Bartók Béla szitáron
Négy kontinens több mint 20 világsztárja gyűlt össze márciusban a Mandoki Soulmates digitális koncertjére. A közel 30 éve alapított, Grammy-díjas zenészeket tömörítő együttes másfél órás, élő előadásának alapja a zenekar tavaly megjelent duplalemeze volt. A zenei anyag Bartók Béla Magyar képek című művének modern feldolgozásaira fókuszált. Még szitáron is.
„Bartók Béla harmóniavilágára és témáira épül a progresszív dzsesszrock” – nyilatkozta 2020 áprilisában Leslie Mandoki. Valamivel korábban mindezt bizonyította is, hiszen 2021. március 21-én debütált a Mandoki Soulmates Youtube csatornáján a Grammy-díjas világsztárokból álló zenekar másfél órás, online koncertje. A jazztől, a rockon át az indiai szitárzenéig rengeteg stílust és hangszert felvonultató zenei anyag alapja Bartók Béla Magyar képek című műve.
A bartóki alap oka többek között az volt, hogy a zenekar a világjárvány okozta, vészterhes időkben szerette volna összekapcsolni a nézőket egymással, illetve viszonozni azt a rengeteg szeretetet, amit eddig a rajongóiktól kaptak. Minderre pedig Mandoki szerint azért Bartók zenéje az egyik legjobb eszköz, mivel a „bartóki meggyőződés alapja, hogy a zene határokon átívelő összekötő kapocs.”
Mint azt Leslie Mandoki elmondta: „Ez a mi mély meghajlásunk a közönség előtt, meghálálva mindazt, amit tőlük kaptunk a hosszú évtizedek alatt. Vészterhes időket hozott ez a világjárvány, érezzük a feszültséget a világban, sok törésvonalat lát az ember, legyen az észak-dél, város-falu vagy generációk közötti problémák. Azt szeretnénk, hogy ezek a „szakadékok” áthidalhatók legyenek, és utat törjenek maguknak az olyan fontos dolgok, mint az emberség, a család, a nemzeti és nemzetközi összetartás.”
Jó példával járt elöl a zenekar, hiszen New Yorktól Budapesten át Pekingig, egy dél-karolinai tengerparti strandtól, egy észak-angliai kastély pincéjén át egy újdelhi, vagy moszkvai stúdióig igen különleges és izgalmas helyszínekkel és előadókkal töltötték meg a másfél órát. Az előkészületek több mint három hónapot vettek igénybe. Karácsony előtt merült fel az ötlet, hogy online muzsikálják el a Bartók művét feldolgozó Hungarian Pictures albumot. Technikailag sem volt egyszerű megvalósítani a projektet, hiszen valódi koncertprodukciót hoztak létre. Egy időben játszott mindenki, csak nem ugyanazon a színpadon. Nem cseréltek ki szólamokat, nem játszottak újra semmit, minden úgy szól, ahogyan élőben eljátszották. Leslie Mandoki Tony Carey-vel és a müncheni Soulmates-zenekarral a Starnbergi-tó melletti stúdiójában koordinálta a munkát. A magyar előadókat Szakcsi Lakatos Béla képviselte.
[[paginate]]
Az 1975-óta Németországban és Kaliforniában élő zenész és zenei producer Mándoki László 29 éve alapította világsztárokkal teli formációját, a Mandoki Soulmates zenekart.
Az együttesnek a kezdetektől fogva tagja Randy Brecker, Ian Anderson (Jethro Tull), Al Di Meola, Mike Stern, Chris Thompson (Manfred Mann's Earth Band), David Clayton-Thomas (Blood Sweat & Tears), Bill Evans (Miles Davis Band), Bobby Kimball (Toto), Peter Maffay, Nick van Eede (Cutting Crew), Jesse Sibenberg (Supertramp) és John Helliwell (Supertramp).
A legújabb lemezen Till Brönner, Cory Henry, Richard Bona, valamint Leslie Mandoki lánya, Julia Mandoki játéka is hallható.
A koncert pedig működött. Bár hihetetlen mennyiségű képletesen értett banánhéjon csúszhattak volna el a zenekar tagjai, az előadást hallgatva nem marad az emberben hiányérzet. Maximum annyi, hogy nem egy hatalmas arénában, több ezer emberrel karöltve – néha tombolva, néha elmélyülve, néha mélyen meghatódva – hallgatja Bartók Béla és a Mandoki Soulmates varázslatát. Nem esett szét a technika, nem csúszott a hang, nem volt gond a képpel. Csodálatos volt a keverés, ráadásul mindebből a technikai bravúr a zenészek játékára, jelenlétére egyáltalán nem nyomta rá a bélyegét. Élvezték, amit csináltak, élvezték, hogy újra együtt zenélhetnek, és ezt mi, nézők és hallgatók is élvezhetjük – ráadásul ingyen.
A koncertben szinte mindenki megtalálhatja majd a számítását. Legyen szó Al Di Meola zseniális jazzgitárjáról, Randy Brecker gerincbizsergető trombitaművészetéről, vagy Szakcsi Lakatos Béláról, aki a Zeneakadémia üres nagytermében, egyedül, baseball sapkában ismerteti a témát – Bartókot – lenyűgöző zongorajátékával.
A koncert továbbra is meghallgatható a Youtube videómegosztó felületén, keressék a Mandoki Soulmates csatornát. Aki pedig élőben gyönyörködne Lesli Mandokiék játékában, annak a zenekar augusztus 21-i, budapesti koncertjét ajánljuk figyelmébe, amely remélhetőleg megvalósul.
Szücs Péter
(Források: Index, Magyar Hírlap, Szabad Föld, atv.hu és Világgazdaság)