Megemlékezést tartottak a Himnusz születésének 200. évfordulója alkalmából Budapesten, az Országházban 2023. január 22-én. Balog Zoltán református püspök, a Zsinat lelkészi elnöke előadása nemzeti imádságunkról.
Lapzártánk után, 2022. november 4-én tartotta a Dunamelléki Református Egyházkerület – a Tuzsér Község Közalapítvánnyal karöltve – a gróf Lónyay Menyhért emlékének szentelt konferenciát az újjáépült Ráday Ház dísztermében (1092 Budapest, Ráday utca 28).
Balog Zoltán dunamelléki püspök, a Zsinat lelkészi elnöke köszöntője után előadások hangzottak el Lónyay Menyhért közéleti szerepéről (Cieger András), a protestáns pátens elleni fellépéséről (Szatmári Judit), szerepvállalásáról a debreceni alkotmányozó zsinaton (Baráth Béla Levente), valamint az állam és a protestáns egyház iskolaügyi vitájában (Sárai Szabó Katalin). A záróelőadás a Lónyay család és a tuzséri gyülekezet kapcsolatáról szólt (Bodnár Róbert).
Folyóiratunk a korábban felkért Kovács Kálmán Árpád történész, a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár tudományos főmunkatársa írásával hajt fejet Lónyay Menyhért munkássága előtt.
A Nemzeti Örökség Intézete, Kiskőrös Város Önkormányzata és a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum rendezésében nagyszabású ünnepségre került sor Kiskőrösön, a Petőfi-szülőház előtti téren, 2022. október 15-én.
Az alábbiakban Demeter Szilárd főigazgató beszédének közlésével kezdi meg folyóiratunk a megemlékezést a világirodalmi nagyságú, nagy magyar költőre, Petőfi Sándorra.
A Nemzeti Örökség Intézete 2022. március 25-én emlékezett Hugonnai Vilmára, az első magyar orvosnőre, halálának 100. évfordulója alkalmából a Fiumei Úti Sírkert Nemzeti Emlékhelyen.
Az emlékezőket Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója köszöntötte. Majd beszédek hangzottak el: Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Női Unió elnöke, Kiss Gábor alezredes, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Levéltára vezetője és Réthelyi Miklós professzor, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elnöke részéről. Az ünnepélyes alkalmat Csenki András református lelkipásztor imádsága zárta.
Az alábbiakban Réthelyi Miklós professzor beszédével tisztelgünk a Doktor Grófnő emléke előtt.
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij (1821-1881), a „halhatatlan” orosz írózseni előtti tiszteletadásunkban röviden felvillantjuk azt az első renden modern teológiai irodalmat, amelyik cáfolhatatlanul bizonyítja az ő erőteljes befolyását mindmáig – a legkülönfélébb kultúrkörökre.
A mai ember érdeklődését az köti le leginkább, ha korára is érvényes példaképeket talál. Egyfajta történelem-adta etikai és ugyanakkor szellemi fogódzó ez, az anyagiasság által uralt 21. századi...