Nyolcvanhat éves korában elhunyt Koncsol László József Attila-díjas szlovákiai magyar irodalomkritikus, helytörténész, költő, műfordító, szerkesztő, pedagógus, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház volt főgondnoka.
A 100 éve született Nemes Nagy Ágnes költő, műfordító, esszéista tárgyias lírájáról, hiteles alkotói életútjáról és a Confessio szerkesztősége mellett kiállásáról már megemlékeztünk folyóiratunk idei első számában. A következő néhány bekezdést szenteljük a végéhez közelítő centenárium eseményeinek, vegyük ezúttal ujjbegyre az emlékezés produktumait!
A Nemzeti Örökség Intézete rendezésében került sor Nagy Imre egykori miniszterelnök újratemetésének évfordulója, valamint a kommunista diktatúra áldozatainak kopjafái felújítása alkalmából tartott megemlékezésre, 2022. június 16-án. Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója köszöntője.
A Nemzeti Örökség Intézete rendezésében került sor Nagy Imre egykori miniszterelnök újratemetésének évfordulója, valamint a kommunista diktatúra áldozatainak kopjafái felújítása alkalmából tartott megemlékezésre, 2022. június 16-án. Áder János köszöntője.
Emlékezés dr. Szűcs Ferenc református teológiaprofesszorra
(1942. szeptember 29. – 2020. november 23.)
„Emlékezzetek meg a ti elöljáróitokról, akik szólották néktek az Isten beszédét, és figyelmezvén az ő életük végére, kövessétek hitüket” (Zsid 13,7).
Albert Zsuzsa költő, a Magyar Rádió volt szerkesztője, a Confessio Szerkesztőbizottsága tagja Évtizedek múltán címmel írta meg rádiós visszaemlékezéseit. A 2016. július 16-án lezárt 166 oldalas gépirat alcíme: Volt egyszer a magyar kultúrának egy nagyszerű műhelye, a Magyar Rádió. Én is munkatársa lehettem. Hatvan év műsorkészítői és -szerkesztői munkáját sűrítette memoárjába. A munkája során személyesen vagy levélben találkozott írókról, költőkről, művészekről, szerkesztőkről írja le benyomásait, véleményét, akik közül némelyekkel kapcsolata barátsággá mélyült. Visszaemlékezését alaposan dokumentálja, jórészt publikálatlan levelekkel, versekkel. (A gépirat végén rövid életrajzát adja – abc rendben – az Emlékiratban szereplő személyeknek.)
A Confessio rendelkezésére bocsátott gépiratból a Kiss Tamásra (1912-2003), Tóth Endrére (1914-2011) és Szabó Magdára (1917-2007) vonatkozó rész szerkesztett változatát adjuk közre.
(A Szerkesztőség)
Czeglédi Péter református lelkipásztor gályarab emlékére emléktábla avatására került sor Léván, a Barsi Egyházmegye Majálisán.
A 340 éve szabadult gályarab hithőseinkre emlékező ünnepi- és emléktáblaavató beszédet Prof. Dr. Gaál Botond ny. teológiai egyetemi tanár tartotta.