steinbach József, Szarka Miklós, Szathmáry Sándor, Szűcs Ferenc (†), Visky András, Visky Péter, Vladár Gábor, Zsengellér József.

A könyv elődje „Hirdesd az igét.” Igehirdetők kézikönyve címmel jelent meg negyven évvel ezelőtt. A cél akkor is, most is ugyanaz: kifejezni azt, hogy Isten igéjében gyönyörködünk, és az emberi élet minden maradandó gyönyörűsége csakis az Isten igéjében való gyönyörködés által fedezhető fel.

A száz esztendeje született Rudolf Bohren ugyanezt hangsúlyozta a Predigtlehre című művében: Az igazi, boldog élet meghatározó és alapvető indulata az Isten igéjében való gyönyörködés, állandó kapcsolat Isten igéjével, éjjel és nappal. Isten igéjét, benne Isten megváltó szeretetét keressük, óhajtjuk, mint ahogy egy turbékoló galamb tipródva keresi az éhségét enyhítő magot. Ugyanakkor abban a kegyelmi állapotban vagyunk, hogy Isten igéjének üzenetét megkapjuk, és örömteli bizonyossággal birtokoljuk, élvezzük, megrágjuk azt, mint az oroszlán a zsákmányát. Isten igéjében gyönyörködni egyszerre imádkozó, kereső tipródás, valamint boldog, birtokló bizonyosság is.

Isten adja nekünk ezt a boldogságot az ige közelében: „Boldog ember az, aki nem jár a bűnösök tanácsa szerint…, hanem az Úr törvényében gyönyörködik… éjjel-nappal” (Zsolt 1).

A Magyarországi Református Egyház Kálvin János Kiadója
1113 Budapest, Bocskai út 35. • Tel.: (06-1) 386-8267; (06-30) 276-7343
E-mail: kalvin.kiado@kalvinkiado.hu
Weboldal: www.kalvinkiado.hu • facebook.com/kalvin.kiado

Ahol a kincsed van. Szólások és közmondások a Bibliából

• Fr/5; kartonált; 100 oldal; 700 Ft –

A Biblia ismerete nélkül nehéz tájékozódni az irodalom, a történelem és a művészetek világában. De ez az ősi könyv áthatja mai beszélt nyelvünket is. Kötetünkben a Bibliából eredő leggyakoribb szólások és közmondások mai jelentését, használatát mutatjuk be. Elsősorban az általános iskolás korosztály tagjainak szeretnénk a mindennapi életben még használatos, de a forrásuktól már elszakadt kifejezések segítségével is rámutatni a Biblia és az abból eredő nyelvi kincseink fontosságára.

A Magyarországi Református Egyház Kálvin János Kiadója
1113 Budapest, Bocskai út 35. • Tel.: (06-1) 386-8267; (06-30) 276-7343
E-mail: kalvin.kiado@kalvinkiado.hu
Weboldal: www.kalvinkiado.hu • facebook.com/kalvin.kiado