IV. Déryné Fesztivál
A július és az augusztus már rég nem uborkaszezon a kőszínházak társulatai számára. Két évad között, amikor a büfé bezár és a vasfüggönyt leeresztik (már ahol még van ilyen), a színészek turnéra indulnak egy-egy darabbal művelődési házakba, szabadtéri játszóhelyekre vagy épp fesztiválokra. Legemlékezetesebb színházi élményem a Gyulai Vár melletti ligethez kötődik, ahol Weöres Sándor Pszichéjét adták elő Vidnyánszky Attila kaposvári diákjai 2015 nyarán. 2019-es skóciai utazásunk is egy vendégjáték köré szerveződött: az addig csak az Uránia vetítőterméből ismert londoni Nathional Theatre társulatát az Edinburgh International Festivalon láttam élőben, a Peer Gyntet játszották. Idén nyáron a Bodrogközben járva pedig azon akadt meg a szemem, hogy épp a közeli Sátoraljaújhelyen zajlik a Déryné Fesztivál. Egy estére én is felkapaszkodtam a theaterwagenra.
„Újhelytől félórányira éjszak felé esik Széphalom, Kazinczy Ferenc egykori lakása. Nevét megérdemli, mert festői szépségű táj. Különben pedig szent hely, szent az öreg miatt, kinek ott van háza és sírhalma. Kötelessége volna minden emelkedettebb lelkű magyarnak életében legalább egyszer oda zarándokolni, mint a mohamedánnak Mekkába” – írta Petőfi Sándor 1847-ben költőtársának, Kerényi Frigyesnek. Százhetven és egynéhány évvel később Déryné Program munkatársai megfogadták ezt a tanácsot: ötnapos, családbarát kulturális rendezvénysorozatukat Sátoraljaújhelyre és környékére hirdették meg 2021 nyarán.
[[paginate]]
A színház mindenkié
A Déryné Program egy évvel korábban indult a Nemzeti Színház égisze alatt azzal a céllal, hogy minőségi színházi előadásokat vigyenek olyan vidéki helyekre, ahol azok korábban nem, esetleg csak körülményesen voltak elérhetők. Ehhez anyagi támogatást kapnak a programba bekerült színházak és fiatal alkotók, de közös társulatot is szerveztek. Az idei évad végén tartott ünnepségen Kis Domonkos Márk programigazgató már közel 1200 megvalósult előadásról és 130 ezer nézőről számolt be. Külön alprogram indult a legkisebbek, az iskolás korosztály és a határon túliak elérésére.
A fesztiválból is hagyomány lett, idén már negyedik alkalommal rendezték meg az évad zárásaként. Július 17. és 21. között hetven ingyenes programmal – a színházi előadások mellett koncertekkel és családi programokkal – várták az érdeklődőket tizenegy zempléni helyszínen. A rendezvényt a Déryné Társulat A Tündérlaki lányok című előadása nyitotta, de előadták repertoárjuk további darabjait is (Patika, Nem élhetek muzsikaszó nélkül). A Viharsaroki Táncszínház pedig Rejtő Jenő A szőke ciklonját vitte színre. Közben a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház igazgatója, Besenczi Árpád – vándorszínészi hagyományokat felelevenítve – mozgó színházi karavánnal (theaterwagen) járta a vidéket, A helység kalapácsát egymaga előadta Alsóregmecen, Filekházán, Füzérkajatán, Füzérkomlóson, Füzérradványban és Kishután.
Széphalmon, A Magyar Nyelv Múzeumánál papírszínház és bábszínház várta a gyermekeket, de volt mesemondás, gólyalábas bemutató, íjászat, koncert és hangszersimogató, valamint kézműves foglalkozás is. Szintén a gyermekeknek szólt a Zenthe Ferenc Színháztól A vén diófa titka, valamint a Szegedi Pinceszínház Vitéz László-előadása. A pénteki napon eleget tettek koszorús költőnk felszólításának is: megkoszorúzták a nyelvújítás vezéralakjának sírját.
