Életre kelt história

Különleges történelmi utazás részesei lehettek azok, akik április 14-ig ellátogattak Pécelre, ugyanis március 15-én, a Magyar Sajtó Napján egyedülálló sajtótörténeti kiállítás nyílt a Ráday-kastély Márványistállójában. A közel egy hónap alatt az Újságmúzeum vendégei csaknem kétszáz rendkívüli és ritka sajtóterméket tekinthettek meg a magyar újságírás hőskorából.

Sal Endre újságíró magángyűjteménye több ezer kiadványból áll, amelyekből munkatársaival az alábbi tematika szerint válogatták össze az Újságmúzeum kiállítási anyagát: az 1700-as évek sorsfordító magyar eseményeit az 1848-49-es forradalom és szabadságharc, majd a két világháború, a Tanácsköztársaság, és 1956-os forradalom é szabadságharc lencsevégre kapott pillanatai követik. Emellett a magyar sportsikerekről, az űrutazásról és a magyar történelem kiemelkedő alakjainak haláláról szóló, a maguk korában szenzációnak számító címlapok várják az érdeklődőket.

A gyűjtemény tulajdonosa a legérdekesebbek közül emeli ki az Erzsébet királyné elleni merénylettel foglalkozó, valamint a Kossuth Lajos és Deák Ferenc halálhíréről beszámoló lapszámokat. Van azonban olyan különlegesség is, amelyre bolhapiacon akadt rá: ilyen például a Friss Újság Ferenc Ferdinánd meggyilkolásáról hírt adó rendkívüli kiadása. Emellett az érdeklődők megtekinthetik a Pesti Hírlap azon számát is, amelyben először jelent meg a Nemzeti Dal és a Tizenkét pont. A tárlat relikviái még inkább a századforduló hangulatát idézik, mint amilyen Az Est című 20. század eleji bulvárlap kávéscsészéi, sószórói, vagy az 1900-as évek kávéházainak neveivel fémjelzett csészék, kiöntők.

„A kiállítás fő üzenete, hogy hajtsunk fejet az újságíró szakma előtt, mert megérdemli. Ma már szinte mindennek van múzeuma, az újságírásnak azonban nem volt, pedig a nagy elődök többet érdemelnének” – avatott be minket Sal Endre a múzeum megalapításának ötletébe.

A fiatalkora óta újságíró gyűjtőt mindig is érdekelte a sajtó története, kiváltképp a magyar újságírás irodalmi gyökere miatt. Az első régi újságot tíz éve vásárolta, ami Az Újság című lap 1. évfolyamának 1. száma volt. Rövidesen nyomozásba kezdett és kiderült, hogy Móricz Zsigmond ennél a lapnál kezdte el újságírói pályafutását. Innentől már nem volt megállás, az ország legnagyobb sajtótörténeti gyűjteményének lelkes tulajdonosa aukciókon, bolhapiacokon vagy éppen az interneten kutatta a régi lapokat, elsősorban azokat, amelyek címlapján komoly, nagy történelmi események szerepeltek.

Az Újságmúzeum fogadtatásáról elárulta, hogy külön öröm számára, amikor általános iskolákból érkezett csoportoknak tarthat virtuális történelemórát. „Nagyon fontos, hogy a fiatalok is megismerjék, milyen volt az újságírás korábban, hiszen ők már alig találkoznak papír alapú lapokkal” – fogalmazta meg Sal Endre szervező a tárlat egyik fő célját.

A kiállítás támogatói között szerepel a Magyar Lapkiadók Egyesülete is, amelynek segítségével tavasszal már Szegeden, október 23-án pedig Győrben mutatkozott be az Újságmúzeum. Amennyiben további városok is szívesen látják a tárlatot, azt az Újságmúzeum facebook oldalán, üzenetben jelezhetik a szervezőknek.

Szoták Orsolya

Hasonló anyagaink