Dokumentumfilm
Ha unja már a bezártságot, ha szívesen ellátogatna Erdély egyik leggyönyörűbb vidékére – még ha csak a képernyőn keresztül is –, akkor tekintse meg Ferkó Zoltán Két keréken Szászföldön című színes dokumentumfilmjét. Virtuális körutazásra invitáljuk Önöket a Királyföldre.
Királyi meghívásra egy népcsoport a jobb élet reményében elhagyja szülőföldjét, hogy egy távoli, természeti kincsekben gazdag, ám gyéren lakott és idegen támadásoknak kitett vidékre költözzön, ahol nem beszélik a nyelvét. A királlyal kötött egyezség: felépíteni és megvédeni a térséget, cserébe előjogok, kiváltságok, önrendelkezés.
Az egykori Szászföld dicsőségének, szépségének és sokszínűségének állít emléket Ferkó Zoltán Két keréken Szászföldön című filmje. Az alkotás a Medgyes, Segesvár és Nagyszeben háromszögében található területre fókuszál, különös tekintettel a falvakra. A körülbelül 40 perces dokumentumfilm gyönyörű zenei aláfestés és kiváló operatőri munka segítségével mesél mára a teljes pusztulás szélére sodródott, vagy éppen új élettel és tartalommal megtöltött településekről.
Ahogy azt Ferkó Zoltán a filmhez készített anyagaiban olvashattuk, az erdélyi szászok őseit a tizenkettedik-tizenharmadik században uralkodott II. Géza és II. András magyar királyok telepítették Erdély déli részére. A céljuk az volt, hogy az érkezők gazdaságilag fellendítsék a régiót és gondoskodjanak a határvédelemről. Ezekért cserébe széles körű önrendelkezést és előjogokat kaptak. Az új telepesek hamar teljesítették a királyi elvárásokat. Egy évszázad sem telt bele és a Gyulafehérvártól Brassóig terjedő, mintegy 8000 km2-nyi területet virágzó térséggé varázsolták.
[[paginate]]
Ferkó hozzáteszi, hogy később, a XVI. században Luther Márton tanai termékeny talajra hullottak a Királyföldön. A wittenbergi reformátor imádsága: „Erős vár a mi Istenünk, jó fegyverünk és pajzsunk” sehol máshol a világon nem öltött olyan kézzel fogható formát, mint a bevehetetlen szász erődtemplomokban. Az eredetileg a tatár és török betörések ellen épített sajátos multifunkcionális erődtemplomok az erdélyi szász vidék máig élő kulturális márkavédjegyévé váltak.
Ferkó ugyanakkor felhívja figyelmünket arra is, hogy a XIX. század második felében a szászok korábbi kiváltságaik fokozatos elvesztésével kényszerültek szembenézni. Ceaușescu egy évszázaddal későbbi teljhatalma idején életterük végzetesen beszűkült, évszázadokon át élvezett privilégiumaikat végképp eltörölték. Ekkor 225000 romániai német vándorolt ki az Német Szövetségi Köztársaságba, akiknek szabadságáért a német állam fejpénzt fizetett, 1970 után képesítéstől függetlenül mindenkiért 8000 Márkát. Ceausescu bukásakor még negyedmillió német élt Romániában, ezt követően azonban másfél év alatt 120000- en telepedtek ki. Az erdélyi magyarság nagy kárára is. A tömeges kivándorlás következtében a XX. század elején még nyolcszázezres erdélyi németség létszáma mára tízezer fő körülire apadt. A nyolc évszázad alatt felépített és megvédett egyedülálló szellemi és anyagi örökségük néhány évtized leforgása alatt szinte semmivé foszlott. Bár a legutóbbi időkben egyre több helyen kapnak észbe és fedezik fel a sajátos építészeti stílusú szász falvakban és városokban rejlő értékeket, vagy akár turisztikai potenciált és mentenek meg épületeket, erődtemplomokat a pusztulástól, sok helyütt sajnos visszafordíthatatlan károk keletkeztek az épített örökségben, a társadalmi hatásokról nem is beszélve.
[[paginate]]
A film ötletgazdája és rendezője, Ferkó Zoltán néhány évvel ezelőtt egy ösztöndíjnak köszönhetően kilenc hónapot töltött a Brassó megyei Kóboron, a Szászföld egy fogyatkozóban lévő kis magyar szigetfalujában. Ottléte alatt amellett, hogy részesévé vált a helybeliek mindennapjainak, megismerte a környék mesébe illő természeti szépségeit, különleges építészeti hagyományait és úgy érezte, mindezt szívesen megmutatná másoknak is. A film képi világának megteremtője Mészáros Tamás Márton operatőr, a Video Factory médiacég producere, a narrátor pedig Pócsi Dávid. A csapatnak ez már a második közös produkciója, az első a több nemzetközi filmfesztiválon is bemutatott Kóbor című film volt.
A filmet a mostani, járvánnyal terhelt időszakunk miatt különös szeretettel ajánljuk olvasóinknak. Ferkóék „pattanjon velünk nyeregbe” felszólítása ugyanis szó szerint értendő, mivel Ferkó biciklijén kamerát helyeztek el az alkotók, így a film megtekintése közben valóban nyeregben érezhetjük magunkat a Szászföldön. Az operatőri munka Ferkóék előző filmje, a Kóbor óta javult, itt már nem láthatók a fókusz beállításából eredő gyermekbetegségek, amik az előző filmet jellemezték. Cserébe a légi és akciófelvételeknek köszönhetően az alkotás nem süllyed a tucatdokumentumfilmek unalmas világába. A zene, a narráció, a film felépítése mind támogatja azt, hogy egy valóban gyönyörű és információban gazdag körutazást tegyünk a Királyföldön.
Ferkó Zoltán Két keréken Szászföldön című filmje a Youtube közösségi videómegosztó oldalon megtekinthető. Keressenek a mű címére!
Szücs Péter