Filmsorozat Jézusról
Blaszfémia, vagy kreatív szabadság kiegészíteni a Bibliát? Lehet-e Jézus életéről olyan televíziós sorozatot készíteni, amely hű marad a Szentírási szövegekhez, mégis szórakoztató? Igyekszünk ezekre és még sok minden másra is válaszolni. A The Chosen című sorozatot ajánljuk.
Nikodémus némi félelemmel, mégis határozott szándékkal lépett be a félhomályos helyiségbe. A sarokban egy démonoktól gyötört asszony vonaglott. A farizeusnak feltett szándéka volt, hogy segít rajta. Ahogy közelebb lépett és megpróbálta megszabadítani a fiatal nőt, az ránézett és több hangon egyszerre megszólalva ezt mondta: itt nincs hatalmad tanító.
Borzongató élmény volt látni ezt a jelenetet az Amerikai Egyesült Államok egyik viszonylag új, Jézus életéről szóló sorozatában. A The Chosen egy befolyásos, online kritikai honlap, a Rotten Tomatoes mérlege szerint közel 100%-os, vagyis szinte mindenki, aki eddig látta szereti. Márpedig nem kevesen látták, hiszen 2021 júniusáig közel 200 millió ember döntött úgy, hogy megnézi. Különlegessége, hogy teljes egészében közösségi finanszírozásból készült, ráadásul ingyenesen hozzáférhető. Mindössze le kell tölteni a The Chosen című alkalmazást android, vagy iOS rendszerű telefonunkra, vagy beütni a böngészőbe azt, hogy https://watch.angelstudios.com/thechosen.
forrás: https://watch.angelstudios.com/thechosen
[[paginate]]
A kérdés már csak az, hogy a sorozat mögött álló szakemberek munkája – és annak eredménye – blaszfémia, vagy a Szentírás örökérvényű szavait a nézőkhöz közelebb vivő, kreatív szabadság. A Bibliában ugyanis sehol nem olvashatjuk, hogy Nikodémus valaha is megpróbálta volna kiűzni az ördögöt a magdalai Máriából.
Ez persze nem baj, viszont elsőre kicsit ijesztő. Konzervatív keresztyénként, ha valakiről azt halljuk, hogy a Szentírást olvasva a szövegeket kreatívan kiegészíti, legalábbis kétkedve felvonjuk a szemöldökünket. Pedig nem is feltétlenül lenne erre szükség. A The Chosen esetében legalábbis nem. A sorozat kifejezetten jól egyensúlyoz a szöveghűség és az élvezhetőség miatt hozzáadott tartalom határmezsgyéjén. És ettől működik igazán.
Ahelyett, hogy „csak” Jézus életére fókuszálna, a többi szereplő mindennapi életével is foglalkozik. Házastársi és munkahelyi konfliktusokat, pénzügyi nehézségeket, tábortűz körül ülős beszélgetéseket látunk. Ezek mind-mind segítenek a Szentírás megközelítésében. Fontos ugyanakkor, hogy bár a sorozat hű marad a Biblia legfontosabb állításaihoz, a készítők dolgoznak néhány kitalált történettel is. A sorozat producere, Dallas Jenkins így beszélt erről: „Nem az a célunk, hogy ellentmondjunk a Szentírásnak. Mindössze megpróbálunk felépíteni egy sorozatot olyan történetek köré, amelyek szerintünk ellenállhatatlanok”.
A kitalált történetek aránya egyébként növekszik, a második évadban több van belőlük, mint amennyi az elsőben volt. Érdemes tehát némi távolságtartással kezelni a sorozatot. Mindenesetre a készítők szándéka érezhetően nem a polgárpukkasztás, vagy a tévtanítás, félő ugyanakkor, hogy a későbbi évadok során egyre többet áldoznak majd fel a szórakoztatás oltárán a szöveghűségből. De ez a jövő zenéje. Ne szaladjunk ennyire előre.
[[paginate]]
A The Chosenben Jonathan Roumie (NCIS Losangeles, Castle, The Good Wife) játssza Jézust, mégpedig egy olyan Jézust, akivel szívesen leülnénk egy kávé mellé beszélgetni. Karizmatikus, kedves, erő árad belőle. Mindezt többé-kevésbé ugyanígy elolvashatjuk a Szentírásban is, de látni, hallani, elmerülni benne valahogy mégis más. Borzongatóbb. Más olvasni arról, hogy Máté adószedőként kitaszított volt, és más látni a megvetést a sorozat többi szereplőjének szemében. Más röviden átszaladni magdalai Mária történetén és más látni, ahogy egy fiatal nő hosszú éveken át mérhetetlen kínok között gyötrődik. A karakterek élnek, hétköznapiak, ismerősek. A színészek nem játsszák túl a szerepüket, ráadásul még világi sztenderdekhez mérten is kifejezetten profi az egész megvalósítás. Ez pedig azt eredményezi, hogy hirtelen sokkal szimpatikusabbá válnak a Szentírásban olvasott történetek. Kilépnek a Biblia hasábjairól, arcot kapnak, gondolataik, érzelmeik lesznek. Ez pedig mérhetetlenül izgalmas. Legalábbis bizonyos szempontból.
Arra gondolok, hogy bár az egyes epizódok közben borzongunk, sírunk, nevetünk, ettől nem fogunk többet tudni a leírt szövegekről. Ami miatt borzongunk ugyanis, az főként a kitalált dráma, mindennek a hatása ugyanakkor lehet az, hogy gyakrabban és szívesebben vesszük kézbe a sorozatot követően a kinyomtatott Bibliánkat is. Hiszen most már könnyebb lesz elképzelnünk. Ez pedig nem kis eredmény.
Az egyes epizódok értelemszerűen nem mutathatnak be minden egyes részletet, de a sorozat nem is arra készült, hogy helyettesítse a Szentírást. Segít viszont abban, hogy megközelíthetőbbé teszi. Ráadásul nem csak keresők, vagy frissen megtérők számára. A Szentírást jól ismerőknek, azt évek óta olvasóknak is bőven adhat pluszt.
A The Chosen mindemellett kiválóan alkalmas arra, hogy lelki beszélgetéseket kezdeményezzünk szkeptikus barátokkal. Mondhatni belépő szint, mégpedig a minőségibb fajtából. Első évada 2019-ben készült el, jelenleg a harmadikra gyűjtenek a tervezett hétből. Ha tehetik, nézzenek bele. Ha túl sok Önöknek, még mindig abbahagyhatják.
A sorozatról, annak készítőiről és az esetleges támogatási lehetőségekről további információt honlapjukon olvashatunk: https://watch.angelstudios.com/thechosen
Szücs Péter