Viharsarok Táncszínház, A szőke ciklon
Forrás: Déryné Program
[[paginate]]
Egy este a Völgyszínházban
A nyitó előadásnak a sátoraljaújhelyi Kossuth Lajos Művelődési Központ adott otthont, a többi darabot viszont szabadtéren, méghozzá világörökségi helyszínen, a szintén Sátoraljaújhelyen található ungvári pincesor mellett felépített Völgyszínházban láthatta a közösség. A város fölé nyúló hegyoldal és az arra épített hangulatos borterasz volt a valódi központja a fesztiválnak. Ide igyekeztem én is szombat délután.
Hogy jó irányba megyek, azt tábla nélkül is látom a parkolóban, ahová velem egyszerre érkezik a fesztivál ideje alatt a városközpont, Széphalom és a pincekert között ingázó gumikerekes kisvonat. A földbe vájt 800 éves borospincék között már nyilak vezetik lépteimet, a riolitboltozatos bejáratok előtt kedélyesen beszélgető helyieket köszöntök, a zenei színpadot pedig A Dal című tehetségkutató 2022-es döntőse, Erdős Fruzsi melegíti be az este fő fellépői előtt. Egyelőre több még a helyi bort, sajtkülönlegességet, kézműves sört és kenyérlángost kínáló helyi termelő, mint a vendég – a borlekvárt a hőség miatt nem tudom megkóstolni –, de figyelmességben, jó szóban és baráti ölelésben nincs hiány. Még előre megváltott fesztiválpohár nélkül is kap kóstolót a hegy levéből a kezdő résztvevő.
Ferenczy György és az 1-ső Pesti Rackák bravúros, Petőfi-hangsúlyos műsorára már megtelik a lépcsőzetes nézőtér. Ez a csapat nemcsak tud és szeret is zenélni, de lételeme a muzsika – ez pedig magával ragadja azokat is, akiktől távol áll összetett, helyenként meghökkentő, de élvezetes zenei világuk. Mire a Nap lebukik a Sátor-hegy mögött, a tömeg komótosan beszélgetve, a színes fényfüzérekkel megvilágított erdei ösvényen átvonul a közeli Völgyszínházba. A pincék fölé épített amfiteátrumban egy tűt sem lehet leejteni ezen az estén, annyian kíváncsiak a kaposvári Csiky Gergely Színház ÁjLávJú című musical-revüjére. Az impozáns helyszín miatt a varázslatos hangulat borítékolható. A fesztivál legnevesebb fellépője, a szerbiai trombitás, Boban Marković zenekarának produkciója pedig csak ezután következik...
Ferenczy György és az 1-ső Pesti Rackák
Forrás: Déryné Program
[[paginate]]
Merengések Kazinczy sírjánál
Ha lehet hinni a sajtóanyagnak, akkor nyolcezer ember fordult meg a Déryné Fesztiválon. Könnyűzenei programjára igazán nem lehet panasz (a már említett zenészek mellett fellépett még az 55 éves Kaláka, valamint az Aurevoir, a Magashegyi Underground és a The Biebers is – hogy csak az ismertebb formációkat említsem). Középiskolásoknak szóló, a Sátoraljaújhelyen évtizedek óta Kárpát-medencei táborokat szervező Rákóczi Szövetséggel közös kísérőprogramja előtt pedig – egykori határon túli táborozóként – emelem kalapomat. A KultCamp nevű, a tábori élményeket és a fesztivál-életérzést ötvöző három napos eseményen 400 középiskolás vett részt a Kárpát-medencéből. A diákok zenei, színházi, valamint képzőművészeti alkotófolyamatokba kapcsolódtak be, illetve tehetségkutató versenyen vettek részt.
Remélem, többen nemcsak fejet hajtottak a Kazinczy Ferenc Emlékcsarnokban, hanem végigsétálták a trianoni döntésre emlékeztető Magyar Kálvárián, megtekintették A Magyar Nyelv Múzeumának valamelyik izgalmas kiállítását, esetleg ellátogattak a közeli Borsiba, II. Rákóczi Ferenc szülőházába vagy a Sárospataki Református Kollégiumba. Emellett megannyi helyi látványosság teszi emlékezetessé a Déryné Fesztivált, amiért érdemes jövőre is ellátogatni. Kár, hogy mindehhez képest épp a színházi felhozatal halványul el. Remélem, előbb-utóbb megérkeznek a Zemplén lábaihoz is a Pszichék és a Peer Gynt-ök.
Feke György
A Kazinczy Ferenc Emlékcsarnok