A Tiszántúli Református Egyházkerületi Gyűjtemények „Egyház és egyházpolitika Magyarországon és Erdélyben a 18-19. században − a Carolina resolutiotól az 1848. évi XX. törvénycikkig” címmel tudományos konferenciát tartott Debrecenben, 2015. október 29-én.
A Kollégium Tanácstermében Gáborjáni Szabó Botond történész, gyűjteményi főigazgató − a konferencia szervezője − köszöntötte a tanácskozást megnyitó Bölcskei Gusztáv egyetemi tanárt, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektorát, kollégiumi főigazgatót, az előadókat és a számos érdeklődőt.
Tizenhárom előadás hangzott el. Az előadók többsége a hazai egyetemekről került ki, de az Eperjesi Egyetemről és a Partiumi Keresztény Egyetemről is érkezett előadó.
Az alábbiakban Baráth Béla Levente, Gáborjáni Szabó Botond és Szabadi István előadását adjuk közre.
A konferencia teljes anyaga megjelenik a Tiszántúli Református Egyházkerületi Gyűjtemények kiadványai sorozatában, 2016-ban.
(− A Szerkesztőség)
A protestáns egyháztörténetírás a „vértelen ellenreformáció” fogalomkörébe sűríti azt a folyamatot, amely a Carolina Resolutiótól a Türelmi Rendeletig zajlott Magyarországon.[1] A...
Bethlen Gábor fejedelem az erdélyi református egyház megerősítése végett a lelkészképzés, illetve általában az oktatás minőségének emelését látta a legfontosabb feladatnak. Bethlen ugyanis a reformátu...