A „LEHET” és „KELL” szorításában

Emlékkiállítás a Ráday Múzeumban, Kecskeméten, Tóth Károly püspök halála évfordulóján

Idén 10 esztendeje, 2024. június 16-án hunyt el a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke, dr. Tóth Károly. Hagyatékából, az Ökumenikus Tanulmányi Központtól és magánszemélyektől nagyobb mennyiségű tárgyi anyag került a Ráday Múzeumba. Ezek nem képviselnek jelentősebb műtárgyértéket, inkább relikvia jellegűek: javarészt személyes tárgyak, lelkészi ruhadarabjai, használati tárgyai, bútorai, képzőművészeti alkotásai, különböző tisztségeiben kapott ajándékai etc. A Ráday Könyvtár tulajdonában, de a múzeum birtokában van az utolsó időkben is használt Bibliája, a Schweitzer Otthon jóvoltából. Kiállítjuk a Dunamelléki Egyházkerület által 2006-ban készíttetett portréját is. Íróasztala ugyan Pápára került, de szívesen kölcsönzik a szintén oda került könyvtárával együtt. Szerintünk a Dunamellék valamely gyűjteménye lenne igazán alkalmas a hozzá fűződő összes anyag őrzésére, „egybentartására”, hiszen az életmű kutatása, munkássága értékelése a jövőben indulhat meg. A kutatók számára pedig nem mindegy, hány helyen lelik fel a számukra fontos anyagot. A Ráday Múzeum őrzése, anyagába kerülése melletti érv, hogy bár szülőhelye szerint Dunántúli, hiszen Győrszemerén született és sírja is ott található, ám munkássága, tevékeny évei azonban hozzánk, a Dunamellékhez és Budapesthez kötik.

[[paginate]]

A rendelkezésünkre álló anyagból, a dr. Tóth Károly püspökhöz kötődő tárgyakból tervezünk egy sarkot berendezni, és 2024. június 22-én egy időszaki jellegű kamarakiállítást létrehozni. Ilyen módon kívánunk megemlékezni dr. Tóth Károlyról. A Múzeum ezzel a gesztussal az alapító-püspöke előtt is tiszteleg, és bemutatjuk azt a saját tulajdonú és kölcsönzött anyagot, mely rendelkezésünkre áll tárgyi hagyatékából.

A kis kiállítás megnyitására Ft. Varga László, a Dunamellék nyugalmazott főjegyzője és Nt. Szabó Gábor, nyugalmazott Bács-kiskunsági esperes vállalkozott. Mindkettőjük megnyilatkozott már szóban-írásban dr. Tóth Károlyról, jól ismerték, szolgatársai, munkatársai voltak. Bevezető zsoltáréneklésre a Kecskeméti Református Egyházközség Grádics Kórusát kértük fel. Kiállításunk címe: „A Lehet és Kell szorításában” – talán jól jellemzi a püspök munkásságának kereteit.

A tervezett bemutató nem életútkiállítás, mint Ravasz Lászlóé volt, sokkal inkább az emlékek gyűjtésének, megőrzésének szándéka vezérel bennünket. Egy esetleges életútkiállítás majd a következő muzeológus generáció feladata lehet, akik támaszkodhatnak a mostani, begyűjtött, prezentált tárgyi anyagra, a tapasztalatokra, no meg történészek-egyháztörténészek addigra bizonyára megszülető, értékelő munkáira.

A kiállítást 2024. június 22-én, 18 órakor nyitjuk Kecskeméten, a Ráday Múzeumban. Ez alkalomról mindenkit szeretettel hívunk és várunk!

Fogarasi Zsuzsa

Hasonló anyagaink

Beszélgetés a 90 éves Csohány János professzorral

Csohány János mind a kilenc évtizedét Isten ajándékának tartja. Isten mindig gazdagon kárpótolt a veszteségekért, mondja az idén kilencvenedik évét töltő Csohány János egyháztörténész, teológiai egyetemi tanár, újságíró, szerkesztő, aki szerint ha...